Dlaczego warto wybrać rodzime rośliny do swojego ogrodu? Takie są korzyści z sadzenia rodzimych gatunków

Justyna Madan
Justyna Madan
Rodzime gatunki roślin są nie tylko piękne, ale również bardzo pożyteczne.
Rodzime gatunki roślin są nie tylko piękne, ale również bardzo pożyteczne. pixabay.com
Wybór rodzimych roślin do ogrodu jest zawsze dobrym pomysłem i ma dużo więcej zalet niż skupianie się na gatunkach obcych, które niekiedy mogą być inwazyjne i szkodzić naszym zbiorom. Ogólnie rzecz biorąc, roślina rodzima to taka, która rosła naturalnie na danym obszarze, zanim ludzie zaczęli na nim intensywnie osiadać. Taka roślina jest dostosowana do gleby, klimatu i warunków w danym kraju, czy bioregionie, a to niesie za sobą pozytywne konsekwencje.

Wśród rodzimych kwiatów wymienić można chociażby malwę ogrodową, chaber, mak polny, irysy, floks wiechowaty, dziewannę wielokwiatową, nagietek lekarski, aksamitki i goździki. Jest to też cis pospolity, głóg, czeremcha zwyczajna, rokitnik zwyczajny czy porzeczka czerwona.

Kiedyś ogrody mieniły się kolorami tych popularnych kwiatów, obecnie coraz częściej wypierają je nowe gatunki, które niekoniecznie pochodzą z Polski. Nie ma w tym nic złego, jeśli sadzimy takie rośliny z głową. Warto jednak zdecydować się na zasadzenie w ogrodzie roślin, które na naszych terenach rosły jeszcze zanim zamieszkali tu tłumnie ludzie. Dlaczego to takie ważne?

Jakie zalety płyną z sadzenia rodzimych roślin w ogrodzie?

Są lepiej przystosowane do lokalnego środowiska
Rodzime rośliny ewoluowały w lokalnym krajobrazie przez długi czas. Oznacza to, że często są one idealnie przystosowane do gleby, klimatu i panujących tam warunków. Im bardziej ekologiczne ogrodnictwo chcesz uprawiać, tym ważniejszy jest wybór odpowiednich roślin. Wybór najlepiej przystosowanych roślin oznacza, że w ogrodzie wszystko może przebiegać dużo sprawniej. Ryzyko słabego wzrostu, problemów ze szkodnikami i chorobami zdecydowanie się zmniejsza. Poza tym takie rośliny są często dużo łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ są dobrze dostosowane do danego środowiska.

Oszczędność pieniędzy?
Rodzime gatunki często pozwalają zaoszczędzić pieniądze, a także czas i wysiłek. Próba uprawy roślin, które nie są odpowiednie dla klimatu i warunków, w których żyjesz, może prowadzić do strat. Rośliny obce mogą być również droższe w zakupie niż lokalnie pozyskiwane gatunki roślin. Te rodzime będą wymagać mniej wody, czy nawozów, aby prawidłowo się rozwijać, a ponadto łatwiej będą się rozmnażać.

Rośliny obce mogą być inwazyjne
Wybór rodzimych roślin jest nie tylko dobry dla ciebie, jako ogrodnika. Często może to być również właściwe dla lokalnych ekosystemów. Aby chronić rodzime rośliny i zachować rodzimą różnorodność biologiczną, korzystna może być uprawa rodzimych roślin w ogrodzie. Podczas gdy niektóre obce rośliny mogą być niezwykle przydatne w ogrodzie, inne mogą zagrażać rodzimym roślinom w okolicy. Mogą być inwazyjne i stanowić zagrożenie w innych roślin. Rośliny inwazyjne mogą konkurować z gatunkami rodzimymi, zmniejszając różnorodność biologiczną, a nawet niszczyć cały ekosystem.

Kwestia wspólnego ewoluowania
Nie tylko rośliny ogrodowe, ale dzika przyroda ogólnie ewoluowały razem. Istnieje między nimi wiele korzystnych interakcji. Ta złożona ekologia ma kluczowe znaczenie dla życia na ziemi. Wybór rodzimych roślin jest jednym z kroków, które możemy podjąć, aby zachować naturalne ekosystemy. Dla rodzimej fauny i flory, od ptaków po motyle, pszczoły i wiele innych zapylających oraz pożytecznych owadów rodzime rośliny są niezbędne. Niektóre są wręcz podstawowym źródłem pożywienia, zapewniają miejsca lęgowe, rozmnażania, schronienie. Bywa i tak, że gatunki obce nie są w stanie zapewnić tego wszystkiego, jak rośliny, które rosną na danym terenie od bardzo dawna.

Są piękne i użyteczne
Sadzenie dla korzyści ekologicznych i tworzenie ogrodu przyjaznego dzikiej przyrodzie, wypełnionego mnóstwem rodzimych roślin, z pewnością nie oznacza, że trzeba iść na kompromis w kwestii estetyki. Wiele rodzimych roślin jest również jadalnych (), leczniczych lub przydatnych w wielu innych zastosowaniach. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, będzie tak dużo roślin, które mogą generować wiele plonów, jednocześnie poprawiając atrakcyjność wizualną ogrodu.

Źródło: Treehugger

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera