Do 100 tys. zł na chronienie gospodarstwa przed suszą, czyli nabór na modernizację

Oprac. AGW
Budowa studni albo zbiornika czy zakup urządzeń do odzyskiwania oraz instalacji nawadniających - między innymi na takie inwestycje będzie można przeznaczyć pieniądze z Modernizacji gospodarstw rolnych w obszarze nawadniania. ARiMR podaje termin najbliższego naboru wniosków.

Limit pomocy dla jednego rolnika na jedno gospodarstwo wynosi 100 tys. zł. Wsparcie w postaci refundacji to 50% kosztów poniesionych na realizację inwestycji, 10% więcej dla młodych rolników. Ustanowiono tu minimalny poziom kosztów inwestycji - musi być wyższy niż 15 tys. zł.

ARiMR ogłasza drugi z PROW 2014-2020 nabór na modernizację gospodarstw rolnych w stosunkowo nowym obszarze e (nawadnianie). Wnioski będzie można składać w biurach oddziałów regionalnych agencji (lub za pośrednictwem biura regionalnego) od 21 lutego do 20 kwietnia 2020.

To Cię może też zainteresować

Wnioskodawca - posiadacz gospodarstwa o wielkości od 1 do 300 hektarów - powinien zarabiać na produkcji zwierzęcej lub roślinnej, o czym ma świadczyć wykazany przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł, odnotowany w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wielkość ekonomiczna nie jest tu kluczowa, nie trzeba wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto.

Planowane operacje mogą być realizowane tylko jednoetapowo. Zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

Ubiegając się o dotację na nawadnianie należy:

  • w przypadku ulepszenia istniejących instalacji – doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 proc.;
  • w przypadku powiększenia obszaru nawadniania – wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko;
  • w przypadku inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan ze względu na ilość wody został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu określony jako mniej niż dobry – wykazać ponadto faktyczną (efektywną) oszczędność wody. Stąd też każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera