Do kiedy trwa wypłata dopłat bezpośrednich za 2023 rok z ARiMR? Tylu rolników dostało pieniądze, co z ekoschematami?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy czekają na zastrzyk gotówki. Od połowy października 2023 roku płynęły zaliczki płatności, duża grupa nadal czeka na płatności końcowe i ekoschematy.
Rolnicy czekają na zastrzyk gotówki. Od połowy października 2023 roku płynęły zaliczki płatności, duża grupa nadal czeka na płatności końcowe i ekoschematy. pixabay.com/Pascvii
Do kiedy ARiMR będzie wypłacać rolnikom dopłaty bezpośrednie 2023 w ramach płatności końcowych? Proces weryfikacji trwa, również kontrola ekoschematów. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie był bardzo długi i końca dobiegł w lipcu. Ile do hektara i zwierząt dostaje w tym roku gospodarz? Poznaj stan wypłat w lutym 2024, dokonywanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Spis treści

Ilu rolników dostało pieniądze z dopłat 2023?

Jak rolnicy dobrze wiedzą, od 1 grudnia ARiMR przekazuje płatności końcowe. Do 16 lutego 2024 r. ARiMR wypłaciła z tego tytułu blisko 1,4 mld zł. Z tej kwoty blisko 822 mln zł to dopłaty bezpośrednie, które trafiły do ponad 624 tys. rolników. Pozostałe wypłaty dotyczą wsparcia obszarowego w ramach PS WPR 2023-2027 i PROW 2014-2020.

Do 30 stycznia 2024 r. decyzje zostały wydane dla 612,3 tys. rolników na kwotę do realizacji (po odjęciu zaliczek) wynoszącą ponad 801,5 mln zł. Wskazać należy, że tylko w ciągu ostatnich 10 dni kierownicy Biur Powiatowych wydali 73,5 tys. decyzji o przyznawaniu płatności na kwotę do realizacji wynoszącą 134,5 mln zł.

Pierwszego dnia realizacji płatności końcowych otrzymało je 7 tys. rolników, łącznie kwotę 4 mln złotych. Wypłacana reszta dopłat z tego, co rolnicy dostali już w zaliczkach, będzie przekazywana jednym przelewem z płatnościami za ekoschematy. Zatem na przelew trzeba czekać przynajmniej do momentu ogłoszenia stawek tej części dopłat.

Jak dowiedzieliśmy w ARiMR, pierwsze płatności z ekoschematów powinny trafić na konta ubiegających się o to wsparcie w pierwszej dekadzie marca 2024.

Druga część wypłat, czyli płatności końcowe dopłat bezpośrednich

Płatności końcowe Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje wnioskodawcom od 1 grudnia do końca czerwca kolejnego roku. Jednocześnie mają być przelewane wówczas płatności za ekoschematy.

ARiMR wyjaśnia, że przelewów płatności końcowych z tego tytułu można się spodziewać po otrzymaniu decyzji. Do zaliczek nie zostały wliczone płatności za ekoschematy. Sprawdź też: Kiedy wypłata pieniędzy za ekoschematy?

Wcześniej, od 16 października do 30 listopada 2023 r. w formie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich (z wyłączeniem ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt) ARiMR wypłaciła zaliczki dla 1,201 mln rolników (96,86% rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 8,071 mld zł.

W tym samym czasie Agencja wypłaciła zaliczki dla 734 tys. rolników (95,67 % rolników potencjalnie kwalifikujących się do zaliczek) na kwotę 1,094 mld zł.

Kiedy wypłata dopłat bezpośrednich 2023? Zaliczki

Od 16 października do 30 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelewała na konta rolników zaliczki dopłat bezpośrednich 2023. W uzasadnieniu dla takiego rozwiązania podano:

Wypłata zaliczek poprawi płynność finansową gospodarstw, które będą mogły skuteczniej walczyć z negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie, czy wysokimi cenami nawozów oraz środków ochrony roślin.

Zaliczki wynosiły do 70 procent przyznanych płatności bezpośrednich. W przypadku II filara kwota sięgała 85 proc.,

W galerii znajdziesz stawki dopłat bezpośrednich 2023.

Trwa głosowanie...

Jaki Twoim zdaniem był 2023 rok dla polskiego rolnictwa?

ARiMR wyjaśniała, że zaliczki otrzymają rolnicy spełniający warunki kwalifikowalności, także Ci wytypowani do kontroli na miejscu.

Dopłaty bezpośrednie – do kiedy wnioski?

Od kilku lat wnioski o przyznanie dopłat rolnicy mogą składać wyłącznie online przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na Platformie Usług Elektronicznych. Podstawowy wydłużony termin naboru minął 30 czerwca. Jeśli rolnik prześle formularz po tej dacie, wówczas kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia.

Jeszcze do 17 lipca producenci rolni mogli bez konsekwencji finansowych wprowadzać zmiany we wnioskach. Kilka dni później nadszedł ostateczny termin, kiedy z potrąceniami można było zarówno składać nowe wnioski, jak i dokonywać zmian w tych już przesłanych do ARiMR. Końcową datą był wtorek 25 lipca. Przypominamy, że każdy dzień spóźnienia to 1 proc. płatności mniej. ARiMR zarejestrowała ponad 1,2 mln wniosków.

Co zmieniło się w dopłatach? Nowości w ostatniej chwili

Jeszcze w trakcie naboru Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi zapowiedział uproszczenie m.in. ekoschematów. W przypadku rolnictwa węglowego ma to być zniesiony warunek minimalnej liczby punktów, by wziąć udział w tym ekoschemacie. Propozycje zmian wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej.

Podobnie jak zniesienie minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zmniejszenie liczby DJP (duże jednostki przeliczeniowe) z 0,5 do 0,3 przy płatnościach ekologicznych czy zmiana normy GAEC 6 polegająca na wprowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.

Sprawdź też: Ziemia rolna znów podrożała. Znamy ceny gruntów od października 2023

Zamiast wypełniania rejestru wypasu czy wybiegu dla ekoschematu „Dobrostan zwierząt”, wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu takich praktyk. I na to jest już zgoda Komisji Europejskiej, zaznacza ARiMR.

Kolejna nowość, która wymaga zgody KE, to wprowadzone uproszczenie dla gospodarstw o wielkości do 5 ha. Ma polegać na tym, że zamiast ekoschematów małe gospodarstwa będą mogły otrzymać ryczał w wysokości 225 euro/ha.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera