Dobrostan zwierząt w ramach PROW 2014-2020. Jakie zmiany wejdą w życie w 2022 roku?

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
W wyniku rozporządzenia ministerialnego od 2022 roku istotne zmiany obejmują sektor bydła mlecznego.
W wyniku rozporządzenia ministerialnego od 2022 roku istotne zmiany obejmują sektor bydła mlecznego. Szymon Starnawski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Od dwóch lat w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 funkcjonuje działanie Dobrostan zwierząt. Rolnicy posiadający świnie, krowy oraz owce mogą ubiegać się o wsparcie. W rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy pojawiło się kilka istotnych zmian. O czym rolnik musi wiedzieć?

Od 2022 roku istotne zmiany obejmują sektor zwierząt w ramach pakietu 2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach. Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę na zmodyfikowane wymogi:

  • dotyczące wielkości powierzchni,
  • obowiązujące w przypadku, gdy w pomieszczeniu znajdują się zwierzęta innego/ innych rolników.

Maksymalna liczba krów. Co ją określa?

Maksymalna liczba krów mlecznych, które mogą być jednocześnie w gospodarstwie, oznacza liczbę krów:

  • rolnika ubiegającego się o przyznanie płatności dobrostanowej, które ze względu na wymogi wariantu mogą przebywać jednocześnie w budynku z wydzielonymi sekcjami dla krów mlecznych różnych rolników – w przypadku gdy ten budynek ma wydzielone sekcje,
  • wszystkich rolników utrzymujących krowy w budynku bez wydzielonych sekcji dla krów mlecznych różnych rolników, które ze względu na wymogi wariantu mogą przebywać jednocześnie w takim budynku – w przypadku gdy ten budynek nie ma wydzielonych sekcji.

Zmiany w aplikacji "Plan Poprawy Dobrostanu Zwierząt". Jakie otworzą się możliwości?

Zmianom ulega także funkcjonowanie aplikacji „Plan Poprawy Dobrostanu Zwierząt”. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaznacza, że beneficjenci muszą przygotować się na możliwość:

  • w części ogólnej w przypadku wariantu 2.2. (Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach) zaznaczenia w budynkach wydzielonych sekcji, w których przebywają jednocześnie krowy rolnika wnioskodawcy i krowy innego/innych rolników,
  • poszerzenia arkusza informacyjnego generowanego dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o informację dotyczącą plenności maciorek (Dobrostan owiec).

Dopłaty dobrostanowe. Izby rolnicze chcą zwiększyć płatność

Dopłata dobrostanowa to jedna z opcji dla pozyskania dofinansowania do świń, którą zaakceptuje Komisja Europejska.

- Wielkopolska Izba Rolnicza czyni starania, aby zwiększyć tę płatność oraz znieść warunek bezjarzmowego utrzymania loch – informują działacze WIR.

Wypłata płatności bezpośrednich rozpocznie się jak zawsze w połowie października i przyjmie formę zaliczek.

Źródło: WIR, CDR w Brwinowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro