Dochód z hektara przeliczeniowego 2020. Rolnicy: czy ktoś może wie, jak osiągnąć tę kwotę?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Metoda liczenia przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie z 1 ha przeliczeniowego od lat jest niezmienna
Metoda liczenia przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie z 1 ha przeliczeniowego od lat jest niezmienna pixabay.com/dendoktoor
Obwieszczenie w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2020 roku opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny 22 września 2021 roku wzbudziło sporo emocji wśród rolników. Wielu z nich jest zaskoczonych wysoką kwotą dochodu z hektara, którą ogłosił na podstawie wyliczeń GUS.

Rolnicy komentują ogłoszony dochód z hektara przeliczeniowego 2020

Ogłoszony w ostatnich dniach dochód z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2020 r. 3819 zł, blisko 600 zł więcej niż rok wcześniej.

Rolnicy piszą na ten temat "Oddam w dzierżawę 50 ha za 3000 złotych od hektara. Według GUS jeszcze 800 zostanie, pewnie za 2021 r. 2000 zł zostanie z dzierżawcy zarobku", komentuje Sebastian. Nie wszyscy zgadzają się z gospodarzami: "rolnik to taki gość, co by nie robił, bo nic mu się nie opłaca, same straty i narzeka. Ale z tego żyje".

To też może Cię zainteresować

  • Krzysiek: "A policzyli, jakie są koszty? Ten sposób wyliczania nie ma nic wspólnego z rzeczywistością".
  • Henryka: "Jak oni to wyliczyli, bo mnie całkiem co innego wyszło".
  • Adam uważa: "Mówiąc krótko, wliczają wam dopłaty do dochodu z ha, dlatego tak dużo wychodzi".
  • Grzegorz: "A zysk netto jest koło 0".
  • Zefilik: "Dochód to jest całość kasy, jaką otrzymałeś! A zysk - to jest to, co pozostało po zapłaceniu kosztów, - w tym prądu, paliwa, pracy najemnej, nawozów, nasion, środków ochrony, weterynarzy, itd. itp., podatków, ubezpieczeń i czego tam jeszcze! I Czasem może być ujemny!"
  • Aśka: "Skąd mam wziąć brakujące 1800 zł, wymokło mi w tym roku dużo upraw i choć bym nie wiem, jak liczyła, tego nie mam. Chyba że liczą razem z dopłatami, w co wątpię, żeby i z tym się uzbierało".

Jak GUS oblicza dochód z hektara przeliczeniowego?

To pytanie szczególnie często padało w 2018 roku, kiedy wskazana kwota za 2017 rok była znacznie wyższa od poprzedniej (dochód w 2017 r. - 3399 zł, w 2016 r. - 2577 zł). Wówczas GUS szczegółowo wyjaśniał, między innymi za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych, jak obliczany jest dochód z hektara.

To też może Cię zainteresować

"Metoda liczenia przeciętnego dochodu z pracy w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie z 1 ha przeliczeniowego od lat jest niezmienna. Wysokość tego dochodu jest wielkością uśrednioną w skali całego kraju i stanowi wypadkową wartość dochodów z indywidualnych gospodarstw rolnych, które mogą osiągać skrajnie różne dochody. Zależny jest on od wielu elementów, takich jak:

  • produkcja globalna,
  • zużycie pośrednie,
  • wartość dodana brutto
  • dotacje, zarówno unijne jak i krajowe".

Szczegółowo opisana metodologia jest dostępna na stronie KRIR: Metodyka wyliczania przez GUS dochodu z 1 hektara przeliczeniowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera