Dofinansowanie w zakresie produkcji prosiąt i nawadniania. Ostatni dzień na złożenie wniosku! Jakie warunki trzeba spełnić?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ramach działania „Modernizacji gospodarstw rolnych” prowadzone są dwa równoległe dofinansowania – w zakresie produkcji prosiąt oraz nawadniania.
W ramach działania „Modernizacji gospodarstw rolnych” prowadzone są dwa równoległe dofinansowania – w zakresie produkcji prosiąt oraz nawadniania. pixabay.com
Od 29 marca 2022 roku rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie w dwóch obszarach związanych z „Modernizacją gospodarstw rolnych”. Wnioski o dofinansowanie inwestycji w produkcję prosiąt i nawadnianie będzie można składać do 27 czerwca 2022 roku. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić.

- Dotychczas wpłynęło 51 wniosków na kwotę ponad 6 mln złotych - przekazuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Nabór przeprowadzony przez ARiMR dotyczy działania „Modernizacji gospodarstw rolnych”, który jest częścią Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. W tym obszarze prowadzone są dwa równoległe dofinansowania – w zakresie produkcji prosiąt oraz nawadniania.

Komu przysługuje dofinansowanie inwestycji w produkcję prosiąt

Z obszaru A rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji w zakresie produkcji prosiąt. Beneficjenci muszą posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha, którego wielkość ekonomiczna wynosi od 13 tys. euro do 250 tys. euro lub prowadzić dział specjalny produkcji rolnej.

Gospodarstwa osób wspólnie składających wniosek stanowią wyjątek. Wtedy wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza niż 13 tys. euro, przy czym suma wielkości ekonomicznej wszystkich gospodarstw musi wynosić co najmniej 15 tys. euro, a po zrealizowaniu inwestycji w każdym gospodarstwie powinna osiągnąć co najmniej 13 tys. euro.

Chcesz otrzymać wsparcie na produkcję prosiąt? Musisz udokumentować przychód

Inwestycja zrealizowana w obszarze wsparcia na produkcję prosiąt musi doprowadzić do osiągnięcia wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwie (GVA) co najmniej o 10 procent.

- Rolnik musi udokumentować osiągnięcie przychodu z działalności rolniczej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Warunek ten nie dotyczy prowadzących działalność rolniczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy, które poprzedzają miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy – informuje ARiMR.

Co podlega refundacji w ramach inwestycji?

Agencja podkreśla, że refundacji w ramach inwestycji w obszarze rozwoju produkcji prosiąt podlegają m.in.

  • koszty budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej,
  • koszty zakupu lub leasingu, zakończonego przeniesieniem prawa własności, nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej, w tym przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, do wartości rynkowej majątku,
  • koszty budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.

Koszty ogólne także mogą być objęte refundacją i są związane z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Wśród nich są m.in. koszty przygotowania dokumentacji technicznej lub koszty sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego. Co ważne, koszty ogólne nie mogą przekroczyć 10 proc. pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie z limitem. Ile dotacji można otrzymać?

W całym okresie realizacji PROW w obszarze rozwoju produkcji prosiąt można otrzymać wsparcie z limitem – 900 tys. złotych. W przypadku inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, maksymalna wysokość pomocy wynosi wtedy 200 tys. zł.

- Wsparcie jest co do zasady przyznawane w postaci refundacji części kosztów kwalifikowanych. Standardowo wynosi 50 proc., a w przypadku gdy ubiega się o nie młody rolnik lub gdy robi to wspólnie kilku gospodarzy, poziom dofinansowania jest wyższy i sięga 60 procent – wyjaśnia ARiMR.

Beneficjenci, którzy złożyli wnioski w obszarze A w latach 2015-2018 i dostali wsparcie za zrealizowaną operację związaną z budynkami inwentarskimi lub magazynami paszowymi lub ci, którzy dostali pomoc na operację, ale nie została ona zakończona, mogą dostać dofinansowanie jedynie na zakup maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej.

Komu przysługuje dofinansowanie na wsparcie inwestycji w nawadnianie

Drugie działanie, czyli wsparcie inwestycji w nawadnianie skierowane jest do rolników, którzy posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni od 1 ha do 300 ha lub prowadzą produkcję w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej.

W tym przypadku pomoc nie jest uzależniona od wielkości ekonomicznej gospodarstwa – wzrost GVA nie ma tu znaczenia. To, co ma znaczenie to przychód.

- Starający się o to wsparcie musi udokumentować osiągnięcie przychodu z działalności rolniczej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku obszaru A, wymóg ten dotyczy prowadzących działalność rolniczą przez okres krótszy niż 12 miesięcy, które poprzedzają miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy – widnieje w informacji o naborze.

Co można zrealizować w ramach naboru na nawadnianie?

Dopłatę można otrzymać na:

  • wykonanie nowego nawodnienia,
  • ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej
  • oraz ulepszenie instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem nawadnianego obszaru.

Dodatkowo można wliczyć koszty wykonania ujęć wody, zakupu nowych maszyn i urządzeń do nawadniania, a także budowy lub zakupu elementów infrastruktury niezbędnej do nawadniania.

Ile dofinansowania można otrzymać na nawadnianie

Maksymalna kwota pomocy, jaką można otrzymać w całym okresie realizacji PROW w tym obszarze, to 100 tys. zł. Wsparcie ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych. Wynosi 50 proc., a gdy ubiega się o nie młody rolnik, nawet 60 procent.

Do kiedy trwa nabór w obu obszarach

Wnioski można składać jednocześnie w obu obszarach. Dokumenty należy złożyć osobiście lub przesłać elektronicznie/pocztowo do 27 czerwca 2022 roku.

Źródło: ARiMR

Maszyny rolnicze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro