Dopłaty bezpośrednie 2022. Do kiedy można składać wnioski o dofinansowanie dla rolników? Są małe zmiany w naborze

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W połowie marca 2022 roku rolnicy ponownie będą mogli wnioskować o dopłaty bezpośrednie, rozszerzone o UPP.
W połowie marca 2022 roku rolnicy ponownie będą mogli wnioskować o dopłaty bezpośrednie, rozszerzone o UPP. Agata Wodzień-Nowak
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022 trwa. Data rozpoczęciu naboru jest co roku taka sama, zmienia się termin jego zakończenia, gdy z różnych względów ministerstwo rolnictwa decyduje o wydłużeniu przyjmowania wniosków. Tegoroczne zmiany w formularzach o płatności bezpośrednie za 2022 rok muszą uwzględnić przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej.

Resort rolnictwa przygotował rozporządzenia, które dostosowują wymagania wobec wniosków do wprowadzanych zmian. A tą najważniejszą zmianą w dopłatach jest ponowne wprowadzenie do katalogu płatności bezpośrednich uzupełniającej płatności podstawowej.

Dopłaty bezpośrednie 2022. Od kiedy wnioski? Termin naboru

Przed rozpoczęciem naboru przez ARiMR dostosowania wymagał formularz wniosku w aplikacji eWniosekPlus (narzędzie pozwalające wypełnić wniosek przez internet, a przypominamy, że to jedyna droga, agencja odeszła od składania wniosków papierowych).

15 marca - 15 maja 2022 - czas na składanie wniosków w podstawowym terminie.

Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków. Za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

ARiMR wyjaśnia: Kto złoży wniosek po tym terminie – jednak nie później niż do 10 czerwca 2022 r. – będzie miał pomniejszone należne płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. Natomiast zmiany do już złożonych wniosków będzie można wprowadzać bez żadnych konsekwencji do 31 maja 2022 r. Poprawki złożone po tym terminie, lecz nie później niż do 10 czerwca 2022 r., będą wiązały się z pomniejszeniem należnych płatności o 1 proc. za każdy dzień zwłoki.

To też może Cię zainteresować

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022, ponieważ wraca UPP

To między innymi dzięki uzupełniającej płatności podstawowej dopłaty mają wzrosnąć. - Realizujemy nasze deklaracje i już w tym roku gospodarstwa do 30 ha otrzymają płatności na poziomie przekraczającym średnią unijną, a od przyszłego roku obejmie to także gospodarstwa o powierzchni do 50 ha - mówił Henryk Kowalczyk, podsumowując pierwsze 100 dni w roli ministra rolnictwa.

UPP była już dawniej realizowana, po raz ostatni w 2013 r., w ramach przejściowego wsparcia krajowego. UPP może być przyznawana wyłącznie na takich samych zasadach, jak w roku 2013.

Wprowadzenie Uzupełniającej Płatności Podstawowej wymaga zmiany szeregu przepisów związanych z płatnościami bezpośrednimi i to właśnie się dzieje. Czasu jest niewiele, bo nabór rozpoczyna się w połowie marca.

Uzupełniająca płatność podstawowa - do jakich upraw przysługuje?

Uzupełniającą płatnością podstawową jest objęta powierzchnia upraw następujących rodzajów roślin uprawianych w plonie głównym:

 • zboża;
 • rośliny oleiste – rzepak, rzepik, słonecznik i soja;
 • rośliny wysokobiałkowe – bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;
 • rośliny strączkowe – wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita;
 • rośliny strączkowe pastewne;
 • len włóknisty i oleisty;
 • konopie włókniste;
 • rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany, których gatunki są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
 • rośliny motylkowate drobnonasienne;
 • rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;
 • trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;
 • mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone.

Uzupełniająca płatność podstawowa do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin, przysługuje, jeżeli na gruntach tych:

 • rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz);
 • roślinność została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności;
 • uprawa nie jest prowadzona nie dłużej niż rok.

Dopłaty dla rolników 2022. Logowanie w aplikacji eWniosekPlus

ARiMR podaje, że od 9 lutego 2022 r. w trakcie tworzenia konta w aplikacji eWniosekPlus oraz podczas resetu hasła z wykorzystaniem opcji „Nie pamiętasz hasła?” w polu "Wypłacona kwota" należy wprowadzać ostatnią wypłaconą kwotę z roku 2021.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera