Spis treści
Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023
- Termin składania wniosków zostaje po staremu, czyli nabór w ARiMR rozpocznie się 15 marca i potrwa do 15 maja 2023 (ewentualnie dłużej, jeśli zostanie przedłużony, jak zdarzało się w ostatnich latach).
- Od roku 2021 wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich można składać wyłącznie przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus, tak też będzie w 2023 roku.
- Wnioski o dopłaty bezpośrednie składane w 2023 roku będą rozbudowane o ekoschematy, jednak nie wszystkie wymogi i normy trzeba będzie wdrożyć już w kolejnym sezonie.
Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiada, że od tego roku 97 proc. gospodarstw rolnych w Polsce będzie otrzymywało płatności bezpośrednie większe o 2 proc. od średniej unijnej.
Nowe dopłaty dla rolników w 2023 roku. Ekoschematy
W ramach ekoschematów, czyli płatności, których do tej pory nie było, rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z:
- obszarami z roślinami miododajnymi,
- prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin,
- biologiczną ochroną upraw,
- retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych,
- dobrostanem zwierząt,
- rolnictwem węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi.
Więcej na temat ekoschematów piszemy tu: Ekoschematy, czyli dopłaty dla rolników od 2023 roku. Minister Kowalczyk: "Zimą trzeba przygotować się do zmian"
Odstępstwa od produkcji na ugorach i zmianowania upraw w 2023 roku
Zasada warunkowości, czyli połączenie dotychczasowych wymogów zazielenienia i zasady wzajemnej zgodności to szereg norm GAEC. Nie wszystkie zaczną obowiązywać już w 2023 roku. Tymczasowo zawieszona w realizacji będzie norma norm GAEC 7 i GAEC 8, czyli dotyczące nakazu zmianowania upraw i zakazu produkcji na ugorach.
Powodem jest konieczność zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie. Przepisy unijne umożliwiły państwom członkowskim skorzystanie z tymczasowego odstępstwa od stosowania wspomnianych norm.
W 2023 r. norma GAEC 7 dotycząca zmianowania upraw nie będzie stosowana. Rolnicy bez względu na powierzchnię gruntów nie będą musieli realizować praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych.