Spis treści
Dwukrotne zmiany terminów i to w tym samym tygodniu nieco zdezorientowały część rolników. Najpierw minister ogłosił wydłużenie naboru 7 maja, a potem drugi raz 10 maja. Uporządkujmy zatem terminy dla tych, którzy pytają przede wszystkim o korekty we wnioskach - do kiedy można je robić?
Przeczytaj też: Jak pobrać złożony wniosek o dopłaty bezpośrednie 2024? ARiMR radzi, by ściągnąć potwierdzenie
Ważne: do 16 lipca można było wprowadzać zmiany we wnioskach bez konsekwencji finansowych
Zmiany we wniosku o dopłaty bezpośrednie 2024 - do kiedy korekty?
Podstawowy termin naboru wniosków powinien minąć 15 maja, jednak szef resortu wydłużył czas, który mają rolnicy na wypełnienie i przesłanie online formularzy w aplikacji eWniosekPlus. Do 12 lipca rolnicy złożyli 1,208 mln wniosków.
Wyjaśniamy, jakie terminy składania wniosków i korekt we wnioskach o dopłaty bezpośrednie 2024 ostatecznie obowiązują po wydłużeniach naboru:
- Nabór trwał do 1 lipca. Do tego momentu można było przesyłać wnioski w aplikacji bez strat.
- Zmiany w deklaracjach możesz wprowadzać bez konsekwencji finansowych do 16 lipca.
- Wnioski można składać także do 26 lipca, ale z potrąceniami, czyli za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności będzie pomniejszana o 1 proc.
- Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji upłynął 1 lipca – do tego dnia włącznie ARiMR zarejestrowała blisko 1,2 mln wniosków - podaje agencja.
Ważne - zmiany we wniosku z potrąceniami. Także zmiany do wniosku można wprowadzać do 26 lipca 2024 r., jednak wtedy już z potrąceniami. Każdy dzień roboczy opóźnienia po 16 lipca skutkuje pomniejszeniem płatności do powierzchni objętej tą zmianą o 1 proc.
Przeczytaj też: Na co będą pieniądze w ARiMR w II połowie 2024 r.? Harmonogram planowanych naborów
Co można zmienić we wniosku o dopłaty?
ARiMR wymienia, na czym może polegać zmiana do wniosku o przyznanie płatności::
- dodaniu nowych działek ewidencyjnych i nowych powierzchni deklarowanych do płatności do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie tej płatności lub zwiększeniu ich powierzchni,
- dodaniu nowego/nowych wariantów/praktyk w ramach deklaracji ekoschematu Dobrostan zwierząt do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie tej płatności
- zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni deklarowanych do płatności,
- dodaniu zwierząt do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie płatności związanych do zwierząt
- dodaniu brakujących załączników do wniosku.
Kogo nie obowiązują powyższe terminy naboru? Nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich, czyli:
- płatności dla małych gospodarstw,
- płatności w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
W tym zakresie będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. (aktualizacja: przedłużone do 2 września) możliwe będzie wnioskowanie o wymienione wyżej formy płatności.
Ważne! Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać płatność dla małych gospodarstw oraz płatność w ramach nowego ekoschematu, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach.
Czytaj więcej: Płatność dla małych gospodarstw zastąpi wszystkie dopłaty bezpośrednie. Oto stawka. Można już składać wnioski
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?