Dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi nie dla wszystkich. A dla kogo?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Z analizy dokumentów składanych do ARiMR wynika, że warunki kredytu nie są dla wszystkich jasne.
Z analizy dokumentów składanych do ARiMR wynika, że warunki kredytu nie są dla wszystkich jasne. pixabay.com/Sozavisimost/zdjęcie ilustracyjne
W tym roku od lutego można ubiegać się o kredyty preferencyjne na zakup ziemi. Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie każdy może otrzymać do nich dopłaty. Będą one przewidziane tylko dla rolników, którzy złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie do tych gruntów.

Możliwość ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych obowiązuje od 4 lutego 2022 roku.

Pomoc w formie kredytu preferencyjnego

Rolnicy, w niektórych przypadkach, decydują się na zakup ziemi z kredytu preferencyjnego dostępnego w bankach, które współpracują z ARiMR. Zaletą takiego kredytu jest to, że część należnego oprocentowania spłaca za rolnika właśnie Agencja.

Wątpliwości wokół kredytów preferencyjnych. Dopłaty tylko dla rolników!

Z analizy dokumentów składanych do ARiMR wynika, że warunki kredytu nie są dla wszystkich jasne. Zdarza się, że kto inny otrzymał kredyt preferencyjny na zakup gruntów, a kto inny wystąpił o przyznanie do nich dopłat bezpośrednich czy też płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020.

Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Dopłaty do kredytu preferencyjnego na zakup gruntów mogą dostać tylko ci rolnicy, którzy faktycznie użytkują ziemie oraz prowadzą na nich zgodną z postanowieniami umowy kredytowej działalność rolniczą. Dodatkowo, muszą oni mieć złożony wniosek o przyznanie do tych działek dopłat bezpośrednich czy też płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 (ONW, rolno-środowiskowo-klimatyczne, rolnictwo ekologiczne).

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera