Nabór ruszył wcześniej
Początkowo, nabór miał ruszyć w okresie wiosennym, w kwietniu. Jak zapowiedzieli minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, składanie wniosków rozpoczęło się wcześniej - już od 15 lutego.
Program w założeniu ma pomóc branży w przetrwaniu trudnego okresu na rynku trzody. Dzięki wsparciu wielu hodowców nie będzie musiało rezygnować z produkcji. Może na tym skorzystać nawet kilkadziesiąt tysięcy rolników.
Do kiedy potrwa nabór wniosków?
- Wsłuchując się w głosy rolników, to rozporządzenie zostało tak zmodyfikowane, że wskazuje możliwość składania wniosków do 30 kwietnia, bez tej dolnej granicy czasu – ogłosił Henryk Kowalczyk na konferencji.
Ci, którzy spełniają warunki mogą więc od 15 lutego 2022 roku składać wnioski drogą pocztową, elektroniczną lub osobiście w oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czas złożenia dokumentów mija 30 kwietnia 2022 roku, a wypłata środków nastąpi do 30 czerwca 2022 roku.
Kto może ubiegać się o dopłaty do loch?
Sposób przeliczenia pomocy określony jest nie na lochę, a na urodzone od niej prosięta. Na minimum 10 młodych rolnik otrzymuje wsparcie 1000 złotych.
Z programu mogą skorzystać producenci trzody chlewnej, którzy utrzymują lochy i produkują prosięta urodzone w gospodarstwie rolnym od 15 listopada 2021 roku do 31 marca 2022 roku
Jak zaznacza resort rolnictwa, pomoc będzie przysługiwać do stada zarejestrowanego na dzień 15 listopada 2021 r.
- Szacowane koszty pomocy ok. 400 mln złotych - podkreślał wicepremier na grudniowym spotkaniu.
Co istotne, maksymalna liczba loch w gospodarstwie, która wliczy się do wsparcia to 500 sztuk.
Źródło: MRiRW
Oferty na maszyny rolnicze
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?