Program skierowany jest do producentów rolnych, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiału siewnego określanego dwoma kategoriami – elitarną i kwalifikowaną. Dopłaty obowiązują do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych w kontekście gatunków roślin wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wysokość wsparcia stanowi iloczyn deklarowanej powierzchni upraw i stawki dopłaty. Pieniądze nie są przyznawane na uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.
Jak producent rolny może starać się o dopłatę?
Beneficjent, czyli producent rolny, musi złożyć wniosek w odpowiednim terminie, posiadać działki rolne, na których uprawia się gatunki objęte dopłatami, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, a także zużyć do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Co ważne, materiał siewny musi być wytworzony przez przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji przedsiębiorców lub w gospodarstwie rolnym posiadanym przez rolnika wpisanego do ewidencji rolników. W przypadku zakupu musi być on dokonany od przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji przedsiębiorców, rolnika prowadzącego obrót wpisanego do ewidencji rolników lub podmiotu prowadzącego obrót materiałem siewnym na terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Stawki dopłaty za materiał siewny 2022. Jakie rośliny są objęte wsparciem?
Stawki dopłat do 1 ha określane są corocznie do 30 września. Wysokość wyliczana jest z uwzględnieniem powierzchni upraw deklarowanych przez rolnika we wniosku oraz środków finansowych przewidywanych przez dany rok budżetowy. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych).
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obejmuje się materiał następujących roślin uprawnych:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto,
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna,
- ziemniak.
Do wykazu gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje taka dopłata, została dodana pszenica orkisz. Minimalna ilość materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych, jest określona przez władze. Wynosi m.in. 200 kg dla pszenicy orkisz, 200 kg dla mieszanek zbożowych sporządzonych z materiału siewnego odmian pszenicy orkisz, 150 kg dla pszenicy twardej i 150 kg dla owsa zwyczajnego.
Gdzie składać wnioski o dopłaty? Pamiętaj o załącznikach!
Wnioski można składać osobiście w ARiMR lub drogą elektroniczną/pocztową. Producenci rolni muszą pamiętać o załącznikach do wniosku, są to m.in. faktury zakupu lub dokumenty wydania z magazynu materiału siewnego, oświadczenie o powierzchni działek, oświadczenie w sprawie składu mieszanki materiału siewnego oraz udokumentowane szkody.
Źródło: ARiMR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót