Program skierowany jest do producentów rolnych, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiału siewnego określanego dwoma kategoriami – elitarną i kwalifikowaną. Dopłaty obowiązują do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych w kontekście gatunków roślin wymienionych w rozporządzeniu Rady Ministrów. Wysokość wsparcia stanowi iloczyn deklarowanej powierzchni upraw i stawki dopłaty. Pieniądze nie są przyznawane na uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.
Jak producent rolny może starać się o dopłatę?
Beneficjent, czyli producent rolny, musi złożyć wniosek w odpowiednim terminie, posiadać działki rolne, na których uprawia się gatunki objęte dopłatami, o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha, a także zużyć do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Co ważne, materiał siewny musi być wytworzony przez przedsiębiorcę wpisanego do ewidencji przedsiębiorców lub w gospodarstwie rolnym posiadanym przez rolnika wpisanego do ewidencji rolników. W przypadku zakupu musi być on dokonany od przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji przedsiębiorców, rolnika prowadzącego obrót wpisanego do ewidencji rolników lub podmiotu prowadzącego obrót materiałem siewnym na terytorium innego państwa członkowskiego UE.
Stawki dopłaty za materiał siewny 2022. Jakie rośliny są objęte wsparciem?
Stawki dopłat do 1 ha określane są corocznie do 30 września. Wysokość wyliczana jest z uwzględnieniem powierzchni upraw deklarowanych przez rolnika we wniosku oraz środków finansowych przewidywanych przez dany rok budżetowy. Całkowita kwota pomocy de minimis przyznana jednemu producentowi rolnemu nie może przekroczyć wysokości 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych).