Dopłaty do nawozów 1000 zł do tony? Izba rolnicza złożyła wniosek do ministra Henryka Kowalczyka

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Rolnicy chcieliby wsparcia do zakupu nawozów
Rolnicy chcieliby wsparcia do zakupu nawozów pixabay.com
Nawozy są tak drogie, że ich zakup powinien być wspierany dopłatą, podobnie jak paliwo czy kwalifikowany materiał siewny? Taki wniosek - stosowania rekompensat do zakupu nawozów mineralnych - pojawił się podczas walnego zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Krajowa Rada Izb Rolniczych poszła dalej i 5 stycznia złożyła wniosek do Henryka Kowalczyka o dopłatę 1000 zł do tony zakupionego nawozu.

Izba rolnicza chce dopłaty do nawozów - 1000 zł do tony

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 5 stycznia 2022 r. wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z wnioskiem o rozważenie możliwości uwzględnienia w tarczy antykryzysowej dopłaty do nawozów mineralnych. Pomoc miałaby mieć formę zwrotu do faktury zakupionego przez rolnika nawozu do określonej dawki na hektar w wysokości 1000 zł do tony zakupionego nawozu.

Ceny nawozów wzrosły o 300%, a dopłata pozwoli na częściową niwelację skutków wzrostu kosztów produkcji rolnej, a przez to zapewni mniejszy wzrost cent produktów rolnych dla konsumentów i zapobiegnie spadkowi produkcji rolnej.

Wniosek o dopłaty do nawozów w regionach

Wcześniej wspominaliśmy o walnym zgromadzeniu Łódzkiej Izby Rolniczej. W spotkaniu uczestniczył wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Po jego wystąpieniu głos zabrał między innymi Krzysztof Nowak – Delegat z Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego, który poprosił, aby rząd RP interweniował w sprawie ASF, wysokich cen nawozów i innych środków do produkcji rolnej.

Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski stwierdził, że w ostatnim półroczu na terenie województwa łódzkiego, ale także na terenie całego kraju, wystąpiły trudności z zakupem nawozów mineralnych, głównie azotowych i wieloskładnikowych, ale także nawozów z grupy fosforowych i potasowych. Prezes wnioskował, by tak jak w przypadku paliwa rolniczego, wprowadzić rekompensatę do zakupu nawozów mineralnych przynajmniej 500 zł pomocy do 1 ha.

Co na to przedstawiciel ministerstwa rolnictwa Krzysztof Ciecióra? Odpowiedział, że będzie udzielona pomoc poszkodowanym rolnikom. Prowadzone są również rozmowy z Grupą Azoty, które uruchomią sprzedaż nawozów bezpośrednio rolnikom. Od marca zostanie także uruchomiony system wsparcia w celu podniesienia rentowności małych gospodarstw.

Źródło: Łódzka Izba Rolnicza, KRIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera