Dopłaty do nawozów mineralnych. Projekt rozporządzenia zakłada nową formę pomocy dla rolników. Zobacz szczegóły

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 roku, a więc do końca marca.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 roku, a więc do końca marca. pixabay.com/darrenquigley32
Choć na decyzję Komisji Europejskiej ws. nawozów trzeba poczekać do 8 marca, polski rząd podjął działania w kierunku dopłat w tym zakresie. Opublikowany 3 marca 2022 roku projekt zakłada, że z dopłat będą mogli skorzystać rolnicy, którym zagraża utrata płynności finansowej. Pomoc obejmie dotacje do zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.

3 marca 2022 roku w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Realizacją założeń zajmie się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dopłaty do nawozów wsparciem dla producentów, którym grozi utrata płynności finansowej

Z informacji wynika, że od 2021 roku producenci rolni zmagają się z problemami w zakresie zbytu artykułów rolnych i wzrostu cen środków do produkcji. Dodatkowo, w całej Unii Europejskiej widoczne są skutki pandemii COVID-19 oraz wzrost notowań gazu.
Trudne lata dla rolnictwa widoczne są w zwiększeniu kosztów produkcji, a co za tym idzie, większych cenach nawozów - przede wszystkim tych na bazie amoniaku.

- Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności – informuje wykaz.

Wsparcie dla rolników. Dopłaty do zakupu nawozów mineralnych w okresie 1 września 2021 - 15 maja 2022

Wprowadzenie dofinansowania ma rozwiązać problem i zaoferować pomoc producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 roku - na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od dnia 1 września 2021 roku do dnia 15 maja 2022 roku.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 roku, a więc do końca marca.

Decyzja KE ws. dopłat do nawozów wciąż nie jest znana

W związku z panującym konfliktem w Ukrainie, Komisja Europejska zdecydowała się przesunąć ogłoszenie decyzji ws. dopłat do nawozów. Jak przekazał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, informacja zostanie przekazana 8 marca 2022 roku. Opublikowany projekt ma być przygotowaniem do ewentualnej zgody wydanej w Brukseli.

Źródło: KPRM

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera