Dopłaty do nawozów mineralnych. Projekt rozporządzenia zakłada nową formę pomocy dla rolników. Zobacz szczegóły

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 roku, a więc do końca marca.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 roku, a więc do końca marca. pixabay.com/darrenquigley32
Udostępnij:
Choć na decyzję Komisji Europejskiej ws. nawozów trzeba poczekać do 8 marca, polski rząd podjął działania w kierunku dopłat w tym zakresie. Opublikowany 3 marca 2022 roku projekt zakłada, że z dopłat będą mogli skorzystać rolnicy, którym zagraża utrata płynności finansowej. Pomoc obejmie dotacje do zakupu nawozów mineralnych w okresie od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.

3 marca 2022 roku w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Realizacją założeń zajmie się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dopłaty do nawozów wsparciem dla producentów, którym grozi utrata płynności finansowej

Z informacji wynika, że od 2021 roku producenci rolni zmagają się z problemami w zakresie zbytu artykułów rolnych i wzrostu cen środków do produkcji. Dodatkowo, w całej Unii Europejskiej widoczne są skutki pandemii COVID-19 oraz wzrost notowań gazu.
Trudne lata dla rolnictwa widoczne są w zwiększeniu kosztów produkcji, a co za tym idzie, większych cenach nawozów - przede wszystkim tych na bazie amoniaku.

- Istotny ciężar wzrostu cen ponoszą producenci rolni ograniczając wolumen zakupu nawozów. Sytuacja ta grozi załamaniem rynku produkcji rolnej i wzrostem cen żywności – informuje wykaz.

Wsparcie dla rolników. Dopłaty do zakupu nawozów mineralnych w okresie 1 września 2021 - 15 maja 2022

Wprowadzenie dofinansowania ma rozwiązać problem i zaoferować pomoc producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 roku - na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w okresie od dnia 1 września 2021 roku do dnia 15 maja 2022 roku.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 roku, a więc do końca marca.

Decyzja KE ws. dopłat do nawozów wciąż nie jest znana

W związku z panującym konfliktem w Ukrainie, Komisja Europejska zdecydowała się przesunąć ogłoszenie decyzji ws. dopłat do nawozów. Jak przekazał komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, informacja zostanie przekazana 8 marca 2022 roku. Opublikowany projekt ma być przygotowaniem do ewentualnej zgody wydanej w Brukseli.

Źródło: KPRM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie