Dopłaty do nawozów obniżą ceny zbóż, ale czy zahamują inflację? Tego chce polski rząd. Wnioski o wsparcie można składać od 25 kwietnia 2022

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rząd ma nadzieję, że wprowadzenie pomocy dla rolników wpłynie na zmniejszenie poziomu inflacji w Polsce.
Rząd ma nadzieję, że wprowadzenie pomocy dla rolników wpłynie na zmniejszenie poziomu inflacji w Polsce. GettyImages/FotoDuets
Od 25 kwietnia 2022 roku rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty do nawozów. – Drogie nawozy to drogie zboża, drogie pasze, a w konsekwencji droga żywność – przekonuje szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk. Rządowa pomoc to element walki o niższe ceny. Program gospodarczy dla polskiej wsi ma nie tylko zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo żywnościowe, ale też obniżyć inflację. Czy to się uda?

Spis treści

Premier Mateusz Morawiecki, wspólnie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem, przedstawili w gospodarstwie sadowniczym w Załężu Dużym program pomocy dla rolników, w tym także zasady udzielania dopłat do nawozów.

- Jesteśmy w szczególnym czasie. Polscy rolnicy udowodnili w pandemii, jak ważna jest produkcja rolna. Ważne jest, żeby rolnicy czuli się zaopiekowani, bo korzysta na tym cała gospodarka i polskie społeczeństwo – mówił premier.

Dopłaty do nawozów 2022. Blisko 4 mld złotych dla rolników

Konsekwencja, sprawczość, odpowiedzialność, solidarność – te słowa padały najczęściej w kontekście wsparcia sektora rolniczego. Na dopłaty do nawozów z budżetu państwa przeznaczono blisko 4 mld złotych. Będą one przysługiwały do nawozów zakupionych od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.

Wsparcie w zakresie dopłat do nawozów zmniejszy inflację?

Działania nie tylko pomogą rolnikom w kryzysie, ale realnie przyczynią się do zmian - zwłaszcza w zakresie inflacji. Stabilizacja rynku nawozowego i dostępności wpłynie na stawki za zboże, produkcję żywności, a co za tym idzie, obniży w przyszłości ceny.

Polska jest bezpieczna żywnościowo. Pomoc rolnikom obniży ceny

Na konferencji pojawił się wątek bezpieczeństwa żywnościowego. Jak przyznał wicepremier Kowalczyk rolnicy, kupując nawozy, podtrzymują produkcję i stałą wysokość plonów. Inwestycja w dopłaty chroni polski rynek żywności przed ogromnymi podwyżkami cen w przyszłości.

- Wiemy, że trzeba dbać o każde gospodarstwo rolne, bo rolnicy pokazali w pandemii i w trudnych czasach wojny na Ukrainie jak ważna jest produkcja rolna – przekazał Morawiecki.

Rząd ma nadzieję, że zwrot różnic w cenach nawozów pozwoli jak najszybciej ulokować finanse w gospodarstwach rolnych. Co więcej, produkcja będzie większa, co nie tylko utrzyma stabilność żywnościową w kraju, ale też wpłynie na tańsze jedzenie.

Przedstawiciele rządu dodali, że wojna na Ukrainie spowodowała ograniczenia w dostępie do rynków ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego. Embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej wpłynęły na zaburzenia w sektorze jabłek deserowych. W ramach wsparcia część towaru będzie przeznaczona do przemysłowego przetworzenia. Inne elementy programu dla rolników to m.in. emerytury rolnicze z możliwością prowadzenia działalności oraz ubezpieczenia rolnicze.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera