Spis treści
Premier Mateusz Morawiecki, wspólnie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem, przedstawili w gospodarstwie sadowniczym w Załężu Dużym program pomocy dla rolników, w tym także zasady udzielania dopłat do nawozów.
- Jesteśmy w szczególnym czasie. Polscy rolnicy udowodnili w pandemii, jak ważna jest produkcja rolna. Ważne jest, żeby rolnicy czuli się zaopiekowani, bo korzysta na tym cała gospodarka i polskie społeczeństwo – mówił premier.
Dopłaty do nawozów 2022. Blisko 4 mld złotych dla rolników
Konsekwencja, sprawczość, odpowiedzialność, solidarność – te słowa padały najczęściej w kontekście wsparcia sektora rolniczego. Na dopłaty do nawozów z budżetu państwa przeznaczono blisko 4 mld złotych. Będą one przysługiwały do nawozów zakupionych od 1 września 2021 roku do 15 maja 2022 roku.
Wsparcie w zakresie dopłat do nawozów zmniejszy inflację?
Działania nie tylko pomogą rolnikom w kryzysie, ale realnie przyczynią się do zmian - zwłaszcza w zakresie inflacji. Stabilizacja rynku nawozowego i dostępności wpłynie na stawki za zboże, produkcję żywności, a co za tym idzie, obniży w przyszłości ceny.
Polska jest bezpieczna żywnościowo. Pomoc rolnikom obniży ceny
Na konferencji pojawił się wątek bezpieczeństwa żywnościowego. Jak przyznał wicepremier Kowalczyk rolnicy, kupując nawozy, podtrzymują produkcję i stałą wysokość plonów. Inwestycja w dopłaty chroni polski rynek żywności przed ogromnymi podwyżkami cen w przyszłości.
- Wiemy, że trzeba dbać o każde gospodarstwo rolne, bo rolnicy pokazali w pandemii i w trudnych czasach wojny na Ukrainie jak ważna jest produkcja rolna – przekazał Morawiecki.
Rząd ma nadzieję, że zwrot różnic w cenach nawozów pozwoli jak najszybciej ulokować finanse w gospodarstwach rolnych. Co więcej, produkcja będzie większa, co nie tylko utrzyma stabilność żywnościową w kraju, ale też wpłynie na tańsze jedzenie.
Przedstawiciele rządu dodali, że wojna na Ukrainie spowodowała ograniczenia w dostępie do rynków ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego. Embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej wpłynęły na zaburzenia w sektorze jabłek deserowych. W ramach wsparcia część towaru będzie przeznaczona do przemysłowego przetworzenia. Inne elementy programu dla rolników to m.in. emerytury rolnicze z możliwością prowadzenia działalności oraz ubezpieczenia rolnicze.
Źródło: MRiRW
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat