Dopłaty do prosiąt 2023. W ARiMR zakończył się wydłużony nabór. Ilu rolników złożyło wnioski?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Hodowcy trzody chlewnej będą mogli ubiegać się o nadzwyczajne tymczasowe wsparcie. Decyzje w sprawie o przyznanie pomocy zostaną wydawane w terminie 45 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków.
Hodowcy trzody chlewnej będą mogli ubiegać się o nadzwyczajne tymczasowe wsparcie. Decyzje w sprawie o przyznanie pomocy zostaną wydawane w terminie 45 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków.
Poznaj stawki i zasady przyznawania nowych dopłat do świń. ARiMR przedłużyła nabór wniosków w związku z dodatkową pomocą dla hodowców świń, zapowiedzianą jeszcze w grudniu. Ministerstwo rolnictwa informuje, że będzie to wsparcie dla producentów trzody chlewnej szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Spis treści

Minął czas przewidziany na nabór wniosków od hodowców świń. Ostatecznie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która prowadziła nabór wyłącznie drogą elektroniczną, wpłynęło 34 620 wniosków. Najwięcej (ponad 10 tys.) pochodziło ich od hodowców trzody chlewnej z Wielkopolski.

Nabór wniosków o dopłaty do świń trwał o tydzień dłużej, niż zakładano, czas został wydłużony do 7 lutego 2023 r.. Agencja przypomina, że producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w wyniku trwającej wojny, mogą składać wnioski o nadzwyczajną tymczasową pomoc. Wsparcie finansowane jest z budżetu PROW na lata 2014-2020.

Dopłaty do prosiąt w 2023 roku. Do kiedy trwa nabór wniosków?

Ministerstwo rolnictwa podało termin naboru wniosków o nową pomoc dla rolników. Hodowcy świń mogą je składać od 18 do 31 stycznia. Pomoc jest adresowana do producentów, którzy ponieśli stary z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

To zapowiadany nowy rodzaj pomocy finansowany z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jak złożyć wniosek o dopłaty od prosiąt?

ARiMR zapowiada, że wnioski o dopłaty będą przyjmowane od 18 do 31 stycznia 2023 r. przez internet, za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR. W tym celu należy odwiedzić stronę epue.arimr.gov.pl/pl

Informacji na temat pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę udzielają biura powiatowe i oddziały regionalne ARiMR. Może też dzwonić pod numer bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

Kto może skorzystać z pomocy do świń?

Wsparcie skierowane jest do rolników prowadzących działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli świń, samodzielnie bądź z małżonkiem. Dalej pojawia się lista wymogów.

Rolnik może skorzystać ze wsparcia, jeśli do 15 maja 2022 r. zgłosili do rejestru IRZ co najmniej 10 zwierząt tego gatunku, urodzonych w siedzibie stada między 1 kwietnia 2021 r. a 31 marca 2022 r.

Do 18 stycznia 2023 r. zgłosił oznakowanie przynajmniej 1 zwierzęcia tego gatunku, które urodziło się od dnia 1 kwietnia 2022 r. spełniają jeden z następujących warunków:

 • prowadzą produkcję ekologiczną;
 • otrzymali pomoc w ramach „Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego” na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i taki wniosek złożyli też w 2022 roku;
 • otrzymali płatność za zazielenienie na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i złożyli w 2022 r. wniosek o przyznanie tej płatności. W przypadku gdy grunty orne stanowią mniej niż 10 hektarów, to we wnioskach złożonych w 2021 r. i 2022 r. powinny zostać zadeklarowane co najmniej dwie różne uprawy, a uprawa główna w tych latach nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych;
 • zrealizowali inwestycje związane z ochroną środowiska lub zachowaniem klimatu w ramach premii dla młodych rolników lub środków na „Restrukturyzację małych gospodarstw” oraz spełniają warunki określone w decyzjach przyznających takie wsparcie;
 • zrealizowali operacje prośrodowiskowe związane z „Modernizacją gospodarstw rolnych” oraz realizują wynikające z tego zobowiązania;
 • zrealizowali przedsięwzięcie w ramach „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” oraz realizują zobowiązania z tym związane;
 • wytwarzają w swoim gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła energii;
 • zrealizowali w swoim gospodarstwie inwestycję polegającą na wykonaniu stawu lub urządzenia wodnego do ujmowania wód powierzchniowych.

Pomoc do trzody chlewnej może być przyznana rolnikowi tylko raz i nie może przekroczyć 15 tys. euro.

Stawki nowych dopłat do świń w 2023 roku

Stawki pomocy zawarte w rozporządzeniu ministra rolnictwa:

 • 2400 zł – jeżeli rolnik zgłosił oznakowanie łącznie co najmniej 10 sztuk i nie więcej niż 24 sztuki
 • 5000 zł – w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 25 sztuk i nie więcej niż 49 sztuk
 • 10 000 zł – w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 50 sztuk i nie więcej niż 99 sztuk
 • 20 000 zł w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 100 sztuk i nie więcej niż 199 sztuk
 • 30 000 zł w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 299 sztuk
 • 40 000 zł w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 300 sztuk i nie więcej niż 399 sztuk
 • 50 000 zł w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 400 sztuk i nie więcej niż 499 sztuk
 • 60 000 w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 500 sztuk i nie więcej niż 599 sztuk
 • 70 000 zł w przypadku oznakowania i zgłoszenia co najmniej 600 sztuk

Nie wszyscy rolnicy mogą skorzystać z pomocy do świń

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wystąpiła do rady krajowej pismo, w którym wskazuje na sygnały od hodowców, który mimo poniesionych strat nie mogą skorzystać z pomocy.

W takim położeniu znaleźli się hodowcy trzody chlewnej, którzy mają niej niż 10 ha i nie podejmowali żadnych inwestycji w swoich gospodarstwach ze względu na sytuację ekonomiczną. Zarząd KPIR wnioskuje i odstąpienie od warunku „W przypadku gry grunty rolne stanowią mniej niż 10 hektarów, to we wnioskach złożonych w 2021 i 2022 r. powinny zostać zadeklarowane co najmniej dwie różne uprawy, a uprawa główna w tych latach nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych”.

Źródła: ARiMR, Rozporządzenie: w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”; KPIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.