Dopłaty do przymrozków nie dla wszystkich? Część rolników nie załapie się na pomoc przez terminy

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Wskutek wiosennych przymrozków i gradobicia ucierpiały m.in. uprawy truskawek i malin.
Wskutek wiosennych przymrozków i gradobicia ucierpiały m.in. uprawy truskawek i malin. pixabay.com/mr_muratari5858
Tegoroczne anomalie pogodowe odczuło wiele polskich gospodarstw. Wiosenne przymrozki i gradobicia uszkodziły uprawy, w efekcie plony były poniżej oczekiwań. Najmocniej ucierpieli sadownicy i to do nich skierowany będzie zbliżający się nabór o dopłaty. Czy jednak każdy rolnik będzie mógł aplikować o wsparcie? Niekoniecznie, kluczowe są terminy strat.

Spis treści

Producenci malin i truskawek dostaną rekompensaty

Na początku września Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wsparcia dla producentów owoców i winogron. Poszkodowani wskutek tegorocznych kwietniowych przymrozków i majowego gradobicia dostaną dopłaty do hektara. Kwoty, w zależności od uprawy, mogą sięgać 6 tys. złotych.

Czytaj więcej: STAWKI DOPŁAT DO PRZYMROZKÓW

Nabór wniosków potrwa od 1 do 22 października 2024 r., a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca roku będzie wypłacać pomoc. Z rządowych zapowiedzi wynika, że jeszcze jesienią pierwsze pieniądze mogą trafić na konta.

Dopłata tylko za straty w konkretnym terminie

Czy jednak każdy sadownik, poszkodowany przez żywioły, otrzyma dopłatę? Tu kluczowe są terminy. Jednym z warunków, jakie musi spełnić producent rolny, jest powstanie szkód (minimum 40 proc.) w konkretnym okresie:

  • szkody przymrozkowe: od 15 do 30 kwietnia 2024 r.,
  • szkody gradowe: od 1 do 31 maja 2024 r.

Zdaniem Podlaskiej Izby Rolniczej, trzymanie się tego kryterium nie jest sprawiedliwe. Ujemne temperatury i zmiana pogody nastąpiły także w innych okresach i powinny one zostać wydłużone, aby każdy rolnik otrzymał rekompensatę za straty.

Główne Państwowe Instytuty Badawcze, tj. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzają wystąpienie przymrozków wiosennych również w miesiącu maju oraz gradobicia w czerwcu, zaznaczają samorządowcy.

PIROL zaapelowała do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o wydłużenie terminów, w których wystąpiły szkody. W przypadku gradu – do 30 czerwca 2024 r., w przypadku przymrozków – do 31 maja 2024 r.

Dodatkowo, rolnicy z Podlasia chcą też, aby w wykazie województw i powiatów objętych rozporządzeniem, znalazły się powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski. Tam też uprawy odczuły skutki pogody i poszkodowani potrzebują finansowej pomocy.

Źródło: PIROL

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro