Dopłaty do wymiany pieca i co jeszcze w programie Czyste Powietrze 2022? Aktualne zasady

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Dach i poddasze, nieszczelne okna czy nieocieplone ściany zewnętrzne są powodami największych strat ciepła w budynku.
Dach i poddasze, nieszczelne okna czy nieocieplone ściany zewnętrzne są powodami największych strat ciepła w budynku. 123rf
W programie Czyste Powietrze przybywa wniosków a od 2022 r. zaszły ważne zmiany, m.in. w dopłatach do wymiany pieca. Już z początkiem roku wycofana została dotacja na kotły węglowe. Kilka tygodni temu w życie weszła zapowiadana trzecia część programu, adresowana do osób o najniższych dochodach. Najmniej zamożni dostaną do 69 tys. zł dofinansowania na wymianę pieca, ocieplenie domu czy fotowoltaikę. Na co aktualnie można uzyskać dotację w programie Czyste Powietrze? Przypominamy, w jaki sposób można złożyć wniosek o dotację.

- Nie przestajemy pracować nad nowymi rozwiązaniami w programie „Czyste Powietrze” - zapewnia Anna Moskwa, MInister Klimatu i Środowiska. - Zgodnie z obietnicami, z początkiem roku startujemy z nową częścią „Czystego Powietrza” dla najmniej zamożnych - dodaje. Na tym nie koniec zmian, które planuje resort.

Dotacje na wymianę pieca i nie tylko. Zmiany w programie Czyste Powietrze 2022

Wśród kolejnych nowości, po wprowadzeniu wariantu pomocy dla osób o najniższych dochodach, znaleźć się ma dostosowanie programu do korzystania ze środków unijnych, przegląd kosztów kwalifikowanych choćby pod kątem położenia większego nacisku na termomodernizację, która skutecznie przekłada się na oszczędności w zakresie efektywności energetycznej.

- Niebawem szansę na wymianę „kopciucha” z dotacją będą mieli również mieszkańcy budynków wielorodzinnych, dla których przygotowujemy nowy program o zasięgu ogólnopolskim – mówiła kilka tygodni temu minister Anna Moskwa

Najważniejsze ze zmian, które zaczęły obowiązywać od 25 stycznia 2022 r., to również m.in. uwzględnienie możliwości finansowania z „Czystego Powietrza”, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości, a także:

 • umożliwianie dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.
 • dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami programu „Czyste Powietrze”,
 • doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

Liczba złożonych wniosków o dopłatę m.in. do wymiany pieca

Do 25 lutego 2022 roku do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarski wodnej trafiło ponad 401 tysięcy wniosków o wsparcie z programu Czyste Powietrze na 6,8 mld zł. Podpisano do tej pory 331 tys. wniosków, a wyplacono dotąd 2 519 mln zł. Najcześciej Polacy wnioskują o kotły gazowe kondensacyjne.

Nowości w programie Czyste Powietrze 2022 r.

W tym roku pojawia się III część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy dochodzie na członka gospodarstwa domowego 900 zł lub 1260 zł (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku.

To też może Cię zainteresować

Wprowadzenie nowej części programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania podzielono na dwie fazy, informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rozwiązania dla osób o najniższych dochodach w 2022 r.

W pierwszej kolejności ogłoszony został nabór wniosków do III części programu uwzględniający następujące zasady:

 • Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego uprawniającego do najwyższego poziomu wsparcia – do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe);
 • Alternatywa do dochodowego kryterium kwalifikowalności
 • Intensywność dofinansowania – do 90% kosztów kwalifikowanych;
 • Maksymalna kwota dotacji dla całego przedsięwzięcia – do 69 tys. zł;
 • Liczba transz rozliczeń – do pięciu;
 • Okres realizacji przedsięwzięcia – do 36 miesięcy.

Alternatywą do dochodowego kryterium kwalifikowalności będzie też ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę

 • zasiłku stałego,
 • zasiłku okresowego,
 • zasiłku rodzinnego lub
 • specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Najwyższy poziom dofinansowania nie będzie dostępny w ścieżce bankowej, czyli Kredycie Czyste Powietrze dostępnym w przypadku pierwszej i drugiej części programu.

Rozwiązania dla osób o najniższych dochodach przewidziane na 2022 r. mają być rozszerzane. Przymierzamy się do drugiego etapu prac, obejmującego między innymi prefinansowanie wydatków oraz pomoc wnioskodawcom w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji - zapowiada wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Koniec z dotacjami na kotły węglowe

Kocioł na węgiel był wliczany do kosztów kwalifikowanych, czyli takich, które uprawniają do uzyskania dotacji z programu Czyste Powietrze do końca ubiegłego roku. Warunkiem było złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego ten koszt oraz zakup (wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i montaż kotła do 31 grudnia 2021 r.

Wniosek o dotację z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można złożyć na 3 sposoby:

 • e-wniosek przez internet
 • papierowy wniosek w urzędzie
 • wniosek w banku o kredyt Czyste Powietrze

Na co można dostać dotację z programu Czyste Powietrze? Poznaj koszty kwalifikowane

 • podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z przyłączeniem
 • pompa ciepła powietrze/woda
 • pompa ciepła powietrze/woda (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej)
 • gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
 • kocioł gazowy kondensacyjny
 • kotłownia gazowa
 • kocioł olejowy kondensacyjny
 • kocioł zgazowujący drewno
 • kocioł na pellet drzewny
 • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie
 • ogrzewanie elektryczne
 • instalacja centralnego ogrzewania
 • instalacja ciepłej wody użytkowej
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna
Maksymalne dotacje dla poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych. Od 2022 roku nie można otrzymać wsparcia na kocioł węglowy.
Maksymalne dotacje dla poszczególnych kategorii kosztów kwalifikowanych. Od 2022 roku nie można otrzymać wsparcia na kocioł węglowy. NFOŚiGW

Program Czyste Powietrze 2022 - kto może skorzystać?

Do tej pory realizowany do 2018 roku program miał dwie części. Część I programu jest przeznaczona dla beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania (formą dofinansowania jest dotacja lub dotacja na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego).

Są to osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł. W przypadku uzyskiwania dochodów z różnych źródeł, dochody sumuje się, przy czym suma ta nie może przekroczyć kwoty 100 000 zł.

To też może Cię zainteresować

Część II programu jest dedykowana beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą;
2) przeciętny miesięczny dochód na jednego członka ich gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty:

 • 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
 • 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód beneficjenta z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód, nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów obowiązującym w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.

Więcej informacji na stronie: czystepowietrze.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera