Dotacje dla działkowców. To aż 50 mln złotych! Wsparcie na ogródek działkowy już pewne. Nabór wniosków ruszył 30 maja
Nabór wniosków o przyznanie grantów w ramach projektu „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”, działanie 2.5. - Poprawa jakości środowiska miejskiego, Osi priorytetowej: II Ochrona Środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 wystartował. Konkurs grantowy jest konkursem otwartym, podzielonym na etapy miesięczne, trwające od pierwszego dnia miesiąca do ostatniego dnia miesiąca, z wyjątkiem pierwszego etapu, który trwa od 30 maja do 30 czerwca 2022 roku.
Nad projektem rozwoju zielonej infrastruktury za pomocą działek pracowali nie tylko działkowcy, ale także rządowe instytucje. O tym, jak dobrze zagospodarować terenami ROD, debatowali członkowie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podpisanie umowy jest zwieńczeniem prowadzonych od dawna działań.
- Ta mała infrastruktura w ogrodach działkowych będzie służyła na pewno wielu ludziom, temu, aby wszyscy mieli możliwość zarówno rekreacji, dobrego wypoczynku, ale także produkcji żywności na własne potrzeby – przekonywał wicepremier Henryk Kowalczyk.
Dotacje na ogródki działkowe. Ile dostanie działkowiec?
Program realizowany ze środków Funduszy Europejskich pozwoli na rozwój ogródków działkowych. Grant na jeden ROD może wynieść od 10 do 100 tysięcy złotych. Jak wykorzystać dofinansowanie? Założeniem projektu jest wsparcie działań prośrodowiskowych, także klimatycznych. Część kwoty może być więc przeznaczona na realizację tego celu, część może stanowić podkładkę do modernizacji i remontów.
– Blisko 5 tysięcy rodzinnych ogródków działkowych to nie tylko 125 lat tradycji, ale także blisko 44 tysiące ha powierzchni biologicznie czynnej, nieoceniony rezerwuar fauny i flory oraz sposób na aktywny, międzypokoleniowy wypoczynek około 4 milionów Polaków. Cieszę się, że dzięki podpisywanej dziś umowie w kilkunastu ośrodkach miejskich będzie można stworzyć na ich terenie obszary tętniące bioróżnorodnością roślinną – powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
To też może Cię zainteresować
Działkowcy będą mogli zwiększać tereny zielone, poszerzać uprawy, zadbać o sprzęt, zająć się retencją wody. Dzięki dofinansowaniu ogródki staną się nowoczesne, zmodernizowane i poprawią wygląd miast. Wsparciem objęte będą również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska. Minister funduszy Grzegorz Puda podkreślił, że to właśnie ROD stanowią dziś zielone płuca miast. Tworzą przestrzeń do spotkań rodzinnych i towarzyskich.
- To pierwszy program, który wpisuje się w oczekiwania samych działkowców – zaznaczył Puda.
Wniosek o dofinansowanie na ogródek działkowy przyjmie ARMiR
Nad realizacją operacji będzie czuwać ARiMR. Nabór wniosków ma być otwarty, podzielony na rundy miesięczne, do wyczerpania środków. Prezes Halina Szymańska poinformowała, że biura Agencji będą starały się wypłacać wsparcie szybko i sprawnie, a sama kwota przeznaczona na ten cel nie jest mała. Pieniądze zostaną rozdysponowane wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców.
- Ważne jest to, że pokrywane są w 100 proc. koszty kwalifikowane, czyli niewymagany jest wkład własny – dodała Szymańska.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?