Ruszył rządowy program aktywizacji kół gospodyń wiejskich. Członkowie kół otrzymają dofinansowanie w wysokości 3, 4 lub 5 tysięcy zł. W naszym regionie na wsparcie ich działalności przeznaczono prawie 600 tysięcy złotych. Kto skorzysta z dotacji?

Jedynym warunkiem otrzymania dotacji było zarejestrowanie koła gospodyń w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Trzeba było to zrobić do 27 grudnia. W naszym regionie do rejestru wpisały się 183 koła.

Otrzymane dotacje w wysokości od 3 do 5 tys. zł pozwolą członkom kół gospodyń rozwinąć skrzydła. Pieniądze mogą być przeznaczone na zakup sprzętu, materiałów lub pomoc prawną.

Zobacz też: Studniówka 2019: Wspaniały bal studniówkowy ZSOiZ w Ciechanowcu. Maturzyści bawili się do białego rana! (ZDJĘCIA)

Wysokość dotacji uzależniona jest od liczby członków danego koła gospodyń:

  • 3 tysiące złotych otrzymają koła, w których zarejestrowane jest nie więcej niż 30 osób
  • 4 tysiące złotych - koła od 31 do 75 członków
  • 5 tysięcy złotych - powyżej 75 osób w kole

Oprócz wsparcia finansowego w ramach programu aktywizacji koła gospodyń wiejskich mają ułatwioną ścieżkę rejestracji i możliwość skorzystania z doradztwa prawnego. Oprócz tego nabywają osobowość prawną i mogą prowadzić działalność społeczno - gospodarczą na własny rachunek. Jak też przyjmować darowizny, spadki, oraz organizować zbiórki publiczne. A to wszystko za sprawą nowej ustawy, dzięki której zakładanie takiej działalności stało się opłacalne.

Renesans kół gospodyń

W całym kraju do KGW należy już ponad dwadzieścia tysięcy osób. W ramach rządowego programu na ich wsparcie przeznaczono łącznie 90 milionów złotych.

Dotacje dla tego rodzaju organizacji mają być impulsem do rozwoju i prowadzenia prężnej działalności w kołach. Mają również zmotywować członków do pracy na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi i wspierania kultury ludowej.