Dożynki powiatu zwoleńskiego 2018. W niedzielę, 9 września doceniono trud rolników ze wszystkich gmin. Zagrały zespoły Silvers i Playboys

MAG
Powiatowe dożynki dwudziestolecia nad zalewem w Zwoleniu.
Powiatowe dożynki dwudziestolecia nad zalewem w Zwoleniu. Powiat Zwoleński / facebook
W niedzielę, 9 września w Zwoleniu odbyły się XX Dożynki Powiatowe. Była uroczysta msza święta, tradycyjne obrzędy, wręczenie nagród w konkursach, występy lokalnych artystów, pokaz musztry paradnej, kabaret i szalona zabawa z zespołami disco dance Silvers i Playboys, zakończona pokazem sztucznych ogni.

Jak informuje zwoleńskie Starostwo Powiatowe, obchody rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą, którą koncelebrował ksiądz kanonik Bernard Kasprzycki, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Po niej uczestnicy dożynek przeszli nad zalew w Zwoleniu.

Tradycyjne obrzędy

Tam, zgodnie z tradycją, przemaszerował barwny korowód prowadzony przez Zespół Ludowy Sobótka z Czarnolasu z gminy Policzna, który niósł symbol tegorocznego urodzaju, czyli „Wieniec na głowę Starosty”. Tuż za nim, z chlebami wypieczonym z tegorocznych zbóż i tradycyjnymi wieńcami podążali starostowie dożynek powiatowych: Teresa Walasek z gminy Przyłęk i Piotr Fijołek z gminy Tczów oraz starostowie dożynkowi z pięciu gmin powiatu zwoleńskiego: Kazanowa, Policznej, Przyłęku, Tczowa i Zwolenia. Korowód zamykała delegacja Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Zwoleniu.

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wieńce dożynkowe zostały ośpiewane, a obrzęd poprowadził Zespół Sobótka z Czarnolasu. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnego przekazania chleba przez starostów dożynek na ręce starosty zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego, burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej oraz wójtów gmin: Kazanów Teresy Pancerz - Pyrki, Policzna Tomasza Adamca, Przyłęk Mariana Kuś i Tczów Andrzeja Wolszczaka. Pięknym momentem było dzielenie przez samorządowców otrzymanych bochenków pomiędzy uczestników wydarzenia, licznie zebranych gości i mieszkańców powiatu zwoleńskiego.

Uroczyste powitanie

Po zakończeniu tradycyjnej części dożynek przyszedł czas na część oficjalną, czyli powitanie ich uczestników. Starosta Waldemar Urbański podziękował za przybycie zaproszonym gościom, wśród których znaleźli się: poseł Anna Kwiecień, poseł Leszek Ruszczyk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Zbigniew Gołąbek, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisław Kacperczyk, a także dyrektorzy, kierownicy i przedstawiciele jednostek i urzędów samorządowych oraz rządowych. Gospodarz wydarzenia gorąco powitał także mieszkańców powiatu zwoleńskiego, którzy tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie samorządowców.

Starosta Waldemar Urbański docenił trud i zaangażowanie rolników w to, aby na polskich stołach nie zabrakło chleba.

– Dożynki to święto plonów, które jest piękną, polską tradycją. Jest więc doskonałą okazją, aby podziękować rolnikom za ich pracę oraz ogromny trud i wyrzeczenia, jakie w nią wkładają. Życzę im, aby ryzyko, które każdego roku podejmują, ponieważ plony zależą od łaskawości pogody, było powszechnie rozumiane i doceniane. Życzę im również dużo zdrowia i godziwej zapłaty za oddanie i ciężką pracę – mówił starosta Urbański.

Podczas obchodów święta plonów wręczono także Medal Pamiątkowy Pro Masovia, który jest wyróżnieniem okolicznościowym honorującym całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego wybitnie przyczyniającej się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Mazowsza. Otrzymał go Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Wyróżnienia dla rolników

Dyplomy uznania za pracę na rzecz rolnictwa w powiecie zwoleńskim otrzymali: Maciej Grzybowski, Jolanta Koncka, Bożena Sabina Krukowska i Emil Sowiński z gminy Zwoleń. Z gminy Tczów: Stanisław Fiołek, Andrzej Grzegorczyk, Piotr Kozuń i Jacek Grzegorz Nędzi. Z gminy Policzna: Radosław Figurski i Sławomir Roman Podsiadły. Z gminy Kazanów: Krzysztof Grzeszczyk, Paweł Styczeń, Jan Szczepanowski. Z gminy Przyłęk: Anna Gajowiak, Edward Krzywiec i Elżbieta Solecka.

Sołtysi dwudziestolecia

Bardzo ważnym punktem uroczystości dożynkowych było wręczenie dyplomów i statuetek starosty zwoleńskiego pod nazwą „Sołtys dwudziestolecia powiatu zwoleńskiego”, które są uhonorowaniem wieloletniej pracy sołtysów na rzecz lokalnych społeczności.

Wśród nagrodzonych z gminy Zwoleń znaleźli się: Henryk Potucha – sołtys wsi Ługi, Stanisław Zagożdżon – sołtys wsi Podzagajnik, Mirosław Bąk – sołtys wsi Sycyna oraz Sławomir Mital – sołtys wsi Męciszów.

Statuetkę otrzymali także: Janusz Puk - sołtys wsi Janów w gminie Tczów, Jacek Szewczyk – sołtys wsi Bierdzież w gminie Policzna, Adam Frączek – sołtys wsi Niedarczów Dolny Kolonia w gminie Kazanów oraz Jan Jaskulski – sołtys wsi Mszadla Stara i Zygmunt Baryłka – sołtys wsi Szlachecki Las w gminie Przyłęk.

Rozstrzygnięcie konkursów

Po raz dwunasty został rozstrzygnięty „Powiatowy Konkurs Producentów Rolnych 2018”. Komisja konkursowa najwyżej oceniła działalność Pawła Makucha zamieszkałego w Paciorkowej Woli Nowej w gminie Zwoleń. Drugie miejsce przyznano Andrzejowi Baranowi z Władysławowa w gminie Policzna. Na trzecim miejscu uplasował się Krzysztof Kwiecień z miejscowości Bartodzieje w gminie Tczów. Na czwartym miejscu znalazł się Sławomir Kniotek z Kroczowa Mniejszego w gminie Kazanów.

Jak co roku został także rozstrzygnięty konkurs powiatowy na „Najładniejszy wieniec dożynkowy 2018”. O to miano ubiegało się pięć kompozycji. Komisja konkursowa orzekła, że najpiękniejszą z nich jest wieniec uwity przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mierziączki. Wybrano także „Najładniejsze stoisko dożynkowe 2018”. Ten zaszczytny tytuł trafił do Zespołu Folklorystycznego Piątkowy Stok. Ogłoszono również laureatów konkursów: „Najestetyczniejsza miejscowość powiatu zwoleńskiego”, „Olimpiada o rolnictwie” i „Pracuj bezpiecznie”.

Fantastyczna zabawa

Po zakończeniu części konkursowej dożynek, przyszedł czas na część artystyczną. Sceną zawładnęły liczne zespoły folklorystyczne z terenu powiatu zwoleńskiego, które zaprosiły zebranych gości do wspólnej zabawy na ludową nutę.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli szaleć w wesołym miasteczku, skakać na dmuchanym zamku i eurobungee oraz pływać w wielkich kulach w specjalnie przygotowanym basenie. Wokół sceny stanęły liczne stoiska, przy których amatorzy tradycyjnych smaków próbowali regionalnych specjałów przygotowanych przez lokalne organizacje. Dla łasuchów były też lody, popcorn i wata cukrowa.

Widowiskowy pokaz musztry paradnej zaprezentowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. Warto dodać, że ma ona na swoim koncie liczne krajowe, a także międzynarodowe sukcesy. O dobre humory zebranych zadbał kabaret Sycyna, przedstawiając rozbawiający do łez skecz pod tytułem „Poczekalnia ZOZ”.

Taneczną część tegorocznych dożynek rozpoczął występ zespołu Silvers, który rozgrzał atmosferę do czerwoności. Była to doskonała zapowiedź i wstęp do koncertu niekwestionowanej gwiazdy wieczoru, zespołu Playboys. Prawdziwe tłumy zebrały się pod dożynkową sceną, aby bawić się i szaleć przy dźwiękach muzyki tego znanego i lubianego bandu disco polo. Ze sceny popłynęły takie hity jak: „Lala Song” czy „Jak to się stało”, które porwały do tańca zarówno młodszych, jak i starszych uczestników wydarzenia.

Doskonałym zwieńczeniem tegorocznych dożynek był bardzo efektowny pokaz sztucznych ogni, który zachwycił zebranych.

– Frekwencja podczas tegorocznego święta plonów była zaskakująca. Cieszymy się, że mieszkańcy naszej małej ojczyzny tak tłumnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie, że chcą wspólnie spędzać czas, integrować się i brać czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym powiatu, razem celebrując święto rolników i wsi. Ogromny ukłon kierujemy w stronę osób, które ramię w ramię z nami podjęły się organizacji tego wydarzenia. Kłaniamy się także niezastąpionym sponsorom. Mieszkańcom dziękujemy za to, że nie zawiedli, byli tu razem z nami i wspaniale się bawili – podsumował wicestarosta Arkadiusz Sulima.

ZOBACZ TEŻ: Narodowe Czytanie 2018 w Zwoleniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dożynki powiatu zwoleńskiego 2018. W niedzielę, 9 września doceniono trud rolników ze wszystkich gmin. Zagrały zespoły Silvers i Playboys - Echo Dnia Radomskie