Spis treści
- Wędzenie mięsa to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności
- Jakie drewno wybrać do wędzenia? Wpłynie na posmak i barwę
- Wybór drewna do wędzenia ma znaczenie. Jaki efekt dają wiśnia, dąb lub orzech?
- Jakiego drewna nie używać do wędzenia kiełbasy, ryby, szynki czy boczku?
- Wilgotność drewna i zabarwienie wędzonych produktów
Wędzenie mięsa to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności
Wędzenie, podobnie jak solenie i suszenie mięsa i ryb, uznaje się za jedną z najstarszych metod utrwalania żywności pochodzenia zwierzęcego. Dziś to nie jest konieczność wobec innych metod utrwalania i przechowywania jedzenia jak chłodzenie, zamrażanie, liofilizacja.
Wędzenie to pasja, sposób na dodatkowy zarobek albo tańsze przygotowanie wędlin domowej roboty. Dym daje specyficzny zapach, smak i barwę. Zawarte w nim związki chemiczne konserwują, aromatyzują i nadają złocistobrązową barwę szynce, kiełbasie czy rybie. Najwięcej wędzimy przed świętami, ale lubimy też w weekendy.
Dym podczas wędzenia powoduje utwardzenie przylegających do osłonki wędlin łańcuchów polipeptydowych (proces powstawania „wtórnej skórki”), wyjaśniają autorzy Poradnika Dobrego Wędzenia, który powstał w Centrum Doradztwa Rolniczego*,
Działanie dymu wędzarniczego opóźnia także procesy oksydacji substancji, a szczególnie autooksydacji tłuszczów wchodzących w skład farszu produktu. Niektóre ze składników dymu posiadają właściwości hamujące rozwój i namnażanie mikroorganizmów, co pozwala na przedłużenie okresu trwałości (przy zachowaniu zasady niezbyt długiego oddziaływania dymu na wędzony produkt).
Jakie drewno wybrać do wędzenia? Wpłynie na posmak i barwę
W rozwoju technologii wędzenia niezwykle ważna stała się troska o jakość zdrowotną produktów, szczególnie pod względem maksymalnego zmniejszenia zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Dlatego, oprócz techniki wytwarzania dymu, dużo uwagi poświęca się również doborowi i przygotowaniu materiału drzewnego do wędzenia.