Droższa mąka, to droższy chleb. Pszenica kosztuje 61, a żyto o 69 procent więcej niż rok temu. To przekłada się na ceny mąki

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jeśli drożeje zboże, to następna jest mąka, a dalej już wszystkie produkty powstające z jej udziałem, czyli m.in. chleb, makaron czy ciasta.
Jeśli drożeje zboże, to następna jest mąka, a dalej już wszystkie produkty powstające z jej udziałem, czyli m.in. chleb, makaron czy ciasta. 123rf
Zwyżki cen pszenicy już przekładają się na podwyżki cen mąki i to znacznie, sygnalizuje branża zbożowo-młynarska. To z pewnością nie koniec wzrostów stawek, które odbiją się na chlebie, makaronie czy ciastach, a nawet płatkach owsianych. Zaglądamy do najnowszych notowań cen zbóż w Polsce i komentarzy branżowych.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo - Młynarskiego przyznaje: "Niestety aktualna sytuacja na świecie to jest szok dla naszych odbiorców z sektora piekarniczego czy ciastkarskiego i firmy młynarskie zdają sobie z tego sprawę. Ale, aby mieć z czego mielić i produkować mąkę, młyn musi pozyskać pszenicę, a więc płacić rolnikom bardzo zbliżoną cenę do tej, która jest płacona na eksport".

Jeśli drożeje zboże, to w ślad za tym musi iść mąka i chleb. Inaczej się nie da

A ta cena jest bardzo wysoka. Wystarczy porównać stawki z połowy marca ubiegłego i obecnego roku. Dla większości zbóż podwyżka wynosi ok. 60 procent.

Związek zbożowo-młynarski tłumaczy również, że znaczne podwyżki cen mąki nie pozostawiają złudzeń – ceny mąki będą rosły. "Łatwo policzyć, że przy cenie pszenicy ponad 1800 PLN, czyli droższej o 40% w porównaniu do ceny w połowie lutego, mąka musi zdrożeć o 30 - 32 proc.".

Izba Zbożowo-Paszowa wskazuje na swoim profilu na problemy z dostępnością: "Na krajowym rynku zbożowym w dalszym ciągu notuje się brak płynności w handlu. Dni, w których notuje się większą rynkową podaż ziarna, przeplatają się z dniami, kiedy ofert sprzedaży ziarna jest niewiele".

Zaglądamy do raportu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (na podstawie danych ZSRIR MRiRW). Na polskim rynku krajowym między 14 a 20 marca 2022 r. odnotowano spadek monitorowanych cen pszenicy konsumpcyjnej, owsa konsumpcyjnego i kukurydzy, przy dalszym wzroście cen żyta konsumpcyjnego, jęczmienia paszowego i pszenżyta. Ciągle jednak ten poziom cen jest wysoki.

I tak na przykład za pszenicę konsumpcyjną płacono średnio 1 530 zł/t, o 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Jednocześnie cena tego ziarna była o 21 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej i o 61 proc. wyższa niż przed rokiem. Kolejne odnotowane stawki:

  • żyto konsumpcyjne wyniosła 1 225 zł/t i była o 1% wyższa niż tydzień wcześniej. Zboże to było o 13,5% droższe niż przed miesiącem i o 69% droższe niż rok wcześniej.
  • jęczmień paszowy - 1 250 zł/t, o 2% wyższym niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była o 11% wyższa od notowanej miesiąc wcześniej i o 52% wyższa niż w porównywalnym okresie 2021 r.
  • pszenżyto - 1 319 zł/t, o 2% więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 17,5% więcej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena tego ziarna była o 58% wyższa niż przed rokiem.
  • owies konsumpcyjny - 1 070 zł/t. Zboże to było o 8% tańsze niż przed tygodniem, ale o 4% droższe niż przed miesiącem. W porównaniu z notowaniem sprzed roku owies był droższy o 59%.
  • kukurydza - 1 300 zł/t, o 2% mniej niż tydzień wcześniej. Cena tego zboża była o 19% wyższa niż przed miesiącem i o 45,5% wyższa niż przed rokiem.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro