Drugie ognisko ASF u świń w 2020 roku. Afrykański pomór w chlewni w Wielkopolsce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/timhoggarth
Afrykański pomór świń wykryto w gospodarstwie utrzymującym 10 tysięcy świń. To drugie ognisko w tym roku. Tym razem wirus trafił do Wielkopolski. ASF potwierdziły badania przeprowadzone w gospodarstwie hodującym prosięta i warchlaki w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo.

O nowym ognisku ASF w Polsce, drugim w tym roku poinformował 6 kwietnia Główny Inspektorat Weterynarii. Na podstawie wyników badań otrzymanych dzień wcześniej Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył wspomniane drugie ognisko w kraju, a zlokalizowane w gminie Dopiewo, na terenie dotychczas wolnym od restrykcji.

ASF w Wielkopolsce - 10 tys. prosiąt i warchlaków do wybicia

Przypomnijmy, że 20 marca stwierdzono pierwsze w 2020 roku ognisko afrykańskiego pomoru świń. Jak przekazuje GIW, gospodarstwo w województwie wielkopolskim zostało uznane za kontaktowe do pierwszego ogniska w miejscowości Niedoradz, gmina Otyń, powiat nowosolski, woj. lubuskie.

To Cię może też zainteresować

"Prosięta były przemieszczane z gospodarstwa w woj. lubuskim do dalszego odchowu do wspomnianego gospodarstwa w powiecie poznańskim, w woj. wielkopolskim". Według danych uzyskanych przez służby weterynaryjne było to jedyne gospodarstwo, do którego przemieszczano świnie z gospodarstwa uznanego za 1 ognisko ASF w 2020 r.

Wiedząc o tych przemieszczeniach świń, Inspekcja Weterynaryjna prowadziła wzmożony nadzór nad gospodarstwem w Wielkopolsce. Od padłych zwierząt pobierano próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF w ramach monitoringu biernego, czyli wczesnego wykrywania zakażeń wirusem ASF. Gospodarstwo było również objęte zakazem wprowadzania i wyprowadzania zwierząt.

"Wyniki pierwszych przeprowadzonych badań w kierunku ASF w tym gospodarstwie były ujemne. Natomiast wyniki badań przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia br. w kolejnych próbkach pobranych od 5 padłych sztuk, okazały się dodatnie. Obecność wirusa potwierdzono w 2 z 5 próbek skierowanych do badań".

To Cię może też zainteresować

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby. Oznacza to wybicie wszystkich świń w gospodarstwie i zniszczenie zwłok, gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF podlega oczyszczaniu i dezynfekcji. W gospodarstwie pierwsze świnie ponownie będą mogły być umieszczone co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji.

Wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony).

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie