Drzewko wiecznego życia znalezione niedaleko Szczytna. Lakownica żółtawa robi furorę w sieci. Jakie właściwości ma ten grzyb?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Lakownica żółtawa w odległych krajach Wschodu zwana jest też reishi. Zdaniem Azjatów ma dobroczynny wpływ na zdrowie.
Lakownica żółtawa w odległych krajach Wschodu zwana jest też reishi. Zdaniem Azjatów ma dobroczynny wpływ na zdrowie. GettyImages/wahid hasyim asyari/zdjęcie ilustracyjne
Nazywa się ją „drzewkiem życia”, a w medycynie azjatyckiej stanowi środek leczniczy o właściwościach podobnych do żeń-szenia. Choć wygląda zaskakująco i jej walory zewnętrzne mogą kusić, grzyb zaliczany do niejadalnych. Mowa o lakownicy żółtawej, której owocnik znalazł jeden z leśników Nadleśnictwa Szczytno. Co wiemy o tym wytworze?

Lakownica żółtawa w polskich lasach. Co to za twór?

Jednoroczny owocnik lakownicy w drzewostanie został znaleziony na terenie leśnictwa Wesoły Grunt. Ma nieregularny kształt, kasztanowy kolor i połyskującą powierzchnię.

– Lakownica nazywana jest drzewkiem wiecznego życia. W medycynie azjatyckiej grzyb traktowany jako zioło wzmacniające układ odpornościowy o właściwościach podobnych do żeń-szenia. Wykorzystywany także jako środek pomocniczy w leczeniu nowotworów. Niejadalny – piszą na Twitterze Lasy Państwowe.

Wśród Polaków lakownica budzi zaskoczenie, ale dla mieszkańców Azji jest rośliną codziennego użytku. Fachowo zalicza się ją do adaptogenów, czyli substancji pochodzenia naturalnego, które wspomagają adaptację organizmu do obciążenia stresem oraz ułatwiają utrzymanie homeostazy. Chińczycy, Japończycy czy Koreańczycy uprawiają ją masowo i traktują podobnie jak zioła.

– Obecnie testuje się ją pod kątem leczenia raka – informuje Nadleśnictwo Szczytno.

Grzyb niejadalny a trujący. Jaka jest różnica? Czy lakownicę można jeść?

Znaleziony przez jednego z leśników grzyb od razu wzbudził kontrowersje.

– Jak może leczyć, skoro jest niejadalny? – dziwią się internauci.

Niejadalne grzyby nie są trujące. Nie wpływają negatywnie na zdrowie tak, jak np. muchomor sromotnikowy, ale klasyfikowane są jako niezdatne do spożycia ze względu na specyficzny smak, konsystencję lub zapach. Lakownica uznana jest za gorzką, nie nadaje się do obróbki cieplnej, ale może być wykorzystywana w formie suszonej lub sproszkowanej. Z tej metody korzystają właśnie Azjaci, którzy stosują grzyba jako suplement.

Źródło: Nadleśnictwo Szczytno, Lasy Państwowe

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera