Dwa ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy na Podkarpaciu. Konieczna utylizacja ponad 30 tys. sztuk drobiu w Markowej i gminie Boguchwała

Iwona Adamek
Iwona Adamek
Na Podkarpaciu wykryto od początku roku już trzy ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy. W każdym przypadku konieczna była utylizacja drobiu.(na zdjęciu działania inspekcji weterynaryjnej w Bielance)
Na Podkarpaciu wykryto od początku roku już trzy ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy. W każdym przypadku konieczna była utylizacja drobiu.(na zdjęciu działania inspekcji weterynaryjnej w Bielance) Lech Klimek
W dwóch gospodarstwach na Podkarpaciu, w Markowej i gminie Boguchwała, gdzie utrzymywanych jest w sumie ponad 30 tys. sztuk drobiu, wykryto ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI) podtypu H5N8. To już trzy ogniska wykryte w na Podkarpaciu w tym roku.

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach dodatni wynik badania laboratoryjnego, potwierdzający wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 w dwóch gospodarstwach na Podkarpaciu. 7 kwietnia przyszły wyniki dotyczące Markowej, w powiecie łańucckim, gdzie utrzymywane jest ok. 20 tys. sztuk drobiu ogólnoużytkowego. Dzień wcześniej potwierdzono ognisko w ptasiej grypy w gminie Boguchwała, powiat rzeszowski, gdzie utrzymuje się ponad 10 tys. sztuk drobiu ogólnoużytkowego.

- W Markowej jest to ognisko wtórne do ogniska 67/2021 stwierdzonego w kraju w br. 23 marca 2021 roku w powiecie tarnogórskim, woj. śląskie, w którym przebywało 59 023 ptaków różnych gatunków (kury, bażanty, perliczki, gęsi i kaczki)

- czytamy w komunikacie wydanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

W obu gospodarstwach, w których stwierdzono wysoce zjadliwą ptasią grypę, zostały już wdrożone wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Zutylizowanych zostało w sumie 30 tys. sztuk drobiu.

Na Podkarpaciu od początku roku wykryto już 3 ogniska HPAI. 7 marca stwierdzono obecność wirusa grypy ptaków podtypu H5N8 na fermie indyków rzeźnych (5150 szt.) w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Zagrożenie ptasią grypą w powiecie jasielskim

W zawiązku z rozprzestrzenianiem się HPAI, zagrożone są też inne gospodarstwa, gdzie hoduje się drób. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaśle poinformował mieszkańców gminy Skołyszyn, że w związku w wykryciem choroby w sąsiednim powiecie gorlickim, a konkretnie w miejscowości Strzeszyn, w strefie zagrożenia wystąpieniem tej choroby zakaźnej znalazły się miejscowości:

  • Święcany,
  • Siepietnica,
  • Lisów,
  • Skołyszyn,
  • Sławęcin,
  • Kunowa,
  • Pusta Wola,
  • Harklowa

Co to oznacza? W miejscowościach, które znalazły się w obszarze zagrożenia właściciele drobiu powinni zachować daleko posunięte środki ostrożności, do których zaliczane są m.in.:

  • Utrzymywanie drobiu w zamknięciu bez dostępu do ptactwa dzikiego.
  • Karmienie drobiu paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolnożyjących.
  • Czyszczenie i odkażanie pomieszczeń, narzędzi, sprzętu i środków transportu używanych przy obsłudze drobiu.
  • Stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się wysoce zjadliwej grypy ptaków.
  • Stosowanie higieny przez osoby obsługujące ptaki (mycie, dezynfekcja rąk i obuwia, osobna odzież do obsługi drobiu).
  • Niezwłoczne informowanie lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności ptactwa.
  • Zakaz przemieszczania drobiu, w tym drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności i piskląt jednodniowych, oraz jaj na obszarze zagrożonym, chyba że powiatowy lekarz weterynarii wyrazi zgodę na takie przemieszczanie przy zastosowaniu określonych przez niego środków bezpieczeństwa biologicznego zapobiegających rozprzestrzenianiu się wysoce zjadliwej grypy ptaków.

ZOBACZ TAKŻE: Setki martwych łabędzi na Pomorzu. Służby apelują o niezbliżanie się do ptaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dwa ogniska wysoce zjadliwej ptasiej grypy na Podkarpaciu. Konieczna utylizacja ponad 30 tys. sztuk drobiu w Markowej i gminie Boguchwała - Nowiny