Wapnowanie gleb stało się bardziej powszechne w naszym kraju dzięki dopłatom. Zatem, czy kujawsko-pomorscy gospodarze mieli podstawy, by sięgać po tę pomoc? Wszak u nas mniej jest kwaśnych gleb. Jaki procent z nich wymaga wapnowania?
Województwo kujawsko-pomorskie należy do rejonów o najlepszej żyzności gleby w Polsce i zajmuje pod względem jakości gleb 2 miejsce w kraju. Oznacza to, że jedynie około 30 proc. użytków rolnych wymaga wapnowania gleb.
Polskie odmiany jabłek i ich zastosowanie
Badania wykonane w 2020 roku w woj. kujawsko-pomorskim pokazują, że na około 31 tysięcy próbek glebowych 11 proc. stanowią użytki rolne o odczynie bardzo kwaśnym i 18 proc. o odczynie kwaśnym. Potrzeby wapnowania w naszym regionie kształtują się następująco: 14 proc. gleb ma wymagania konieczne, zaś 10 proc. potrzebne.
Ile wniosków zostało złożonych przez beneficjentów od początku wdrożenia „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”?
Od 1 sierpnia 2019 roku do końca 2020 roku nasza stacja przyjęła łącznie 1114 wniosków (w 2019 roku było 479, a w 2020 roku było 635 wniosków), które dotyczą 8500 ha gruntów. Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostało skierowanych (łącznie) 995 wniosków.
„Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” jeszcze się nie zakończył. Do kiedy rolnicy mają szanse na dotacje?
Dofinansowaniem objęte zostaną wnioski przyjęte przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Bydgoszczy w systemie ciągłym, w terminie od 1.08.2019r. do 31.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. W przypadku wyczerpania pieniędzy, decyduje data wpływu wniosku do stacji.
Wszystkie wnioski przyjmowane są w Dziale Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa, którym kieruje pani mgr inż. Agnieszka Bednarska-Owczarzak.
Po zakończeniu procesu weryfikacji wniosku, poprawny merytorycznie komplet dokumentów zostaje przesłany do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na co wskazuje położenie gruntów wnioskodawcy.
Potrzebnymi dokumentami do złożenia wniosku są:
- uzupełniony elektronicznie i czytelnie podpisany druk wniosku, który można pobrać ze strony internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub ze strony Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy (www. oschr-bydgoszcz.pl);
- faktura - oryginalna i zapłacona;
- opinia dotycząca zalecanej dawki wapna - taką opinię wystawia tylko i wyłącznie Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza;
- oświadczenie dotyczące pomocy de minimis.
Proszę przypomnieć - jakie warunki należy spełnić, by otrzymać wsparcie do wapnowania?
Do złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania w formie dotacji ze środków WFOŚiGW w Toruniu uprawniony jest posiadacz użytków rolnych, zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, o powierzchni nie przekraczającej 75 ha oraz pH gleby poniżej lub równej 5,5.
Rolnicy składający wnioski o dofinansowanie zabiegów wapnowania muszą się liczyć z tym, że wysokość wsparcia jest różna. Od czego ona zależy?
Występują trzy poziomy dofinansowania:
- do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych;
- do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych;
- do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.
Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Bydgoszczy działa na rzecz rolnictwa od 65 lat. Jak się zmieniało podejście kujawsko-pomorskich rolników do „zdrowotności” gleb, dbania o jej właściwy odczyn?
Od kilku lat widać coraz większe zainteresowanie rolników badaniem gleby, zarówno pod względem odczynu pH gleby, jak i makroskładników (fosfor, potas, magnez).
Wielu rolników z województwa kujawsko-pomorskiego ma obecnie wyższe wykształcenie rolnicze, a co za tym idzie większą świadomość potrzeby przebadania swoich użytków rolnych.
To też może Cię zainteresować
Czy rolnicy z naszego regionu chętnie zlecają badania próbek gleby?
Nasza stacja zanotowała wzrost częstotliwości wykonywania badań gleby. Zauważono, że rolnicy w regionie badają gleby w cyklu rocznym a nie czteroletnim.
Taka coroczna analiza użytków rolnych pomaga rolnikowi w faktycznej ocenie stanu jego gleby, a efektywne nawożenie prowadzi do zwiększenia plonów i zysków z upraw rolnych oraz redukcję zagrożeń dla środowiska naturalnego i człowieka.
Inne badania zlecane waszej stacji. Które z nich są najpopularniejsze?
Największym zainteresowaniem wśród analiz laboratoryjnych w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Bydgoszczy cieszą się: badania zawartości makroskładników (fosfor, potas, magnez), mikroskładników (bor, miedź, mangan, żelazo, cynk), węgla organicznego, próchnicy, siarki oraz azotu.
W jaki sposób rolnik może się skontaktować z waszą stacją, by skorzystać z badań, otrzymać poradę?
Klient posiada dwie możliwości kontaktu z Okręgową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Bydgoszczy:
- bezpośrednio poprzez Punkt Przyjęcia Próbek w siedzibie stacji przy ul. Powstańców Wielkopolskich 6 w Bydgoszczy;
- poprzez pracowników terenowych Działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa, którzy dojeżdżają do klienta i świadczą usługi doboru badań do potrzeb nawozowych gleb w gospodarstwie, pobierania próbek i transportu do laboratorium oraz ogólnego doradztwa w przedmiotowym temacie.
To też może Cię zainteresować
Pani marzenie dotyczące Okręgowej Stacji Chemiczno- Rolniczej w Bydgoszczy to...
Jest ich kilka. Priorytetowym marzeniem jest pełna cyfryzacja kontaktu z klientami. Marzę także o zakupie dwóch spektrometrów absorpcji atomowej do analizy mikroelementów i metali ciężkich w glebach i innych materiałach badanych w stacji. Poza tym chciałabym stworzyć większy parking dla klientów naszej stacji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?