Dyskutowano o obniżaniu kosztów uprawy i dbałości o glebę. Ten panel wzbudził duże zainteresowanie uczestników forum

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Z mikrofonem - prof. Roman Kierzek
Z mikrofonem - prof. Roman Kierzek Dariusz Bloch
Rolnicy szukają sposobów na obniżenie kosztów nawożenia i ochrony roślin. Chcą jak najlepiej dbać o glebę, więc wielu uczestników Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” w Żninie wzięło udział w panelu na ten temat.

Temat tego panelu był obszerny: „Jak obniżyć koszty nawożenia? Czego glebie potrzeba do “dobrego życia”? Wyzwania dotyczące ochrony roślin w związku z Europejskim Zielonym Ładem. Czym jest strategia na rzecz biologizacji gleby? Zaszczepianie pożytecznymi bakteriami, sposoby na oszczędzanie azotu w glebie. Czy warto postawić na środki biologiczne?”

Prelegentami byli: dr hab. Roman Kierzek, prof. Instytutu Ochrony Roślin – PIB, który jest dyrektorem tegoż instytutu; dr hab. Marta Damszel, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego; dr hab. Krzysztof Jończyk z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach; dr inż. Jerzy Próchnicki, niezależny ekspert rolniczy dla Carbohort Sp. z o.o. i Sławomir Gacka, prezes ProBiotics Polska.

To też może Cię zainteresować

Prof. Roman Kierzek oraz prof. Marta Damszel odnieśli się przede wszystkim do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu i ogromnych wyzwań stojących także przed polskimi rolnikami. Pewne jest, że założenia dotyczące chociażby mniejszego zużycia środków ochrony roślin sprawią, że ochrona upraw stanie się trudniejsza. Bo już teraz z unijnego rynku zniknęły niektóre substancje czynne, a nie wszystkie zamienniki spełniają oczekiwania producentów rolnych.

Także z tego powodu rolnicy są coraz bardziej zainteresowani założeniami strategii na rzecz biologizacji gleby i środkami biologicznymi.

Ten temat omówił dr hab. Krzysztof Jończyk, który zwrócił uwagę, że problemem może być długie oczekiwanie na rejestrację kolejnych środków biologicznych.

To też może Cię zainteresować

Z kolei dr inż. Jerzy Próchnicki wyjaśnił co jest potrzebne glebie „do dobrego życia”. Podkreślił jak ważna jest bioróżnorodność, zwrócił uwagę na właściwe pH gleby, zawartość MOG (gromadzenie MOG lub stosowanie lub stosowanie kondycjonerów glebowych, zwłaszcza węglowych oraz kwasów humusowych), strukturę gleby (system uprawy gleby oraz wspieranie mykoryzy, której fungicydy przeważnie szkodzą) i na mikrobiologię gleby, czyli budowanie różnorodności mikrobiologicznej i zaszczepianie wybranych bakterii i grzybów, wspierających odżywianie roślin uprawnych. Zwrócił uwagę, że koszty nawożenia są dużym problemem tylko dla rolników nie robiących podstawowych badań zasobności gleb ani bilansu składników odżywczych. A większa zasobność gleby to odporniejsze rośliny i wyższe plony lepszej jakości.

Z kolei Sławomir Gacka mówił o pożytecznych mikroorganizmach, które są alternatywą dla syntetycznych nawozów i środków ochrony roślin, a co bardzo ważne - mają wpływ także na jakość żywności i zdrowie konsumentów.

Rolnicy wysłuchali naszych prelegentów z ogromną uwagą, a potem toczyli rozmowy na ten temat także w kuluarach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dyskutowano o obniżaniu kosztów uprawy i dbałości o glebę. Ten panel wzbudził duże zainteresowanie uczestników forum - Gazeta Pomorska