Dzieci i dorośli ze wsi mogą korzystać z programów zdrowotnych [ankieta]

Irena Boguszewska [email protected] Maciej Janiak
Od 1 września z badań przesiewowych słuchu skorzystało 32 tys. uczniów. U 17 proc. z nich wykryto zaburzenia słuchu.
Od 1 września z badań przesiewowych słuchu skorzystało 32 tys. uczniów. U 17 proc. z nich wykryto zaburzenia słuchu. Fot. 123rf.com
Mieszkańcy wsi mają gorszy dostęp do badań profilaktycznych i lekarzy specjalistów od mieszkańców miast. KRUS pomaga.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uczestniczy w trzech pilotażowych programach prozdrowotnych na terenach wiejskich.

Słuch u dzieci 
Pierwszym z tych programów jest program badań przesiewowych słuchu u dzieci z pierwszych klas w szkołach podstawowych na terenach wiejskich w roku szkolnym 2015/2016. Obejmie on około sześciu tysięcy szkół podstawowych (to niemal połowa wszystkich szkół podstawowych w Polsce) i około 165 tys. dzieci. Prowadzony jest w Polsce już po raz czwarty. 

- Taki program jak ten przyczynia się bardzo do wczesnego zidentyfikowania zaburzeń słuchu i pozwala wcześniej interweniować. Dzięki temu możemy wcześniej pomóc, co jest tańsze i daje lepsze rokowania na przyszłość naszych dzieci - mówi prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. 

Tarczyca i brzuch 
Drugi to program badań przesiewowych USG tarczycy i jamy brzusznej dla osób objętych ubezpieczeniem społecznym rolników, a także emerytów i rencistów KRUS. Badania są prowadzone w mobilnych gabinetach przez Grupę Medyczną Puls Etet. W tym roku obejmą ponad 4500 pacjentów. W dotychczas wykonanych u znacznej części osób wykryto zmiany torbielowate w wątrobie, nerkach, często - kamienie w pęcherzyku żółciowym, kamienie nerkowe. Jedna trzecia diagnozowanych ma duże zmiany ogniskowe w wątrobie. U wielu mężczyzn wykryto powiększony gruczoł krokowy. W kilku przypadkach konieczne było natychmiastowe skierowanie pacjentów na leczenie operacyjne ratujące życie. 

Kompleksowe badanie 
Trzeci to program przesiewowych badań zdrowotnych dla mieszkańców obszarów wiejskich realizowanych w latach 2015-2016. W pilotażu uczestniczyć będzie 4040 osób ubezpieczonych w KRUS. U każdej z nich w trwającym średnio 90 minut badaniu przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny, pomiar ciśnienia tętniczego i tętna, masy ciała i wzrostu, obwodu talii i bioder - z obliczeniem BMI i WHR. Pacjent ma wykonaną analizę krwi, w tym na oznaczenie stężenia glukozy, THS, cholesterolu i jego frakcji, testy w kierunku boreliozy, ultrasonografię jamy brzusznej i badania wydolnoś-ciowe. Pacjent otrzymuje wyniki badań i wskazania. 

Źle z dostępem do lekarzy 
Korzystanie z badań jest ważne. Strefa AGRO informowała już o alarmującym raporcie, z którego wynika, że mieszkańcy obszarów wiejskich rzadziej chorowaliby, gdyby zapewniono im lepszą profilaktykę i szerszy wachlarz usług medycznych. A zdaniem Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, mieszkańcy wsi mają dużo gorszy dostęp do placówek ochrony zdrowia, niż mieszkańcy miast. 

Na wsi jest jest ponad dwa razy mniej placówek medycznych niż w mieście. Najmniej obiektów w przeliczeniu na mieszkańców terenów wiejskich znajduje się w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim (mniej niż 2,5 przychodni na 10 tys. mieszkańców). 

To skutkuje słabszym dostępem do porad lekarskich, mniejszą liczbą szczepień dzieci i młodzieży, mniejszą liczbą szczepień i badań profilaktycznych dorosłych. Przez to mniejsza jest wykrywalność chorób - ostrzegają eksperci.

Dla mieszkańców wsi najczęstszą przyczyną rezygnacji z wizyt i porad lekarskich są pieniądze: obawa przed dalszym, kosztownym leczeniem oraz konieczność dojazdu do placówki. 

Dbasz o zdrowie, żyjesz dłużej 
Najdłużej żyją mieszkanki wsi z woj. podkarpackiego, podlaskiego i małopolskiego (średnio 82 lata), a najkrócej z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego (średnio 79,5 lat). Wśród mężczyzn najdłuższy wiek (średnio 74 lata) osiągają mieszkańcy Małopolski, natomiast krócej będą żyć mężczyźni z woj. łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego (średnio 71 lat). Warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie są obszarami z najmniejszą liczbą placówek służby zdrowia na wsi i równocześnie gdzie udziela się najmniej porad lekarskich. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzieci i dorośli ze wsi mogą korzystać z programów zdrowotnych [ankieta] - Głos Pomorza