Dziecko przygniecione maszyną rolniczą. Jak uniknąć wypadków w gospodarstwie z udziałem najmłodszych?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Każdego roku na wsi mają miejsce wypadki, w których poszkodowane są dzieci. Rodzice muszą zachować większą ostrożność w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Każdego roku na wsi mają miejsce wypadki, w których poszkodowane są dzieci. Rodzice muszą zachować większą ostrożność w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. pixabay.com/TheOtherKev/zdjęcie ilustracyjne
Wypadki w trakcie prac rolnych nie są nowością, ale niepokój budzi fakt, że ofiarami niektórych z nich są najmłodsi. - W większości przypadków do zdarzeń doszło w obejściu, a dzieci nie pracowały, ale się bawiły – informuje Podlaska Izba Rolnicza. Jak uniknąć podobnych sytuacji? Na co powinien zwrócić uwagę rodzic-rolnik?

- Każdego roku dochodzi na wsi do tragicznych wypadków, w których giną lub zostają okaleczone dzieci. Większość tych zdarzeń ma miejsce w gospodarstwach rolnych – alarmuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Bezpieczeństwo dzieci na wsi

Jednym z narzędzi pomocniczych dla rodziców prowadzących gospodarstwo może być lista kontrolna, która jest elementem szkoleniowym z zakresu BHP w rolnictwie.

- Pytania dotyczą najczęstszych zagrożeń i nieprawidłowości występujących w gospodarstwach. Na każde pytanie można odpowiedzieć TAK lub NIE. Jeśli na któreś z nich odpowiecie Państwo NIE, powinniście podjąć działania zmierzające do wyeliminowania lub zminimalizowania danego zagrożenia, stwarzając sobie bezpieczne miejsce pracy, a dzieciom bezpieczne warunki życia – przekazuje PIP.

Przygotowany materiał pozwala rodzicom określić m.in. czy w czasie żniw dziecko ma zapewnioną opiekę, czy sprzęt do oprysków jest zabezpieczony, a także czy maszyny rolnicze mają zaciągnięte hamulce ręczne.

Wypadki rolnicze wciąż się zdarzają

Za odszkodowania dla rolników z tytułu uszczerbku na zdrowiu odpowiada Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak podają dane, w pierwszym półroczu 2021 roku do placówek terenowych i oddziałów regionalnych zgłoszono 6017 zdarzeń – o 715 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Od 2004 roku Kasa nie prowadzi statystyk wypadków przy pracy rolniczej wśród dzieci. Dane nie obejmują więc przedziału wiekowego poszkodowanych, ale warto mieć na uwadze, że w Polsce wciąż dochodzi do incydentów na roli z udziałem młodych.

KRUS przestrzega także, aby najmłodsi nie wykonywali prac związanych z:

  • obsługą ciągników i maszyn, także w ich naprawach i konserwacji,
  • pozyskiwaniem i obróbką drewna,
  • użyciem substancji chemicznych,
  • obsługą zwierząt gospodarskich,
  • nadmiernym obciążeniem układu kostno-stawowego, w tym dźwiganiem i przenoszeniem ciężarów, przebywaniem przez długi czas w pozycji nienaturalnej,
  • dużym hałasem, niedoświetleniem i zapyleniem powietrza pochodzenia roślinnego,
  • obsługą zamkniętych zbiorników, szamb, silosów, gnojowników.

To też może Cię zainteresować

Rola rodzica w gospodarstwie

Bezpieczeństwo dziecka jest rzeczą nadrzędną przy wykonywaniu jakichkolwiek prac rolnych. Część produkcyjna powinna stanowić osobny rewir, do którego najmłodsi mieliby utrudniony dostęp. To samo tyczy się m.in. przetrzymywania sprzętów i środków chemicznych.

- Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci poprzez nieangażowanie ich do prac niebezpiecznych i wzbronionych, zabezpieczenie miejsc stwarzających zagrożenie w gospodarstwie, takich jak studzienki, szamba, zbiorniki na wodę, magazyny środków chemicznych i strefy pracy urządzeń rolniczych – apelowała do rolników Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Dla maluchów ciągniki i sprzęty rolnicze często stanowią atrakcję. Warto zadbać o to, aby miały one wydzieloną strefę zabaw z dala od budynków gospodarczych i tras maszyn. Wprowadzenie podstawowych zasad, czujne oko i stosowanie zaleceń pozwolą uniknąć tragedii.

Źródło: PIP, KRUS, PIRol

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera