Dziecko przygniecione maszyną rolniczą. Jak uniknąć wypadków w gospodarstwie z udziałem najmłodszych?

Katarzyna Zawada
Każdego roku na wsi mają miejsce wypadki, w których poszkodowane są dzieci. Rodzice muszą zachować większą ostrożność w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.
Każdego roku na wsi mają miejsce wypadki, w których poszkodowane są dzieci. Rodzice muszą zachować większą ostrożność w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. pixabay.com/TheOtherKev/zdjęcie ilustracyjne
Wypadki w trakcie prac rolnych nie są nowością, ale niepokój budzi fakt, że ofiarami niektórych z nich są najmłodsi. - W większości przypadków do zdarzeń doszło w obejściu, a dzieci nie pracowały, ale się bawiły – informuje Podlaska Izba Rolnicza. Jak uniknąć podobnych sytuacji? Na co powinien zwrócić uwagę rodzic-rolnik?

- Każdego roku dochodzi na wsi do tragicznych wypadków, w których giną lub zostają okaleczone dzieci. Większość tych zdarzeń ma miejsce w gospodarstwach rolnych – alarmuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Bezpieczeństwo dzieci na wsi

Jednym z narzędzi pomocniczych dla rodziców prowadzących gospodarstwo może być lista kontrolna, która jest elementem szkoleniowym z zakresu BHP w rolnictwie.

- Pytania dotyczą najczęstszych zagrożeń i nieprawidłowości występujących w gospodarstwach. Na każde pytanie można odpowiedzieć TAK lub NIE. Jeśli na któreś z nich odpowiecie Państwo NIE, powinniście podjąć działania zmierzające do wyeliminowania lub zminimalizowania danego zagrożenia, stwarzając sobie bezpieczne miejsce pracy, a dzieciom bezpieczne warunki życia – przekazuje PIP.

Przygotowany materiał pozwala rodzicom określić m.in. czy w czasie żniw dziecko ma zapewnioną opiekę, czy sprzęt do oprysków jest zabezpieczony, a także czy maszyny rolnicze mają zaciągnięte hamulce ręczne.

Wypadki rolnicze wciąż się zdarzają

Za odszkodowania dla rolników z tytułu uszczerbku na zdrowiu odpowiada Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak podają dane, w pierwszym półroczu 2021 roku do placówek terenowych i oddziałów regionalnych zgłoszono 6017 zdarzeń – o 715 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Od 2004 roku Kasa nie prowadzi statystyk wypadków przy pracy rolniczej wśród dzieci. Dane nie obejmują więc przedziału wiekowego poszkodowanych, ale warto mieć na uwadze, że w Polsce wciąż dochodzi do incydentów na roli z udziałem młodych.

KRUS przestrzega także, aby najmłodsi nie wykonywali prac związanych z:

  • obsługą ciągników i maszyn, także w ich naprawach i konserwacji,
  • pozyskiwaniem i obróbką drewna,
  • użyciem substancji chemicznych,
  • obsługą zwierząt gospodarskich,
  • nadmiernym obciążeniem układu kostno-stawowego, w tym dźwiganiem i przenoszeniem ciężarów, przebywaniem przez długi czas w pozycji nienaturalnej,
  • dużym hałasem, niedoświetleniem i zapyleniem powietrza pochodzenia roślinnego,
  • obsługą zamkniętych zbiorników, szamb, silosów, gnojowników.

To też może Cię zainteresować

Rola rodzica w gospodarstwie

Bezpieczeństwo dziecka jest rzeczą nadrzędną przy wykonywaniu jakichkolwiek prac rolnych. Część produkcyjna powinna stanowić osobny rewir, do którego najmłodsi mieliby utrudniony dostęp. To samo tyczy się m.in. przetrzymywania sprzętów i środków chemicznych.

- Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci poprzez nieangażowanie ich do prac niebezpiecznych i wzbronionych, zabezpieczenie miejsc stwarzających zagrożenie w gospodarstwie, takich jak studzienki, szamba, zbiorniki na wodę, magazyny środków chemicznych i strefy pracy urządzeń rolniczych – apelowała do rolników Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

Dla maluchów ciągniki i sprzęty rolnicze często stanowią atrakcję. Warto zadbać o to, aby miały one wydzieloną strefę zabaw z dala od budynków gospodarczych i tras maszyn. Wprowadzenie podstawowych zasad, czujne oko i stosowanie zaleceń pozwolą uniknąć tragedii.

Źródło: PIP, KRUS, PIRol

od 16 lat
Wideo

Ile kosztuje mleko prosto od krowy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro