"W ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi każde miasto będzie zobowiązane przygotować i udostępnić rolnikowi nieodpłatnie miejsca do sprzedaży jego produktów w każdy weekend", komunikuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Handel dla rolników na targowisku ma być łatwiejszy
Przypominamy, że w życie weszła ustawa, która zwalnia rolników z opłaty targowej w piątki i soboty, a gminy zobowiązuje do wyznaczenia miejsc do handlu dla rolników.
Wraz z 1 stycznia 2022 roku w życie weszła Ustawa z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Oznacza to, że przez te 2 dni w tygodniu sprzedaż produktów rolnych lub spożywczych oraz wyrobów rękodzieła wytworzonych w gospodarstwie rolnym odbywa się bez wnoszenia opłaty targowej, a rada gminy ma obowiązek wyznaczenia takich miejsc.
Dzień Handlu Rolniczego
"W organizowanym wtedy Dniu Handlu Rolniczego gospodarz na takim targowisku będzie mógł sprzedać swoje produkty bezpośrednio konsumentowi. Dzięki sprzedaży bezpośredniej rolnik zwiększy dochody", czytamy w poście resortu rolnictwa.
Sprzedaż na stanowisku zwolnionym z opłaty może prowadzić rolnik lub domownik – osoba bliska rolnikowi, która:
- ukończyła 15 lat,
- pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
- stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?