Dzień handlu rolniczego w miastach ma ułatwić gospodarzom sprzedaż bezpośrednią i zarobek

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sprzedaż własnych produktów ma być prostsza
Sprzedaż własnych produktów ma być prostsza Aneta Żurek
"Stworzymy bezpłatną przestrzeń targową dla rolnika w mieście. To nie tylko wsparcie dla polskiej wsi, ale także lepszy dostęp dla konsumentów do lokalnej żywności, pochodzącej bezpośrednio od rolnika", zapowiadał rząd w grudniu. Od stycznia obowiązuje ustawa, która przez 2 dni w tygodniu zwalnia rolników z opłaty targowej.

"W ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi każde miasto będzie zobowiązane przygotować i udostępnić rolnikowi nieodpłatnie miejsca do sprzedaży jego produktów w każdy weekend", komunikuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Handel dla rolników na targowisku ma być łatwiejszy

Przypominamy, że w życie weszła ustawa, która zwalnia rolników z opłaty targowej w piątki i soboty, a gminy zobowiązuje do wyznaczenia miejsc do handlu dla rolników.

Wraz z 1 stycznia 2022 roku w życie weszła Ustawa z 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Oznacza to, że przez te 2 dni w tygodniu sprzedaż produktów rolnych lub spożywczych oraz wyrobów rękodzieła wytworzonych w gospodarstwie rolnym odbywa się bez wnoszenia opłaty targowej, a rada gminy ma obowiązek wyznaczenia takich miejsc.

Dzień Handlu Rolniczego

"W organizowanym wtedy Dniu Handlu Rolniczego gospodarz na takim targowisku będzie mógł sprzedać swoje produkty bezpośrednio konsumentowi. Dzięki sprzedaży bezpośredniej rolnik zwiększy dochody", czytamy w poście resortu rolnictwa.

Sprzedaż na stanowisku zwolnionym z opłaty może prowadzić rolnik lub domownik – osoba bliska rolnikowi, która:

  • ukończyła 15 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera