Dzień Sołtysa. Co pandemia zmieniła w ich pracy i relacjach na wsi? Najbardziej brakuje kontaktów

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
11 marca przypada w Polsce Dzień Sołtysa
11 marca przypada w Polsce Dzień Sołtysa Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Swoje święto w kalendarzu mają sołtysi! 11 marca w Polsce jest obchodzony Dzień Sołtysa, postaci ważnej na wsi, bo często wpływającej na tempo rozwoju, relacje, inicjatywy. Jak w dobie pandemii wygląda ich praca? Pytaliśmy w 2021 roku dwoje z nich z województwa kujawsko-pomorskiego: Beatę Osmańską i Kamila Bultrowicza.

To sołtys zabiega w gminie o remont drogi czy świetlicy, budowę placu zabaw. Inicjuje wydarzenia i integruje mieszkańców, angażując ich do wspólnej pracy i zabawy. Wspólne działania ucięła jednak pandemia.

Sołtys Grabianowa: Czekamy na możliwość spotykania się

Kamil Bultrowicz jest sołtysem Grabianowa w gminie Brodnica trzeci rok. - Pandemia bardzo dużo zmieniła - mówi o swojej pracy na rzecz wsi i jej mieszkańców. - Nie możemy się spotykać, nie możemy robić imprez plenerowych - przyznaje.

Pan Kamil roznosił mieszkańcom w poprzednich 2 latach decyzje podatkowe. W tym musiał zmienić system. - Każdy, kto chciał, pobierał dokument indywidualnie, w maseczce, dezynfekując dłonie, były wyznaczone godziny od 14 do 19. Te, które nie zostały odebrane, zaniosłem do gminy i ta je wysłała.

To też może Cię zainteresować

Zaczynając swoja pierwszą kadencję, miał dużo planów. Część z nich udało się zrealizować, zanim przyszła pandemia. Była wspólna majówka mieszkańców, pierwsza na tej wsi od 16 lat. Salę wiejską udało się zaopatrzyć w zmywarkę, jest też plan odrestaurowania tego obiektu. Mieszkańcy doczekali się dużej altany, upragnionego miejsca spotkań, ale teraz nie mogą z niej korzystać.

- Jeszcze 2 lata temu był sołecki dzień kobiet, w tym już przyszedł zakaz organizowania takiego spotkania w sali wiejskiej - mówi sołtys. Czeka, aż wreszcie będzie można przygotować imprezę integracyjną, może Dzień Dziecka.

Sołtys Gruty: wspólne życie na wsi zamarło

Podobne odczucia ma Beata Osmańska, sołtys w Grucie w powiecie grudziądzkim. - Pandemia zdecydowanie utrudniła kontakty międzyludzkie - wskazuje sołtys Gruty w pierwszej kolejności. Z zaplanowanych warsztatów dla mieszkańców udało się zorganizować jedne i to w formie online. Był to kurs szycia i panie uczyły się szyć maseczki.

To też może Cię zainteresować

Nie odbyły się dożynki gminne, ich namiastką była msza dziękczynna, a panie, choć w okrojonym składzie, przygotowały wieniec.

Najdotkliwsze zdaniem Beaty Osmańskiej w kontekście pandemii są braki w kontaktach. - Wspólne życie zamarło - stwierdza.

Wcześniej dzieci spotykały się na warsztatach rękodzielniczych, dla pań był zaplanowany kurs florystyczny. - Tym, co udało się zrobić z miejscową biblioteką, jest warsztat malowania motyli na płycie pilśniowej - wspomina sołtys.

Pierwszą rzeczą, jaką chce zrobić po zniesieniu obostrzeń, ma być wznowienie warsztatów i spotkanie towarzyskie, takie przy kawie i ciastach, z rozmową, relaksem.

To pierwsza kadencja pani Beaty wybranej do tej roli w 2019 roku i jest nieco rozczarowana, że nie może spożytkować energii, wdrożyć pomysłów. Czego życzy sobie i innym? - Wytrwałości, pomysłowości i końca pandemii.

COMPONENT {"params":{"text":"Strefa AGRO życzy Sołtysom i Sołtyskom satysfakcji z wykonywanego zajęcia, wspierających ich mieszkańców, zaangażowania i sprzyjających warunków do realizacji planów!","id":"strefa-agro-zyczy-soltysom-i-soltyskom-satysfakcji-z-wykonywanego-zajecia-wspierajacych-ich-mieszkancow-zaangazowania-i-sprzyjajacych-warunkow-do-realizacji-planow"},"component":"subheading"}

Według danych GUS przywołanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa średnia wartość hektara ornych w gospodarstwie rolnym w Polsce to średnio 47,5 tys. zł (dane za II kwartał 2021 r.). Sprawdzamy, ile to jest warte w przeliczeniu na konkretne towary lub usługi, np. sprzęt RTV/AGD, wycieczki zagraniczne czy złoto z Mennicy Polskiej. Jakim samochodem wyjedziemy z salonu? Ile razy polecimy na Zanzibar?------->

Hektar ziemi wart tyle, co 9 wycieczek na Zanzibar. To kupis...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Sołtysa. Co pandemia zmieniła w ich pracy i relacjach na wsi? Najbardziej brakuje kontaktów - Gazeta Pomorska