Dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę za kilkanaście tysięcy złotych rocznie. Firmy kuszą rolników. Na to trzeba uważać

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Działka pod fotowoltaikę powinna być płaska, bez obiektów zacieniających, najlepiej o nachyleniu południowym.
Działka pod fotowoltaikę powinna być płaska, bez obiektów zacieniających, najlepiej o nachyleniu południowym. 123rf
Stawki sięgające kilkunastu tysięcy złotych rocznie za dzierżawę gruntów pod farmę fotowoltaiczną mogą zadziałać jak magnes. Stawki z rok na rok rosną. Jednak nie wszystkie pola są pod fotowoltaikę odpowiednie. Liczy się na przykład ukształtowanie terenu i klasa ziemi. Warto pamiętać też o tym, że decyzja o takiej dzierżawie ziemi nie jest na chwilę, a na długie lata. Sprawdzamy, na co zwrócić uwagę, podpisując umowę.

Zadaniem farmy fotowoltaicznej jest produkcja energii elektrycznej. Spotkamy takie instalacje o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów.

Coraz więcej płacą za dzierżawę ziemi pod fotowoltaikę

Dzierżawa pola pod farmę fotowoltaiczną kusi niejednego rolnika, a stawki są coraz wyższe. Muszą być konkurencyjne dla wysokich w ostatnich miesiącach cen zbóż i rzepaku. Jedna z firm oferuje czynsz od 11 do 15 tys. zł za 1 ha ziemi rocznie. Dzierżawa obejmuje aż 29 lat, z możliwością jej przedłużenia. Inna firma z branży fotowoltaicznej oferuje 16 tys. zł, jeszcze inna 12 tysięcy.

Na to uważaj. "W warunkach umowy zobowiązujemy się po zakończonej umowie do rozebrania instalacji rekultywacji gruntu", zapewnia jeden z liderów rynku fotowoltaiki. To bardzo ważne, by kwestie demontażu instalacji, utylizacji oraz uporządkowania terenu uzgodnić w umowie.

Kolejna zapewnia: "Nie uzależniamy wysokości rocznego czynszu od ilości wyprodukowanej przez farmę energii, nie pobieramy żadnych opłat".

Kto może mieć na polu farmę fotowoltaiczną?

Ogłoszeń w sieci i telefonów od konsultantów do samych rolników jest sporo. "Wydzierżawimy grunty pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Gwarantujemy najwyższe rynkowe stawki". Jednak nie każdy będzie mógł skorzystać.

Minimalna powierzchnia zależy od firmy, niektóre chcą, by były to minimum 2 ha, inne 1. Preferowane są słabe grunty i klasie bonitacyjnej IV-VI. Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia, że instalacja farmy uniemożliwia korzystanie z gruntu w celach rolniczych, czyli de facto teren jest wyłączony z produkcji rolnej.

Firmy chętne do dzierżawy ziemi od rolników wymieniają najważniejsze kryteria, które musi spełnić grunt pod farmę fotowoltaiczną:

  • ziemia klasy IV, V lub VI,
  • powierzchnia powyżej 1 ha,
  • odległość od linii średniego napięcia do 800 m.

Wymagania kolejnej spółki:

  • minimum 1,5 ha, Minimalna szerokość 50 m, Klasa gruntu: IV, V, VI
  • działka płaska, brak obiektów zacieniających, najlepiej o nachyleniu południowym
  • bliskość sieci średniego napięcia (lub wysokiego - dla dużych działek od 40 ha)

Zaczyna się zatem od znalezienia odpowiedniego miejsca. Następnie firma dokonuje analizy i proponuje warunki dzierżawy. Tę zawsze możemy negocjować. W dość obszernej umowie warto pilnować danych, np. numer działki.

Na to uważaj. Dokładnie przyglądajmy się zapisom. Niech umowa dokładnie określa, że dzierżawca może wykorzystywać nieruchomość, czyli nasze pole tylko w celach związanych z budową i potem eksploatacją farmy fotowoltaicznej oraz potrzebnej infrastruktury towarzyszącej.

Działalność produkcyjna zamiast rolniczej

Sięgamy po Wyjaśnienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dotyczącej budowy elektrowni fotowoltaicznej w kontekście obowiązujących przepisów ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

W świetle przepisów art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1161 oraz z 2020 r., poz. 471) – dalej jako: u.o.g.r.l., gruntami rolnymi są m. in. grunty określane w ewidencji gruntów jako użytki rolne czy grunty pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu.

Resort analizuje w piśmie możliwość budowy farmy fotowoltaicznej na dużych powierzchniach. Inwestycje polegające na budowie elektrowni fotowoltaicznej, lokalizowane na dużych powierzchnia, o zainstalowanej mocy elektrycznej powyżej 50 kW, nie można zaliczyć do inwestycji o charakterze rolniczym, ale o charakterze produkcyjnym.

Na to uważaj. Kolejna ważna sprawa - zastrzeżenie w umowie, kto ponosi koszty związane z wyłączeniem gruntu rolnego z produkcji, następnie koszty budowy. Kto ponosi wszelkie opłaty i reguluje podatki.

Systemy fotowoltaiczne, zlokalizowane na dużych powierzchniach, wprost zaliczane są do zabudowy przemysłowej. Systemy fotowoltaiczne (farmy fotowoltaiczne) mają charakter przemysłowy i mogą być realizowane na terenach przewidzianych na ten cel w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu, na podstawie decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, tłumaczy resort rolnictwa.

  • Przed uzyskaniem pozwolenia na budowę, niezbędne będzie uzyskanie przez inwestora decyzji starosty zezwalającej na wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej.
  • Decyzją zezwalającą na wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej, a co za tym idzie i obowiązkami z niej wynikającymi, powinny zostać objęte wszystkie grunty zajęte pod inwestycję polegającą na budowie elektrowni fotowoltaicznej, w tym również grunty znajdujące się pod panelami oraz innymi urządzeniami niezbędnymi do ich prawidłowego funkcjonowania oraz ich obsługi.

Wyłączeniu z produkcji podlega cała powierzchnia gruntów rolnych, na której ma być zlokalizowana farma fotowoltaiczna, za którą w przypadku lokalizacji na gruntach rolnych klas I-III oraz IV-VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego powinna być naliczona należność i opłaty roczne z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.