Dzierżawa ziemi rolnej w 2022 roku będzie droższa. GUS podał nowe dane

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 14,1 dt pszenicy/ha.
Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 14,1 dt pszenicy/ha. pixabay.com
Udostępnij:
Cena dzierżawy ziemi rolnej w 2022 roku w KOWR znów urośnie. Wskazuje na to opublikowana przez GUS średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2021 r. Już w trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku była o 4,8 dt z ha wyższa niż analogicznym okresie rok wcześniej. Pszenica w ostatnim kwartale roku nadal wyraźnie drożała, a to oznacza wyższy czynsz dzierżawny, który jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu. Należność do zapłaty czynszu za dzierżawę gruntów wylicza się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności.

Wysokie koszty produkcji powodują, ze rolnicy z większą uwagą przyglądają się opłacalności prowadzonej działalności. Do drogich nawozów czy paliwa może dołączyć wyższy czynsz dzierżawny do zapłacenia w 2022 roku.

Według wstępnych danych GUS średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2021 r. wyniosła 100,71 zł za 1 dt. Przypomnijmy, że w I półroczu 2021 r. było to 93,04 zł za 1 dt, a jeszcze wcześniej:

 • w II półroczu 2020 r. - 74,21 zł za 1 dt,
 • w I półroczu 2020 r. - 76,56 zł za 1 dt,
 • w II półroczu 2019 r. - 67,20 zł za 1 dt.

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wyniosła 14,1 dt pszenicy/ha, co oznacza, że rok do roku wzrosła o 4,8 dt/ha. Średnia została określona na podstawie zawartych 3 010 umów dzierżawy na łączną powierzchnię 31 034 ha gruntów.

Jak oblicza się czynsz dzierżawy w KOWR?

Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna, wyjaśnia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu.

 • Jeżeli czynsz w umowie określony został w decytonach pszenicy, to należność do zapłaty wylicza się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności, przyjmując do wyliczeń połowę rocznej stawki czynszu.
 • Jeżeli czynsz w umowie wyrażony jest w mierniku pieniężnym, to począwszy od drugiego terminu płatności, podlega on waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności.

To też może Cię zainteresować

Decydujące są dane, które co pół roku publikuje GUS. Wskaźniki są publikowane w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” w obwieszczeniu Prezesa GUS, w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego.

Stawki dzierżawy gruntów od KOWR

Przyjrzyjmy się dotychczasowym stawkom czynszu dzierżawnego w KOWR. W wyliczeniach średniej wysokości czynszu, którą wcześniej przywołaliśmy, wyeliminowano wartości czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze (np. ze złożami kopalin, pod wodami), a także gruntów nierolnych. Z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców.

Najwyższe średnie czynsze uzyskano W I, II i III kw. 2021 r. w województwie mazowieckim – 24,0 dt/ha, łódzkim – 20,2 dt/ha i małopolskim – 20,1 dt/ha.

Z zestawienia wysokości czynszu w poszczególnych grupach obszarowych wynika, że najwyższy średni czynsz wystąpił w grupie obszarowej powyżej 300 ha i wyniósł 20,7 dt/ha (1 umowa), a najniższy w grupie 1-10 ha - 10,3 dt /ha (1 335 umów).

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego w I, II i III kwartale 2021 w dt pszenicy z ha

 • Dolnośląskie 13,2 dt/ha
 • Kujawsko-Pomorskie 15,2 dt/ha
 • Lubelskie 15,7 dt/ha
 • Lubuskie 11,5 dt/ha
 • Łódzkie 20,2 dt/ha
 • Małopolskie 20,1 dt/ha
 • Mazowieckie 24 dt/ha
 • Opolskie 16,1 dt/ha
 • Podkarpackie 16,3 dt/ha
 • Podlaskie 13 dt/ha
 • Pomorskie 14,1 dt/ha
 • Śląskie 18,3 dt/ha
 • Świętokrzyskie 6,8 dt/ha
 • Warmińsko-Mazurskie 13 dt/ha
 • Wielkopolskie 16,3 dt/ha
 • Zachodniopomorskie 8,3 dt/ha

KOWR podaje, że zestawiając wyniki rok do roku, to jest w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2020 roku, w tym samym okresie 2021 roku średnia wysokość czynszu wzrosła o 4,8 dt/ha, przy wydzierżawieniu mniejszej o 5 790 ha powierzchni gruntów (-16%) i zawarciu mniejszej o 146 liczby umów (- 5%).

Ile gruntów dzierżawi KOWR?

Gospodarowaniem nieruchomości należących do Skarbu Państwa zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Najnowsze oferty gruntów można poznać w zakładce oferty https://www.kowr.gov.pl/nieruchomosci/oferty lub w serwisie e-Rolnik

To też może Cię zainteresować

Stan gruntów pozostających w Zasobie WRSP na 30 września 2021 r. wynosił ogółem 1 355 499 ha, z czego grunty znajdujące się w dzierżawie stanowiły 1 073 741 ha, w trwałym zarządzie 17 658 ha, użytkowaniu wieczystym 52 511 ha, dożywotnim użytkowaniu 2 336 ha, bezumownym użytkowaniu 11 110 ha.

Działki inwestycyjne KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, oprócz nieruchomości rolnych, oferuje również tereny pod inwestycje. W I półroczu 2021 r. KOWR sprzedał 646,5 ha gruntów nierolnych. Każdego roku wzrasta liczba nabywców działek inwestycyjnych. Z oferty KOWR skorzystały do tej pory takie światowe koncerny jak: Michelin, Ikea, McDonald’s, Electrolux, Jerónimo Martins,Toyota, Mercedes-Benz, Viessmann, Cersanit czy Zalando.

Źródło: KOWR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie