Dzierżawa ziemi rolnej w 2023 roku nadal będzie droga. GUS podał nową średnią cenę pszenicy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 12,9 dt pszenicy/ha.
Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 12,9 dt pszenicy/ha. pixabay.com
Cena dzierżawy ziemi rolnej w 2023 roku w KOWR nie potanieje. Wskazuje na to opublikowana przez GUS średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. Cena pszenica nadal była znacznie wyższa od tej sprzed roku, a to przekłada się na wyższy czynsz dzierżawny, który jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu. Należność do zapłaty czynszu za dzierżawę gruntów wylicza się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności.

Spis treści

Wysokie koszty produkcji powodują, że rolnicy z większą uwagą przyglądają się opłacalności prowadzonej działalności. Do drogich nawozów czy paliwa dołącza presja płacowa pracowników, czy wysoki czynsz dzierżawny do zapłacenia w 2023 roku.

Średnia cena pszenicy według GUS. W 2023 r. obowiązuje stawka z II połowy 2022 r.

Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. wyniosła 152,717 zł za 1 dt. To zaledwie 1,5 zł mniej, niż pół roku wcześniej, a wciąż zdecydowanie więcej, niż średnie z poprzednich okresów:

 • II połowa 2022 – 152,17 zł/dt
 • I połowa 2022 – 153,67 zł za 1 dt
 • II połowa 2021 – 100,71 zł za 1 dt.
 • I połowa 2021 – 93,04 zł za 1 dt
 • II połowa 2020 r. – 74,21 zł za 1 dt,
 • I połowa 2020 r. – 76,56 zł za 1 dt,
 • II połowa 2019 r. – 67,20 zł za 1 dt.

Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 12,9 dt pszenicy/ha. Ta wartość została wyliczona na podstawie zawartych 888 umów dzierżawy na łączną powierzchnię 7 456 ha gruntów (bez czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze).

Jak oblicza się czynsz dzierżawy w KOWR?

Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna, wyjaśnia Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu.

 • Jeżeli czynsz w umowie określony został w decytonach pszenicy, to należność do zapłaty wylicza się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności, przyjmując do wyliczeń połowę rocznej stawki czynszu.
 • Jeżeli czynsz w umowie wyrażony jest w mierniku pieniężnym, to począwszy od drugiego terminu płatności, podlega on waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności.

Decydujące są dane, które co pół roku publikuje GUS. Wskaźniki są publikowane w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” w obwieszczeniu Prezesa GUS, w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego.

Stawki dzierżawy gruntów od KOWR

Przyjrzyjmy się dotychczasowym stawkom czynszu dzierżawnego w KOWR. W wyliczeniach średniej wysokości czynszu, którą wcześniej przywołaliśmy, wyeliminowano wartości czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze (np. ze złożami kopalin, pod wodami), a także gruntów nierolnych. Z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców.

W pierwszym kwartale 2022 roku (najnowsze dane na stronie KOWR) najwyższe średnie czynsze uzyskano w województwach:

 • kujawsko-pomorskim – 28,9 dt/ha,
 • śląskim – 22,7 dt/ha,
 • wielkopolskim – 18,8 dt/ha,
 • lubelskim – 18,5 dt/ha.

Gospodarowaniem nieruchomości należących do Skarbu Państwa zajmuje się Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Najnowsze oferty gruntów można poznać w zakładce oferty https://www.kowr.gov.pl/nieruchomosci/oferty lub w serwisie e-Rolnik

Źródło: KOWR

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera