Spis treści
Jak wylicza się stawki czynszu dzierżawnego?
Wysokość należnego czynszu dzierżawnego jest obecnie naliczania na podstawie równowartości pieniężnej odpowiedniej ilości pszenicy, na podstawie art. 39a ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Z kolei średnia cena skupu pszenicy w kraju, na bazie której wylicza się wspomniany czynsz, ustalana jest na podstawie obwieszczeń prezesa GUS, w terminie 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego. Przedstawione wskaźniki publikowane są w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski”.
- W każdym przypadku czynsz jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu – czytamy na stronie KOWR.
Dzierżawa ziemi rolnej 2023
W 2023 r. dzierżawa ziemi rolnej nie potanieje. Cena pszenicy utrzymała się na wyższym poziomie, a to oznacza więcej czynszu do zapłaty. Według szacunkowych danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy w II półroczu 2022 r. wyniosła 152,717 zł/1 dt. Dla porównania, w II półroczu 2021 r. było to 100,71 zł/1 dt, a w II półroczu 2020 r. „tylko” 74,21 zł/1 dt.
Rolnicy chcą zmian w sposobie naliczania dzierżawy przez KOWR
Zdaniem rolników, ciągłe wahania na rynku powodują zmienność w wysokości czynszu dzierżawnego. Na początku marca zarząd KRIR zwrócił się do wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie zmiany sposobu naliczania. Zdaniem izb powinien być on oparty o średnią cenę skupu pszenicy za 11 kwartałów poprzedzających termin płatności, na wzór naliczania podatku rolnego.
- Taki sposób naliczania czynszu dzierżawnego pozwoliłby na zmniejszenie wpływu wahających się cen pszenicy na wysokość czynszu dzierżawnego, co byłoby korzystne dla rolników – informuje KRIR.
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?