Ekologiczne wakacje? To możliwe i proste! Oto kilka sposobów na to, aby bardziej dbać o środowisko w czasie urlopu

Justyna Madan
Justyna Madan
Czy podróżowanie może być ekologiczne? Jasne! Czasem wystarczy zacząć od małych zmian, aby włączyć się w dbanie o środowisko nawet podczas urlopu
Czy podróżowanie może być ekologiczne? Jasne! Czasem wystarczy zacząć od małych zmian, aby włączyć się w dbanie o środowisko nawet podczas urlopu unsplash.com
Trwa piękne, upalne lato. Wielu z nas prawdopodobnie już zaplanowało sobie wycieczkę z tej okazji. Chociaż zwiedzać zabytki, odwiedzać nowe miejsca i cieszyć się przyrodą można cały rok, to ciężko nie skorzystać z okazji, żeby wykorzystać urlop na podróżowanie. Klucz w tym, żeby robić to odpowiedzialnie. Urlop to zasłużony odpoczynek, który zbawiennie wpływa na nasze zdrowie psychiczne, warto jednak zwrócić uwagę na swoje wyjazdowe zachowania. Podpowiadamy, jak podróżować bardziej ekologicznie. Z korzyścią dla środowiska, lokalnych mieszkańców i nas samych.

Według raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) zatytułowanego „Lotnictwo i globalna atmosfera”, transport lotniczy generuje ponad 600 milionów ton emisji dwutlenku węgla każdego roku. Raport wykazał również, że około 3,5 proc. globalnego ocieplenia jest wynikiem podróży lotniczych. Podróże zagraniczne są spełnieniem marzeń wielu osób, ale czy zawsze trzeba decydować się na samolot?

Kilka prostych sposobów na ekologiczne podróżowanie

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na plażę, w góry, do miasta czy na łono natury, pamiętaj, że możesz spędzić wspaniały urlop, dbając jednocześnie o środowisko. Jak to zrobić?

Cel podróży ma znaczenie – zastanów się najpierw jaki jest cel Twojej podróży. Jak daleko jest miejsce, do którego się wybierasz? Większość form transportu, w tym wspomniany wyżej samolot, przyczynia się do zmian klimatycznych, dlatego warto decydować się na miejsca bliżej domu, lub takie, do których można dotrzeć np. pociągiem, samochód również jest lepszą opcją niż samolot.

Ekoturystyka – coraz więcej biur podróży, stron internetowych i gospodarstw oferuje tzw. ekoturystykę, czyli miejsca, które wspierają zrównoważony rozwój, nie wpływają negatywnie na środowisko, zapewniają wsparcie finansowe lokalnym społecznościom. Warto wziąć takie wakacje pod uwagę, zwłaszcza jeśli lubimy być bliżej natury.

Przyjazne dla środowiska zakwaterowanie - Szukaj hoteli i innych obiektów noclegowych z efektywnymi systemami utylizacji odpadów, które nadają się do recyklingu, są energooszczędne i, jeśli to możliwe, wykorzystują przyjazne dla środowiska źródła energii, takie jak energia słoneczna lub energia wodna.

Mniej opakowań – Kiedy się pakujesz, nie kupuj jednorazowych szamponów, odżywek, żeli pod prysznic, balsamów do ciała czy past do zębów. W drogeriach dostępne są małe opakowania wielorazowego użytku, wykorzystuj je za każdym razem, kiedy gdzieś wyjeżdżasz i przelewaj kosmetyki z dużych butelek, które masz w domu.

Bądź odpowiedzialnym gościem – Szanuj środowisko bez względu na to, gdzie jesteś. Nie śmieć, nie dokarmiaj zwierząt, nie zrywaj roślin. Po prostu ciesz się naturą. W hotelu nie proś o codzienną wymianę ręczników, a środki higieniczne wyrzucaj w przeznaczone do tego miejsca. Jeśli to możliwe, segreguj śmieci.

Oszczędzaj wodę – Fakt, że jesteś w hotelu, nie oznacza, że powinieneś brać długie, gorące prysznice dwa razy dziennie. Wybierz prysznic zamiast wanny, skróć czas trwania kąpieli, minimalizuj też zużycie środków higieny osobistej.

Ogranicz zużycie energii – Pamiętaj, aby wyłączyć wszystkie światła i wyjąć ładowarki z kontaktów, kiedy wychodzisz z hotelowego pokoju.

Transport podczas urlopu – Kiedy dotrzesz już na miejsce, zastanów się, jak będziesz poruszać się po okolicy. Warto, zamiast wypożyczać samochód, czy używać auto, którym na urlop przyjechaliśmy, zdecydować się na rower, własne stopy, tramwaj jeśli taki w danym miejscu jest, autobus lub ewentualnie taksówkę.

Jedz i pij lokalnie – Kiedy spędzasz urlop w danym miejscu, staraj się wybierać restauracje i bary, oferujące jedzenie z lokalnych produktów. Dlaczego? Krótki łańcuch dostaw jedzenia ma ogromne znaczenie. Im mniej pośredników, tym lepiej. Z badań wynika, że jedzenie lokalnie może obniżyć nasz ślad węglowy o 4-5 proc. Poza tym dania serwowane w ten sposób są zazwyczaj lepszej jakości, bo powstają ze świeżych produktów. Jeśli masz miejsce w plecaku, zdecyduj się na butelkę z filtrem, zamiast kupować codziennie wodę w plastikowych butelkach.

Czy pamiątka jest potrzebna? – Kiedy wracamy z urlopu, często przywozimy ze sobą różne pamiątki. Zastanów się dwa razy, zanim coś kupisz, zwłaszcza rzeczy typowo turystyczne, które często wykonane są ze słabej jakości materiałów lub z takich pochodzenia zwierzęcego, jak kość słoniowa czy koral.

Bycie ekologicznym w podróży nie jest wcale takie trudne, trzeba wyrobić sobie pewne nawyki. Przy odrobinie wytrwałości i dbałości o szczegóły okazuje się, że tak naprawdę jest wiele sposobów, aby nasz urlop był bardziej przyjazny dla środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera