Nie oszukujmy się, łatwo jest kupić spray w sklepie i spryskać nim drewniane powierzchnie. Prawdopodobnie będą się błyszczeć i pachnieć. Jednak składniki takiego środka budzą wątpliwości, mogą one zanieczyszczać powietrze i szkodzić naszemu zdrowiu. Warto spróbować czyścić meble i drewniane podłogi tak, jak robiły to nasze babcie: w naturalny sposób, na przykład za pomocą octu. Podpowiadamy, jak zmienić swoje nawyki na te eko.
Ekologiczne metody czyszczenia drewna
- Wilgotna szmatka
Drewno nie przepada za wodą, ale niewielka jej ilość mu nie zaszkodzi, dlatego drewniane powierzchnie czyścimy z kurzu i plam wilgotną szmatką. To wystarczy w przypadku kurzu i delikatnych zabrudzeń, a ponadto kurz nie będzie osiadał na powierzchni tak szybko, jak po czyszczeniu chemicznym środkiem.
- Domowy środek do czyszczenia drewna
Są produkty, które prawdopodobnie macie w kuchennych szafkach, a które nadają się nie tylko do gotowania. To oliwa z oliwek i ocet, które są naturalnymi, delikatnymi, a przede wszystkim bezpiecznymi dla drewna środkami czyszczącymi. Ocet jest w stanie usunąć uporczywe plamy bez szorowania, pamiętajmy jednak, że nie można używać samego octu, ponieważ zamiast pomóc – może zaszkodzić.
W przypadku powierzchni drewnianych najlepszym dodatkiem do octu jest oliwa z oliwek, która nawilża i odżywia drewno oraz w naturalny sposób wydobywa jego połysk. Jak przygotować domowy środek? Pół szklanki octu mieszamy z ćwiartką szklanki oliwy, dodajemy łyżkę soku z cytryny. Opcjonalnie można dodać olejek eteryczny – np. lawendowy. Mocny octowy zapach szybko się ulatnia, ale jeśli nie bardzo za nim przepadamy, olejek w tym pomoże. Najpierw testujemy płyn na małej powierzchni, aby upewnić się, czy nie spowoduje przebarwień.
Warto pamiętać, że taki domowy środek używamy tylko na wykończonym drewnie, czyli meblach i podłogach. Na surowym drewnie ocet pozostawi plamę. Do drewna jasnego używamy białego octu, do drewna ciemnego możemy użyć octu jabłkowego.
- Do sucha! A do tego wosk pszczeli
Po nałożeniu mieszanki octu i oliwy na całą powierzchnię wycieramy ją świeżą i suchą szmatką. Drewno po czyszczeniu powinno być jak najbardziej suche, dzięki temu unikniemy plam. Wycieramy okrężnymi ruchami.
Od czasu do czasu – nie częściej niż co pół roku, a w przypadku rzadkiego używania, nawet co 1,5 roku, warto nałożyć na drewniane powierzchnie świeżą warstwę wosku. Pozwoli to ukryć niewielkie rysy, wzmocnić połysk i ochronić przed plamami. Do naturalnego woskowania można użyć wosku pszczelego, który roztapiamy i łączymy z olejem z siemienia lnianego lub orzecha włoskiego (3 filiżanki wosku – 1,5 filiżanki oleju). Używamy, gy substancja wystygnie do półstałej, miękkiej pasty.
Nakładamy pastę równomiernie szmatką, pozostawiamy na pół godziny, a następnie polerujemy suchą szmatką do połysku.
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?