Produkty higieniczne, takie jak pieluchy dziecięce czy produkty do pielęgnacji kobiecej to rzeczy, po które zazwyczaj sięgamy bez zastanowienia, ponieważ ich potrzebujemy. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że wiele z nich zaśmieca później środowisko i rozkłada się przez wiele lat. Jednak chęć niesienia pomocy planecie i konieczność używania niektórych produktów można ze sobą połączyć. Warto rozważyć bardziej ekologiczne opcje, na przykład artykuły wielokrotnego użytku.
Tyle odpadów generują te artykuły higieniczne
Pielucha jednorazowa – jest bez wątpienia bardzo wygodnym wynalazkiem, warto jednak pomyśleć o konsekwencjach ich używania. Przede wszystkim, każde dziecko w trakcie używania pieluch – zużywa ich około 6500. To 5 ściętych drzew i ok. 2 ton śmieci przypadających na jedno dziecko. Ponadto jednorazowa pielucha składa się z surowców petrochemicznych i może rozkładać się…nawet 500 lat!
Higiena menstruacyjna – w ciągu swojego życia, kobieta zużywa od 7 do kilkunastu tysięcy sztuk podpasek i tamponów. Jak podaje portal odpady.org „to blisko 130 kilogramów jednorazowych produktów do higieny intymnej”. Produkty te rozkładają się przez 300 lat.
Szczoteczki do zębów – to plastik i włosie, a ponadto plastikowe opakowanie. W związku z tym, że szczoteczkę powinno się wymieniać co 3 miesiące, zużywamy 4 w ciągu roku. W ciągu całego życia to średnio 300 szczoteczek, każda z nich rozkłada się nawet 500 lat.
Zamień te produkty na bardziej ekologiczne
- Pieluchy
Wielorazowe pieluchy mają zdecydowanie więcej zalet, niż mogłoby się nam wydawać. Są przede wszystkim tańsze, ekologiczne, ponieważ wybierając pieluchy wielorazowe, nie produkujemy tylu odpadów, zdrowsze chociażby dlatego, że przepuszczają powietrze. Poza tym nie uczulają i podobnie jak klasyczne pampersy są wygodne i nie przeciekają. Ekologiczne pieluchy, których na rynku jest coraz więcej, są produkowane m.in. bawełny i skrobi kukurydzianej.
- Artykuły menstruacyjne
Bardziej bezpieczne dla zdrowia i ekologiczne są tampony z organicznej bawełny, kubeczki menstruacyjne i podpaski wielokrotnego użytku. Do ich produkcji używa się bardziej przyjaznych dla zdrowia i dla środowiska materiałów, które dzięki bardziej przyjaznemu odczynowi pH zmniejszają ryzyko zaczerwienienia czy reakcji alergicznych. Są to m.in.:
- naturalna bawełna,
- medyczny silikon,
- biodegradowalne i kompostowalne biopolimery.
- Płatki kosmetyczne
Demakijaż to podstawa w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. W tym przypadku na rynku jest już coraz więcej, ekologicznych alternatyw. Wielorazowe płatki myjemy ręcznie w wodzie z mydłem. Można je kupić, a oferta jest coraz bogatsza, ale można też zdecydować się na zrobienie płatków/wacików kosmetycznych samodzielnie. Wystarczy do tego na przykład stary ręcznik czy szlafrok – najlepszym materiałem będzie frotte. Wycinamy z niego kółka, najbardziej wygodnej dla nas wielkości, obszywamy wokół, aby materiał się nie pruł i gotowe. Jeśli materiał jest cienki, można dwa kółka zszyć ze sobą, dzięki temu wacik będzie bardziej chłonny.
- Maszynka do golenia
Maszynka jednorazowa nie oznacza, że można jej użyć tylko raz. Chodzi o to, że nie można wymienić ostrzy. Warto rozważyć zakup maszynki, np. metalowej – w której wymienia się jedynie ostrze (niecałą główkę, która poza ostrzem jest plastikowa). Minusem takiej maszynki może być fakt, że po każdym użyciu trzeba ją rozkręcić i dokładnie wyczyścić, ale jest to raczej stosunkowo niewielki koszt, skoro w naszym koszu nie będą lądować szkodliwe dla środowiska jednorazówki.
- Szczoteczka do zębów
W tym przypadku warto rozważyć wymianę plastikowej szczoteczki na taką, która jest wykonana z naturalnych materiałów. Może to być na przykład szczoteczka bambusowa. Uchwyt wykonany jest z bambusa, który bardzo szybko rośnie, a włośnie jest zrobione z Nylonu-4/6, wolnego od BPA. Przed zakupem sprawdźmy jednak, czy bambus, z którego wykonano szczoteczkę, pochodzi ze zrównoważonej uprawy.
- Szampon, mydło
Dlaczego warto pomyśleć o zamiennikach? Szampony pakowane są zazwyczaj w plastikowe opakowania, to samo dzieje się w przypadku mydła w płynie. Nawet jeśli wybieramy opcję uzupełniania mydła do opakowania wielokrotnego użytku, jest ono pakowane w plastik. Ciekawą alternatywą mogą być mydła i szampony w kostce. Są one przyjazne dla środowiska chociażby dlatego, że mają bardziej naturalny skład, wykazuje się małym śladem węglowym, nie generuje tylu odpadów, a kosmetyk zużywamy do końca. Szacuje się, że jedna kostka szamponu jest równa 2 butelkom, więc to również oszczędność pieniędzy. Szampon w kostce to tak naprawdę skoncentrowana wersja szamponu w butelce, ale bez plastikowego opakowania.
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?