Ekologiczne rolnictwo - praca w zgodzie z naturą. Tak powstaje żywność wysokiej jakości. Z certyfikatami

LUCYNA TALAŚKA-KLICH
Ekologicznej uprawy też trzeba się nauczyć. Dlatego rolnicy wyjeżdżają na  szkolenia, także na pola
Ekologicznej uprawy też trzeba się nauczyć. Dlatego rolnicy wyjeżdżają na szkolenia, także na pola Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy ekologiczni podkreślają, że produkcja żywności bez syntetycznej chemii, to nie tylko sposób na biznes, ale także życiowa pasja.

- Moja sąsiadka uprawia warzywa, które sprzedaje m.in. na targowisku i twierdzi, że jest to towar ekologiczny - mówi Czytelniczka. - Skąd mam mieć pewność, że to żywność bio?

Biologiczne, organiczne lub alternatywne

- Aby być pewnym, że produkt powstał w gospodarstwie ekologicznym najlepiej poprosić o okazanie certyfikatu, który wydają jednostki certyfikujące - mówi Marek Klonecki, rolnik ekologiczny z Jeżewa (pow. świecki).

Na liście resortu rolnictwa jest ich 12 (www.minrol.gov.pl).

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wyjaśnia, że „rolnictwo ekologiczne to sposób gospodarowania zwany także biologicznym, organicznym lub alternatywnym, określane potocznie jako „rolnictwo bez chemii”. Polega na takim zarządzaniu gospodarstwem, które sprzyja procesom biologicznym udostępniającym z gleby składniki pokarmowe dla roślin i zapobiega nasilonemu występowaniu szkodników roślin uprawnych, a stosowane metody produkcji są przyjazne środowisku przy zrównoważonej produkcji roślinnej i zwierzęcej w obrębie gospodarstwa. System gospodarowania oparty jest o środki produkcji pochodzenia naturalnego tj. biologicznego i mineralnego nieprzetworzonych technologicznie.”

Resort rolnictwa podaje, że etykieta prawidłowo oznakowanego produktu ekologicznego, oprócz innych elementów oznakowania wymaganych przepisami prawa żywnościowego, powinna zawierać: unijne logo produkcji ekologicznej, numer jednostki certyfikującej, miejsce produkcji nieprzetworzonych produktów rolniczych.

Rolnicy ekologiczni też stosują nawozy. Tylko naturalne!

- Nie wierzę, że rolnicy ekologiczni nie stosują środków chemicznych - uważa Czytelniczka. - Widziałam jak gospodarz, który sprzedaje żywność bio, robił opryski! Bez chemii nic nie urośnie.

- Zdarzają się takie głosy niedowiarków - mówi Mieczysław Babalski, rolnik z Pokrzydowa k. Brodnicy, przew. Kujawsko- Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN. - Gospodarze ekologiczni mogą stosować nawozy i opryski, ale tylko naturalne.

Nie stosują chemii syntetycznej!

Mieczysław Babalski podkreśla, że produkcja żywności ekologicznej to także pasja i styl życia. Zasad łamać nie wolno!
- Zresztą rolnicy ekologiczny są przynajmniej raz w roku kontrolowani - dodaje. - Bada się, czy w ich produktach nie ma pozostałości aż ok. 400 środków chemicznych. Gdyby tak się stało, to gospodarz ekologiczny mógłby otrzymać karę w postaci zwrotu dopłat nawet z kilku lat.

Lista środków ochrony roślin oraz nawozów, których stosowanie jest zgodne z wymogami przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego, znajduje się na stronie resortu rolnictwa: TUTAJ.

- Stosujemy także preparaty, które sami przygotowujemy z naturalnych składników - dodaje Klonecki. - Np. preparaty grzybobójcze z czosnku lub ze skrzypu polnego z dodatkiem gnojówki z pokrzywy. Do zwalczania mszyc może służyć mąka.

_______________________
Agro Pomorska odcinek 70

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ekologiczne rolnictwo - praca w zgodzie z naturą. Tak powstaje żywność wysokiej jakości. Z certyfikatami - Gazeta Pomorska