Czy ubrania w twojej szafie są eko? Sprawdź, jak czytać oznaczenia na metkach

Justyna Madan
Justyna Madan
Na to, czy odzież jest ekologiczna, składa się wiele czynników. Wszystko zależy m.in. od tego, z jakich materiałów powstaje, czy jest produkowana i sprzedawana zgodnie z pewnymi zasadami.
Na to, czy odzież jest ekologiczna, składa się wiele czynników. Wszystko zależy m.in. od tego, z jakich materiałów powstaje, czy jest produkowana i sprzedawana zgodnie z pewnymi zasadami. Unsplash.com
Ekologia w naszym życiu staje się powszechna. Coraz większą uwagę zwracamy na odpowiednie segregowanie odpadów, żywność, którą jemy czy kosmetyki, których używamy. Ekologiczne mogą też być ubrania. Niektóre powstają z organicznej bawełny, inne są produkowane z materiałów z recyklingu. Podpowiadamy, co konkretnie oznaczają certyfikaty na metkach. Sprawdźmy, czy ubrania w naszej szafie są ekologiczne. Len, konopie, a może fusy po kawie? Z tych materiałów produkuje się ekoodzież.

Na to, czy odzież jest ekologiczna, składa się wiele czynników. Wszystko zależy m.in. od tego, z jakich materiałów powstaje, czy jest produkowana i sprzedawana zgodnie z pewnymi zasadami, czy materiał jest przyjazny środowisku, znaczenie ma też lokalność i wybieranie firm, które korzystają z usług wyłącznie polskich szwalni.

Czy ubranie jest ekologiczne? Sprawdź metkę!

Ekologiczne ubrania można znaleźć już niemal wszędzie. Firmy zarówno w internecie jak i w sklepach stacjonarnych chwalą się, że ich ubrania wyprodukowane zostały z naturalnych materiałów, pojawiają się też pojęcia takie, jak etyczne produkty, slow fashion czy fair trade. Czy to wystarczy, aby uznać ubranie za ekologiczne? Niekoniecznie. Przede wszystkim warto sprawdzić metkę i materiał, z jakiego został uszyty dany produkt.

Certyfikaty na metkach:

  • OEB (ang. Organic Exchange Blended) – oznacza, że produkt został wyprodukowany wyłącznie z surowej bawełny i spełnia wiele kryteriów ekologiczności uznawanych przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oraz zawartych w regulacjach unijnych.
  • OCS BLENDED (ang. Organic Content Standard BLENDED) – oznacza, że produkt zawiera minimum 5% materiału organicznego, który jest zmieszany z surowcami konwencjonalnymi lub z surowcami syntetycznymi.
  • OCS 100% – oznacza, że produkt składa się z 95% lub więcej materiału organicznego.
  • GOTS (ang. Global Organic Textile Standard) – oznacza, że produkt ma w swoim składzie minimum 95% certyfikowanych włókien ekologicznych, czyli takich, które są pochodzenia naturalnego, a ich uprawy są realizowane przy użyciu metod ekologicznych, ponadto produkty nie zawierają żadnych materiałów wytworzonych przez GMO.
  • RCS 100% (ang. Recycled Claim Standard 100%) – oznacza, że produkt zawiera minimum 95% włókien pochodzących z recyklingu. W przeciwieństwie do GOTS nie obejmuje kwestii środowiskowych, społecznych i chemicznych, obejmuje natomiast wymagania CCS (ang. Content Claim Standard), czyli standardy łańcucha dostaw, co daje możliwość prześledzenia całej drogi danego produktu na każdym etapie.
  • GRS (ang. Global Recycled Standard) – świadczy o wykorzystywaniu przez daną firmę materiałów pochodzących z recyklingu, a także o dbałości o środowisko naturalne i warunki socjalne, oraz zapewnienie wykorzystywania środków chemicznych, które są bezpieczne dla człowieka.
  • RCS BLENDED (ang. Recycled Claim Standard BLENDED) – oznacza, że produkt zawiera minimum 5% włókien pochodzących z recyklingu, które są zmieszane z surowcami konwencjonalnymi bądź z surowcami syntetycznymi.

Ubrania z bawełny organicznej, czyli jakiej?

Większość ekologicznych ubrań jest szytych z organicznej bawełny, czyli takiej, której uprawa musi spełniać zasady rolnictwa ekologicznego. W takim przypadku nie używa się środków chemicznych, tj. pestycydów, herbicydów ani nawozów sztucznych. Do nawożenia używa się substancji, które ulegają biodegradacji. Przy uprawie bawełny organicznej stosuje się płodozmian, który zapewnia, że gleba się nie wyjaławia i nie pustynnieje. To wszystko sprawia, że bawełna ta jest bardziej bezpieczna również dla osób, które ją zbierają jak i ostatecznie dla konsumentów.

Chociaż uprawa bawełny ekologicznej trwa zdecydowanie dłużej od tej konwencjonalnej i trzeba liczyć się z dużo wyższymi kosztami, ostatecznie ubrania, które powstają z tego materiału są dużo trwalsze.

Materiały, z których powstają ekologiczne ubrania

Z bawełny organicznej powstaje najwięcej ekologicznych ubrań, nie oznacza to, że jest to jedyny materiał stosowany do produkcji takiej odzieży. Jest wręcz przeciwnie, materiałów jest coraz więcej, a niektóre mogą zaskoczyć!

Len - naturalny materiał o właściwościach antyalergicznych i antybakteryjnych, ma właściwości termoregulacyjne, np. latem len pozwala obniżyć temperaturę ciała, ogranicza przepuszczanie promieni UV. Najlepiej wybrać ubrania lniane, które powstały z lnu uprawianego w Polsce.

Konopie – ubrania z tkanin konopnych mają właściwości podobne do lnu, są w 100 proc. biodegradowalne, a uprawa konopi wymaga dużo mniej wody i zero chemikaliów, w przeciwieństwie do np. bawełny konwencjonalnej.

Tencel - materiał produkowany z celulozy, w 100% naturalny, do produkcji, którego zużywa się mniej wody, energii, chemikaliów do farbowania, niż w przypadku bawełny, można go poddawać recyklingowi (nawet wielokrotnie).

Fusy po kawie - kiedy fusy po kawie są poddawane recyklingowi, wytwarza się z nich elementy włókna. Materiał wyprodukowany w ten sposób jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale również praktyczny: ogranicza nieprzyjemne zapachy i dobrze odprowadza wilgoć, dlatego uszyta z niego bluza to doskonały wybór dla osób aktywnych fizycznie. Takie ubrania wprowadził do sprzedaży Lidl Polska. Jest to odpowiedź sieci na ekologiczne i przyjazne środowisku potrzeby klientów.

Sieci rybackie - pozyskiwany z wyławianych z mórz i oceanów, porzuconych sieci rybackich polimer poliamidowy przetwarzany jest na włókna wysokiej jakości, z których powstają przyjazne środowisku rajstopy. To jednak niejedyne proekologiczne rozwiązanie, bo warto wspomnieć o opakowaniu, w który zapakowane są rajstopy. Folia została zastąpiona „kompostowalnym odpowiednikiem powstałym na bazie PLA, czyli włókna w 100% wykonanego z cukrów roślinnych, w tym przypadku z kukurydzy.” Papier również pochodzi z materiałów odzyskanych. Takie rajstopy, w zeszłym roku stworzyła marka Gabrielle.

Pinatex - to roślinna alternatywa dla skóry. Produkowany jest z włókien pozyskanych z liści ananasa, które w uprawie owoców są odpadem i zwykle po prostu gniją na ziemi. Po pozyskaniu włókien z liści pozostaje biomasa, która może być później wykorzystana jako nawóz organiczny. Pinatex jest bardzo wytrzymały, dlatego świetnie zastępuje skórę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera