Ekologiczne uprawy rozwiązaniem dla zagrożeń związanych z rolnictwem? Jak oszczędzać wodę, której w rolnictwie zużywa się coraz więcej?

Justyna Madan
Justyna Madan
W rolnictwie ekologicznym ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Dzięki temu zmniejsza się jego wpływ na ekosystem
W rolnictwie ekologicznym ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Dzięki temu zmniejsza się jego wpływ na ekosystem 123rf
Problem z niedostatkiem i zanieczyszczeniem wody staje się coraz bardziej dotkliwy. Ważną rolę odgrywa w nim produkcja żywności. Jak wskazuje raport ONZ, rolnictwo odpowiada za 70 proc. poboru wody na świecie. Tylko w Unii Europejskiej 38 proc. wszystkich zbiorników wodnych jest narażonych na zanieczyszczenia związane z rolnictwem. Rozwiązaniem mogą być uprawy ekologiczne, które nie narażą wody?

Spis treści

Jedna piąta europejskich gruntów jest dotknięta niedoborem wody, a skutków suszy doświadcza już 30 proc. Europejczyków – wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Ekologiczne uprawy rozwiązaniem dla zagrożeń związanych z rolnictwem?

– W rolnictwie ekologicznym ingerencja człowieka jest ograniczona do minimum. Dzięki temu zmniejsza się jego wpływ na ekosystem, a w tym i na zasoby wody, bowiem jednym z założeń takich upraw jest rozsądne gospodarowanie wodą. Stosowany jest płodozmian, który poprawia retencję w glebie. Częściej uprawia się rośliny ozime, które lepiej wykorzystują zimowe opady – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Gębka tłumaczy również, że ekologiczne nawozy sprzyjają zapobieganiu erozji gleby. – Nie wykorzystuje się pestycydów, dzięki czemu nie zanieczyszczają one wód gruntowych. Oprócz ograniczenia skażenia wód, brak pestycydów w bio uprawach minimalizuje ryzyko nadmiernego rozwoju glonów w zbiornikach wodnych, co często jest konsekwencją dostania się do nich nawozów sztucznych. Dzięki temu wodne rośliny i zwierzęta mogą właściwie się rozwijać – tłumaczy.

Problemy związane z rolnictwem

Intensywna uprawa konwencjonalna, która wymaga m.in. znacznego spulchniania gleby i obowiązkowego wykorzystywania ciężkich maszyn rolniczych przyczynia się do szybszego odpływu wody z gruntu. W efekcie rolnicy muszą używać jej więcej, by uzyskać odpowiednie plony.

Zapotrzebowanie na żywność na świecie ciągle rośnie, więc rolnictwo zużywa coraz więcej wody. Jak wynika z raportu ONZ, obszar ziemi nawadniany pod uprawy zwiększył się ponad dwukrotnie w ostatnich dziesięcioleciach, z 139 mln hektarów w 1961 roku, do 320 mln w 2012 roku, przenosząc zanieczyszczenia rolnicze do zbiorników wodnych.

W efekcie azotan pochodzący z rolnictwa jest obecnie najczęstszym zanieczyszczeniem chemicznym w światowych warstwach wód gruntowych. Tylko w Unii Europejskiej 38 proc. zbiorników wodnych jest narażonych na wpływ sztucznych pozostałości pochodzących z rolnictwa.

I tutaj ponownie pojawia się kwestia rolnictwa ekologicznego, które pozytywnie wpływa na zasoby wodne i środowisko.

– To podejście na pierwszym miejscu stawia równowagę w ekosystemie. Zamiast ciężkich maszyn częściej na polach pracują ludzie, a potrzeba oszczędzania wody skłania do poszukiwania i uprawy roślin, które potrzebują jej mniej. Dzięki temu światowe zasoby stają się wydajniejsze – wyjaśnia Łukasz Gębka.

Dlatego wsparcie dla rolnictwa ekologicznego powinno być ważnym elementem działań zmierzających do oszczędzania wody i zapobiegania jej skażeniu. – To nie tylko więcej wody w glebie i brak pestycydów. Uprawa ekologiczna w szeroki sposób wpływa na zachowanie równowagi w środowisku, które jest systemem naczyń połączonych – dodaje Gębka.

Farmy wertykalne zyskują popularność

Farmy wertykalne to innowacyjny i ekologiczny sposób na produkcję żywności blisko miast przez 365 dni w roku bez względu na pogodę. Zyskują one coraz więcej uznania na całym świecie. Na czym to polega? Na produkcji roślin w zamkniętych pomieszczeniach w kontrolowanych warunkach.

Farmy wertykalne to innowacyjny i ekologiczny sposób na produkcję żywności blisko miast przez 365 dni w roku bez względu na pogodę
Farmy wertykalne to innowacyjny i ekologiczny sposób na produkcję żywności blisko miast przez 365 dni w roku bez względu na pogodę Listny Cud

Wertykalne ułożenie półek sprawia, że efektywność tego rodzaju farm jest 50 razy wyższa w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego, co przekłada się na mniejsze zużycie przestrzeni uprawnej.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju upraw jest także możliwość całkowitej rezygnacji z pestycydów oraz około 90 proc. mniejsze zużycie wody w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego – woda na farmach wertykalnych krąży w obiegu zamkniętym i jest używana wielokrotnie. Roślinami najczęściej uprawianymi na farmach wertykalnych są:

  • mikroliście,
  • zioła,
  • sałaty.

Jednak coraz częściej słyszymy o wertykalnych producentach wprowadzających do oferty truskawki, pomidory czy borówki.

Susza staje się codziennością

Choć susze w Polsce i w Europie nie są nowym zjawiskiem, to ostatnio zdarzają się coraz częściej. Z raportu NIK wynika, że w Polsce zagrożonych niedoborem wody jest niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych. Z kolei w całej Europie obserwuje się jej braki na 20 proc. gruntów, a 30 proc. Europejczyków doświadcza konsekwencji suszy.

Przyczyn niedoboru wody jest wiele. To przede wszystkim zmiany klimatyczne i ingerencje człowieka w naturę, takie jak:

  • osuszanie bagien,
  • regulowanie rzek,
  • likwidacja naturalnych zbiorników wodnych,
  • wycinanie drzew.

Wiele z nich trudno jest odwrócić, dlatego warto skoncentrować się na tych, na które mamy wpływ. Jedną z nich jest rolnictwo, które odpowiada za 70 proc. poboru wody na świecie, wskazuje „Raport Food and Agriculture” wydany przez ONZ. Uprawy mają duży wpływ zarówno na obecność wody w glebie, jak i jej zanieczyszczanie.

Źródło: Farma Świętokrzyska, Listny Cud

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro