Ekoschemat Dobrostan zwierząt od 2023 roku obejmuje 7 gatunków. Dopłaty są m.in. na kury i indyki

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W przypadku płatności do ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po spełnieniu warunków do jej przyznania, można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, ale tylko w roku sporządzenia planu poprawy dobrostanu. Wówczas we wniosku o dopłaty należy zaznaczyć pole „przyznanie kosztów transakcyjnych”.
W przypadku płatności do ekoschematu „Dobrostan zwierząt” po spełnieniu warunków do jej przyznania, można ubiegać się o rekompensatę kosztów transakcyjnych, ale tylko w roku sporządzenia planu poprawy dobrostanu. Wówczas we wniosku o dopłaty należy zaznaczyć pole „przyznanie kosztów transakcyjnych”. pixabay.com
Wsparcie dobrostanowe jest znane rolnikom w Polsce, jednak nie jako ekoschemat. Dopłaty na dobrostan zwierząt zostały rozbudowane, na liście znajdą się nie tylko świnie, krowy i owce, ale też konie, kozy, bydło opasowe i wybrany drób. Wysokość płatności przyznanych rolnikowi jest uzależniona od liczby zwierząt. Poznaj warianty wsparcia i wymogi.

Spis treści

Dobrostan zwierząt ma 13 warinatów

Dobrostan zwierząt jako jeden z ekoschematów ma przyczyniać się do dbałości o szeroko pojęte środowisko. W tym przypadku chodzi o promowanie podwyższonych wobec obowiązujących standardów warunków utrzymywania zwierząt. Tych ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki.

Do wyboru jest 13 wariantów dobrostanowych:

 • Dobrostan loch.
 • Dobrostan tuczników.
 • Dobrostan krów mlecznych.
 • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
 • Dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym.
 • Dobrostan opasów.
 • Dobrostan owiec.
 • Dobrostan kur niosek.
 • Dobrostan kurcząt brojlerów.
 • Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa.
 • Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach.
 • Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym.
 • Dobrostan kóz.

Nowe gatunki zwierząt odjęte dopłatami za dobrostan

Jak wspomnieliśmy na początku, wsparcie dobrostanowe jest znane polskim rolnikom z poprzednich naborów. Obecna wersja w postaci ekoschematu jest kontynuacją wsparcia dla gatunków/grup zwierząt objętych działaniem Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020. Wówczas dodatkowe pieniądze można było uzyskać do świń, krów i owiec. Teraz zakres wsparcia został rozszerzony o nowe gatunki/grupy technologiczne zwierząt:

 • konie,
 • kozy,
 • bydło opasowe,
 • drób (kury nioski, kurczęta brojlery, indyki z przeznaczeniem na produkcję mięsa).

Rolnik, wnioskując o dopłaty za wybrany wariant, zobowiązuje się dobrowolnie przez rok realizować założenia dobrostanowe. Jak wyjaśnia ARiMR, płatności rekompensują rolnikom całość lub część dodatkowych kosztów i dochodów utraconych w wyniku podjętego zobowiązania.

Od roku 2024 rolnik realizujący dobrostan zwierząt będzie miał obowiązek jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.

Kto może dostać dopłatę z ekoschematu dobrostan zwierząt?

Płatność dobrostanowa przysługuje rolnikowi, jeżeli:

 • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, który może być wykorzystywany do ubiegania się o tę płatność;
 • jest rolnikiem aktywnym zawodowo,
 • na dzień złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej posiada, co najmniej jedną oznakowaną zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz zarejestrowaną w komputerowej bazie danych:
  - lochę, która jest oznakowana kolczykiem z indywidualnym numerem identyfikacyjnym lochy zgodnie z tymi przepisami – w przypadku praktyk w ramach wariantu 1,
  – krowę – w przypadku praktyk w ramach wariantu 3, 4 i 5,
  – kurnik na minimum 350 stanowisk zarejestrowany w komputerowej bazie danych – w przypadku wariantu 8,
  – kurnik na minimum 500 stanowisk zarejestrowany w komputerowej bazie danych – w przypadku wariantu 9,
  – pomieszczenie na minimum 100 stanowisk zarejestrowane w komputerowej bazie danych – w przypadku wariantu 10,
  – co najmniej 2 konie dorosłe w wieku co najmniej 24. miesięcy zarejestrowane w komputerowej bazie danych lub klacz zarejestrowaną w komputerowej bazie danych ze źrebięciem zgłoszonym do komputerowej bazy danych w wieku do ukończenia 12. miesiąca życia – w przypadku wariantów 11 i 12;
 • posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt, który został sporządzony przy udziale doradcy rolniczego do końca terminu sankcyjnego na składanie wniosków – nie dotyczy praktyki utrzymanie na ściółce i późniejsze odsadzanie prosiąt, na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie będzie można kontynuować w kolejnym roku i wystarczy złożyć Oświadczenie o braku zmian w planie poprawy dobrostanu zwierząt.

Jeżeli rolnik realizuje ten sam wariant oraz w sytuacji braku istotnych zmian w planie, rolnik w kolejnym roku posiada ten sam plan, i w takim przypadku przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w art. 60 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym, składa Oświadczenie.

Płatność do ekoschematu Dobrostan zwierząt

Płatność w ramach ekoschematu „Dobrostan zwierząt” przyznawana jest w odniesieniu do świń i bydła – wg liczby punktów przypisanych danej praktyce; w przypadku pozostałych gatunków – stawka płatności za sztukę zwierzęcia lub liczbę średniookresową.

Wysokość płatności zależy od liczby zwierząt odpowiedniego gatunku/grupy technologicznej utrzymywanych w gospodarstwie w warunkach podwyższonego dobrostanu w okresie realizacji wymogów. Natomiast w zwierzętach rzeźnych (tuczniki, kurczęta brojlery i indyki z przeznaczeniem na produkcję mięsa) płatność uzależniona jest od liczby sztuk przekazanych do rzeźni.

Podstawą do naliczenia płatności będzie liczba zwierząt zarejestrowanych w bazie ARiMR.

Realizacji poszczególnych praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt musi dotyczyć wszystkich zwierząt danego gatunku/grupy technologicznej utrzymywanych w danym gospodarstwie. Wsparcie nie przysługuje, jeśli tylko część zwierząt danego gatunku/ z danej grupy technologicznej objęta jest wymaganą praktyką.

Jeśli w gospodarstwie prowadzony jest chów różnych zwierząt, można realizować równolegle kilka odpowiednich wariantów ekoschematu.

Plan poprawy dobrostanu zwierząt

W przypadku wariantów dotyczących zwiększenia powierzchni, na której utrzymywane jest zwierzę, trzeba będzie posiadać Plan poprawy dobrostanu zwierząt opracowany we współpracy z doradcą rolniczym.

Rolnicy uczestniczący w ekoschemacie i realizujący praktykę dotyczącą zwiększenia (ponad obowiązujące minimum) dostępnej zwierzętom powierzchni bytowej w systemie punktowym oraz w odniesieniu do wszystkich zwierząt z systemu wariantowego są zobowiązani do posiadania Planu poprawy dobrostanu zwierząt.

W planie zostanie określone m.in. jaką powierzchnią bytową do utrzymania zwierząt dysponuje gospodarstwo lub jaka liczba zwierząt może być utrzymywana w danym gospodarstwie przy zapewnieniu tym zwierzętom odpowiedniej (zwiększonej w stosunku do obowiązujących norm i określonej w rozporządzeniu) powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach.

Kopia planu trafia do ARiMR najpóźniej 25 dni po terminie składania wniosków o dopłaty. Plan będzie weryfikowany podczas kontroli. Obowiązek sporządzenia Planu nie dotyczy rolników ekologicznych korzystających z systemu uproszczonego.

Specyficzne wymagania dla danego gatunku/grupy zwierząt objętych ekoschematem znajdziesz tu: „Dobrostan zwierząt

Święto sadów w Wierzchowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie