Eksperci i praktycy o polityce rolnej Unii w redakcji „Gazety Lubuskiej”. Jak Lubuskie wykorzystuje fundusze unijne na rzecz wsi?

staw
W środę, 16 maja w redakcji „Gazety Lubuskiej” zaproszeni przez nas i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce goście będą rozmawiali o wykorzystaniu funduszy unijnych w województwie lubuskim.
W środę, 16 maja w redakcji „Gazety Lubuskiej” zaproszeni przez nas i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce goście będą rozmawiali o wykorzystaniu funduszy unijnych w województwie lubuskim. Pixabay
W środę, 16 maja w redakcji „Gazety Lubuskiej” zaproszeni przez nas i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce goście będą rozmawiali o wykorzystaniu funduszy unijnych w województwie lubuskim.

Województwo lubuskie nie jest regionem, w którym produkcji rolnicza jest przodującą branżą. Większość naszej powierzchni pokrywają lasy. Niemniej jednak lubuskie rolnictwo i lubuska wieś zmieniają się od lat pod wpływem funduszy unijnych. Jak są one wykorzystywane, na jakie cele i jaka jest ich skuteczność? Co się podzieje w lubuskim rolnictwie i na lubuskiej wsi w najbliższych czasach? – o tym będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi podczas środowej debaty.

Uczestnicy debaty

Dyskusję na temat unijnej polityki rolnej organizujemy razem z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.
Oto nasi goście:

  • Stanisław Tomczyszyn, wicemarszałek województwa lubuskiego, odpowiedzialny m.in. za PROW w naszym regionie (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich)
  • Jan Klemt, inicjator projektu „Polska Wieś Europejska”, dyrektor generalny Towarzystwa Inicjatyw Społecznych „Nowy Świat”, lokalny społecznik na terenach wiejskich
  • Edward Jednoszewski, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów
  • Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów
  • Zbigniew Kołodziej, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Lubuskiego
  • Anna Fechner, właścicielka gospodarstwa rolnego Stajnia Pszczew
  • Leonarda Mizera, współwłaścicielka gospodarstwa rolnego w Zaniemyślu, gmina Pszczew.

Uczestnicy debaty mają różne spojrzenie na fundusze unijne przeznaczone na rzecz rolnictwa i wsi, bo każda z tych osób ma inny kontakt z tym zagadnieniem. Są wśród debatujących beneficjenci, szefowie organizacji, które skupiają rolników, sołtysów i osoby mające wpływ na decyzje związane z tą tematyką.

Na co są przeznaczone fundusze unijne w PROW?

Obecnie trwa realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Co jest jego nadrzędnym celem? Przede wszystkim poprawa konkurencyjności polskiego rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi oraz działania w dziedzinie klimatu.
Działania „samorządowe” PROW 2014-2020 w województwie lubuskim są wdrażane przez Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Przewiduje się, że do regionu trafi w latach 2014 – 2020 ok. 250 mln zł. Te fundusze unijne będą mogły być wykorzystane przez jednostki samorządu terytorialnego (m.in. gminy, powiaty) i lokalne grupy działania na operacje realizowane w ramach PROW.
Program dedykuje środki finansowe najsłabszym gminom, które nie miałyby szans na skorzystanie z pomocy w innych programach operacyjnych ze względu na brak możliwości osiągnięcia wymaganych wskaźników czy efektów rzeczowych. PROW 2014-2020 realizowany będzie poprzez 6 priorytetów rozwoju obszarów wiejskich:

  • Priorytet 1 Ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie oraz na obszarach wiejskich.
  • Priorytet 2 Zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa, promowanie innowacyjnych technologii.
  • Priorytet 3 Wspierania organizacji łańcucha żywnościowego, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, dobrostanu zwierząt oraz zarządzania ryzykiem .
  • Priorytet 4 Odtwarzanie, ochrona i wzbogacanie ekosystemów związanych z rolnictwem i leśnictwem.
  • Priorytet 5 Promowanie efektywnego gospodarowania zasobami i wspieranie przechodzenia w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym na gospodarkę niskoemisyjną i odporna na zmianę klimatu.
  • Priorytet 6 Promowanie włączenia społecznego, zmniejszenie ubóstwa oraz rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Relację z debaty opublikujemy 19 maja w „Gazecie Lubuskiej” i na www.gazetalubuska.pl.

POZNAJ UCZESTNIKÓW NASZEJ AKCJI:LUBUSKA WIEŚ EUROPEJSKA

ZOBACZ: FILM Z GALI LUBUSKI ZŁOTY KŁOS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!