Eksperci z ANR odpowiadają na pytania o ziemi - sprzedaż i dzierżawa [wideo]

Notowała LT
Grzegorz Smytry, dyrektor bydgoskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych (z prawej) i Adam Koc z ANR
Grzegorz Smytry, dyrektor bydgoskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych (z prawej) i Adam Koc z ANR Lucyna Talaśka-Klich
W naszej redakcji dyżurowali i odpowiadali na pytania Czytelników StrefyAGRO: Grzegorz Smytry, dyrektor bydgoskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych i Adam Koc z ANR.

1) Czy w przyszłym roku ANR będzie sprzedawać ziemię w powiecie wąbrzeskim ? A może będą przetargi na dzierżawę?
Na terenie pow. wąbrzeskiego nie planujemy realizować sprzedaży większych nieruchomości. Będziemy zapewne próbować zagospodarować nieruchomości o pow. do 2 ha, które są wolne. Planujemy jednak w 2017 r. przeprowadzić przetargi na dzierżawę  nieruchomości położonych w obrębach Wałycz, Łabędź, Bągart, Wiewiórki i Zielnowo o łącznej powierzchni ponad 300 ha.

 

2) Część swoich gruntów mam w powiecie tucholskim, część w świeckim. Czy w związku z tym mogę swobodnie kupować grunty rolne w obydwu powiatach? Bez zgody ANR?
Będąc rolnikiem indywidualnym może Pan nabywać grunty rolne na terenie całego kraju. Bez żadnych warunków może Pan nabywać grunty z gminy na terenie, której Pan mieszka lub w gminie graniczącej z tą gminą. Jeżeli zamierza Pan kupić grunty na terenie gmin dalej położonych, notariusz zawrze warunkową umowę sprzedaży i prześle ją do Agencji, aby się wypowiedziała, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Agencja w ciągu 30 dni udziela odpowiedzi, czy korzysta ze swojego uprawnienia. Najczęściej, gdy rzeczywiście nieruchomość nabywana jest przez rolnika w celu powiększenia gospodarstwa, nie ingeruje w te transakcje i notariusz po otrzymaniu informacji z Agencji sporządza umowę właściwą.  

Przeczytaj też: Blokowanie sprzedaży ziemi nie ma żadnego sensu. Rozmowa z Adamem Tańskim

 

3) Syn chce sprzedać ziemię rolną. Nie całość, tylko część. Problem w tym, że synowa jest poza Polską i nie ma z nią normalnego kontaktu (tylko przez prawnika). Prawdopodobnie młodzi się rozwiodą. Czy przed rozwodem syn może sprzedać ziemię bez zgody synowej? Chodzi o działkę, którą dostał od nas, zanim się ożenił. Mają wspólnotę majątkową.
Majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa stanowi odrębną własność małżonka (chyba, że wniósł go do wspólności majątkowej), którą może samodzielnie dysponować. W praktyce, może się zdarzyć, że notariusz będzie chciał jakieś oświadczenie żony potwierdzające, że to rzeczywiście nie jest majątek wspólny, ale to zależy wyłącznie od notariusza.
 

4) Chcę kupić ziemię od sąsiada, ale on chce za dużo. Jeśli się zwrócę do dyrekcji ANR w Bydgoszczy, czy może ona wpłynąć na obniżenie stawki?
Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych nie ma żadnych możliwości wywierania wpływu na właścicieli nieruchomości rolnych, i to za ile daną działkę chcą sprzedać.

 

5) Podobno ANR miała wstrzymać sprzedaż państwowej ziemi przez 5 lat. Jednak dowiedziałem się, że w niektórych gminach wciąż grunty sprzedaje. Czy to prawda? Zbywa ziemię tylko wybranym?
Agencja zgodnie z przepisami ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa może sprzedawać wszystkie nieruchomości rolne do 2 hektarów. Możliwa jest również sprzedaż większych nieruchomości rolnych za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jeżeli jest to uzasadnione względami społeczno-gospodarczymi. Na terenie woj. kujawsko-pomorskiego minister wydał dotychczas 6 zgód. Dotyczyły one rolników indywidualnych, których wnioski miały społeczne poparcie (sołtys, wójt), a nabycie nieruchomości pozwalało na rozwój. Jeżeli złoży Pan podobny wniosek, zapewne zostanie on przekazany do ministerstwa.  

Przeczytaj też: Jak zostać rolnikiem? Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić

 

6) Chciałbym się dowiedzieć, jak się teraz wylicza czynsz dzierżawny dla nowych dzierżawców? Jakie są zasady?
Od 19 sierpnia 2016 roku czynsz określa się na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Roczny czynsz dzierżawny ustalany jest w zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia. Średni roczny czynsz jednego hektara w woj. kujawsko-pomorskim kształtuje się na poziomie 6,7 dt pszenicy. Czynsze zostały urealnione do warunków ekonomicznych panujących w sektorze rolnym i stanowią tzw. dziesięcinę.

 
7) Dzierżawię niewielką działkę, umowa z ANR wygaśnie za kilka lat. Czy mogę ją kupić?
Może Pan wystąpić z wnioskiem o jej wykupienie. Pismo proszę skierować do naszego oddziału ANR. Wystąpimy o zgodę do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

 

8) Jesteśmy dzierżawcami łąk, które obecnie porastają głównie chwasty, bo trawy w tym roku wymarzły. Nasze gospodarstwo przejmie niebawem córka. Czy w związku z tymi planami i z sytuacją po wymarznięciach, możemy wystąpić o wykupienie dzierżawionych łąk? Bo jeśli zainwestujemy w te łąki, to wolelibyśmy, żeby były już naszą własnością.
Proszę we wniosku dotyczącym zakupu dzierżawionej nieruchomości, wpisać uzasadnienie, łącznie z opisem zaistniałej sytuacji. Wniosek skierujemy do ministra. Jest szansa, że udzieli zgody na zakup nieruchomości, rzeczoznawca wyceni jej wartość. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Eksperci z ANR odpowiadają na pytania o ziemi - sprzedaż i dzierżawa [wideo] - Gazeta Pomorska