Emerytura i renta z KRUS w 2021. Kiedy waloryzacja? Sejm przyjął ustawę, świadczenia będą wyższe

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/beejees
Sejm RP przyjął 21 stycznia 2021 roku ustawę w sprawie waloryzacji. Za sprawą tych przepisów od 1 marca emeryci i renciści KRUS otrzymają wyższą niż do tej pory emeryturę i rentę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało, że oba świadczenia wzrosną o co najmniej 50 zł, a najniższe emerytury i renty w 2021 roku mają być podniesione (W ZUS i KRUS) do 1250 zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekazało najpierw 21 grudnia 2020 r., że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w sprawie waloryzacji świadczeń. Najniższe świadczenia wyniosą 1250 zł, wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu dla osób niesamodzielnych – do 1750 zł. Miesiąc później ustawa przeszła przez Sejm. W listopadzie 2021 roku emeryci i renciści mają również otrzymać 14. emeryturę.

Od kiedy emerytura i renta z KRUS w 2021 roku będzie wyższa? O ile?

Jak wyjaśnia KRUS, waloryzacja jest coroczną marcową podwyżką świadczeń, która została wprowadzona, by emeryci i renciści nie tracili na podwyżkach cen (np. energii, czy gazu). Zgodnie z projektem ustawy, który przyjęła Rada Ministrów, od marca 2021 r. emerytury i renty zostaną podwyższone o 3,84%, jednak nie mniej niż o 50 zł. wskaźnik procentowy ulega jednak zmianie.

21 stycznia resort przekazał: "Z uwagi na obecną niepewną sytuację w kraju związaną z ogłoszonym stanem epidemicznym oraz faktem, że dopiero w lutym 2021 r. znany będzie przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent, zapisy ustawy przewidują dodatkowe rozwiązanie na wypadek, gdyby ogłoszony w lutym 2021 r. wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc. (który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł)".

– Od 2016 roku do 2020 r. minimalna emerytura i renta wzrosły o 36 proc. – z 882,56 zł do 1200 zł. Od marca przyszłego roku świadczenia te wzrosną do 1250 zł. To najlepiej dowodzi, że zależy nam na poprawie sytuacji osób starszych otrzymujących najniższe świadczenia – mówiła jeszcze przed świętami Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Waloryzacja w KRUS 2021. Kto dostanie podwyższoną emeryturę?

Czy trzeba złożyć wniosek, żeby emerytura lub renta została podwyższona? Nie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego waloryzuje emerytury oraz renty z urzędu, czyli bez konieczności zgłoszenia odpowiedniego wniosku, rolnik dostanie również decyzję o podwyższeniu świadczenia.

To też może Cię zainteresować

KRUS: "Emerytura podstawowa oraz emerytury i renty z ubezpieczenia podlegają corocznie waloryzacji w terminie wskazanym dla waloryzacji emerytur i rent przysługujących na podstawie przepisów emerytalnych, tj. przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych".

W praktyce, jeżeli zwaloryzowana kwota emerytury lub renty z ubezpieczenia jest niższa od kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2021 r. 1250 zł brutto) określonej w przepisach emerytalnych, wysokość takiego świadczenia podwyższa się (z pewnymi wyjątkami) z urzędu do tej kwoty.

Emerytura i renta w 2021 roku - warto wiedzieć

Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną w tym roku do 937,50 zł. Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł.

MRiPS: W związku z faktem, że dopiero w lutym 2021 r. znany będzie przyszłoroczny wskaźnik waloryzacji emerytur i rent – mając na uwadze sytuację emerytów i rencistów – projekt ustawy przewiduje dodatkowe rozwiązanie na wypadek, gdyby ogłoszony w lutym 2021 r. wskaźnik waloryzacji okazał się wyższy niż 104,16 proc. (który to wskaźnik zapewnia, przy świadczeniach najniższych, wzrost o gwarantowaną kwotę 50 zł). W takim przypadku do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w projekcie ustawy.

  • Zgodnie z projektem wzrośnie także m.in. próg dochodowy przy świadczeniu miesięcznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – do 1750 zł.
  • Dodatkowo podwyższona zostanie kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych (do 2450 zł).

Podwyższone (poprzez pomnożenie przez ustalony wskaźnik waloryzacji) zostaną także Dodatki i świadczenia pieniężne wypłacane obok emerytury lub renty rolniczej oraz kwoty maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent rolniczych.

Waloryzacja emerytur i rent rolniczych jest przeprowadzona w marcu, a dla emerytur i rent wypłacanych kwartalnie – w kwietniu, w ustalonych dla każdego świadczeniobiorcy terminach płatności.

Źródła: KRUS, MRiPS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera