- Emeryt, który nie zda gospodarstwa, będzie mógł otrzymywać emeryturę rolniczą - zapowiadał niedawno premier Mateusz Morawiecki.
Do tej pory rolnik-emeryt, który dalej pracował, tracił
Od 1 marca 2022 roku, w wyniku waloryzacji, kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi 1084,58 zł, co daje siedmioprocentowy wzrost. Do tej pory emerytom, którzy prowadzą działalność rolniczą, częściowo zawieszało się wypłatę ich emerytur. Po zmianie przepisów nie dość, że nie będzie trzeba zaprzestać prowadzenia biznesu, to świadczenie trafi do nich w pełnej wysokości.
- W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Regulacje związane z ubezpieczeniem KRUS i ZUS
Ustawa reguluje kwestie związane ze zbiegiem tytułów z ubezpieczenia rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Co to oznacza w praktyce? Rolnicy będą mogli uniknąć niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, które mogą być przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania, oprócz działalności rolniczej, dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.
Okresy rozliczeniowe. Co będzie się wliczać do emerytury?
Jak podaje resort rolnictwa, wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych.
- Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS – przekazuje rząd.
Ułatwienia dla emerytów. Na co mogą liczyć rolnicy?
Wśród dodatkowych ułatwień w ustawie znalazły się także możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS oraz perspektywa kierowania na turnusy dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Przepisy pozwolą działającym rolnikom na większą mobilność zawodową. Emeryci oraz domownicy będą mogli szkolić się, zdobywać kwalifikacje bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.
Źródło: MRiRW
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Sytuacja cenowa w branży mięsnej w Polsce