Emerytura z KRUS. Co zrobić, by otrzymać emeryturę w pełnej wysokości, jeśli gospodarz nie ma następcy? I czy emeryt może dorobić?

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Po przejściu na emeryturę, rolnicy mogą osiągać dodatkowe przychody z tytułu zatrudnienia lub innej działalności i to bez ograniczeń
Po przejściu na emeryturę, rolnicy mogą osiągać dodatkowe przychody z tytułu zatrudnienia lub innej działalności i to bez ograniczeń Obraz Nattanan Kanchanaprat z Pixabay
Udostępnij:
Czy rolnik, który chce przejść na emeryturę z KRUS i chce otrzymywać to świadczenie w pełnej wysokości, powinien sprzedać lub wydzierżawić gospodarstwo, jeśli nie ma następcy? Odpowiedzi na te pytania udzieliła ekspertka z bydgoskiego oddziału Kasy.

Czytelnik: - Mój kuzyn kończy niebawem 65 lat. Jeśli chce otrzymywać emeryturę z KRUS, czy musi sprzedać lub wydzierżawić gospodarstwo, jeśli nie ma następcy? Czy mógłby w tym gospodarstwie (już jako emeryt) nadal pracować? Wszak np. rzemieślnicy, nawet po przejściu na emeryturę, mogą sobie dorobić. Jak jest w przypadku rolników?

Tak zmieniło się polskie rolnictwo przez ostatnich 10 lat. Wyniki Powszechnego Spisu Rolnego 2020 GUS

Józefa Spychała, kierownik Wydziału Świadczeń w bydgoskim oddziale Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wyjaśnia: “Rolnicze świadczenia emerytalno- rentowe składają się z części składkowej i części uzupełniającej, dla których ustalany jest wskaźnik wymiaru (podstawa prawna art. 24-26 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r., poz.266)).

To też może Cię zainteresować

Wskaźnik wymiaru części składkowej emerytury rolniczej jest ustalany na podstawie lat opłacania składek na Fundusz Emerytalny Rolników w okresie od 01 lipca 1977 r. do 31 grudnia 1982 r., lat opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników w okresie od 01 stycznia 1983 r. do 31 grudnia 1990 r. oraz lat podlegania ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu po dniu 31 grudnia 1990 r.

Część uzupełniająca emerytury rolniczej podlega zawieszeniu w całości, jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej w rozumieniu art. 28 ust. 4 ustawy. W takim przypadku wypłacana jest emerytura rolnicza tylko w części składkowej.
W praktyce oznacza to przekazanie gospodarstwa rolnego (sprzedaż, darowiznę lub wydzierżawienie gospodarstwa rolnego).

To też może Cię zainteresować

Właściciel gospodarstwa rolnego, który nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej w myśl art. 28 ust. 4 ustawy, może również udowodnić fakt nieprowadzenia działalności rolniczej przedstawiając np. zaświadczenie z urzędu gminy o odłogowaniu gruntów  lub inne środki dowodowe. Ustawa przewiduje również wypłatę części uzupełniającej w pełnej wysokości, bez przekazania gospodarstwa rolnego, jeżeli emeryt prowadzi nadal działalność rolniczą z małżonkiem, który podlega ubezpieczeniu emerytalno- rentowemu z mocy ustawy.

Rolnicy, po przejściu na emeryturę, mogą podobnie jak inne grupy zawodowe, osiągać dodatkowe przychody z tytułu zatrudnienia lub innej działalności bez ograniczeń.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Emerytura z KRUS. Co zrobić, by otrzymać emeryturę w pełnej wysokości, jeśli gospodarz nie ma następcy? I czy emeryt może dorobić? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie