Emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa, budowa systemu ubezpieczeń wzajemnych. Za nami VIII Kongres Rolnictwa RP

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Minister Kowalczyk poinformował, że w tym tygodniu do KPRM trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Zapowiedział także wsparcie dla producentów świń i budowę systemu ubezpieczeń wzajemnych.
Minister Kowalczyk poinformował, że w tym tygodniu do KPRM trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Zapowiedział także wsparcie dla producentów świń i budowę systemu ubezpieczeń wzajemnych. pixabay.com/PublicDomainImages/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
30 stycznia 2022 roku w Warszawie odbył się VIII Kongres Rolnictwa RP, którego gośćmi byli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W trakcie spotkania poruszono tematy walki z ASF, cen nawozów, dopłat do loch i ustawy o emeryturach rolniczych.

- Będziemy robić wszystko, aby wieś była ostoją sukcesu, aby przyciągała innych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie dla producentów świń

Z kolei minister Henryk Kowalczyk zapewnił, że producenci świń nie zostaną sami. Rząd podejmie działania, które nie dopuszczą do likwidacji hodowli z powodu niskich cen.

– Do końca marca obowiązuje pomoc w postaci dopłat do loch. Jeżeli ceny wieprzowiny nie wzrosną będziemy pewnie podejmować decyzję o przedłużeniu tej pomocy – zapowiedział wicepremier.

Dopłaty do nawozów, gotowa ustawa o emeryturach rolniczych

Szef rządu zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o możliwość dopłat do nawozów, które miałyby być wpisane jako produkt energochłonny.

To też może Cię zainteresować

Zmiany czekają również rolników, którzy pobierają emerytury rolnicze. Minister Kowalczyk zapowiedział, że w tym tygodniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Przepisy regulują możliwość korzystania z emerytury bez konieczności zaprzestania działalności w gospodarstwie. Dodatkowo, MRiRW planuje zająć się ubezpieczeniami wzajemnymi.

– Budujemy system ubezpieczeń wzajemnych, bo to jest najlepszy system ubezpieczeń. Będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, w tym także suszy – poinformował Kowalczyk.

Walka z ASF

Na tapecie pojawił się również wątek ASF, z którym myśliwi i hodowcy zmagają się od wielu miesięcy. Bioasekuracja wprowadzana przez rolników przynosi efekty w postaci braku wirusa w hodowlach, jednak wciąż potrzebne są działania prewencyjne. Zwłaszcza ogniska dzików wymagają konkretnego zwalczania. Premier Morawiecki stwierdził, że w zwalczaniu choroby może pomóc odstrzał i zaapelował o poparcie projektu w Sejmie.

Wszystkie wspomniane problemy dotyczącą codzienności polskich gospodarstwa.

– Apeluję do Komisji Europejskiej - dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi – dodał Morawiecki.

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie