Emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa, budowa systemu ubezpieczeń wzajemnych. Za nami VIII Kongres Rolnictwa RP

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Minister Kowalczyk poinformował, że w tym tygodniu do KPRM trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Zapowiedział także wsparcie dla producentów świń i budowę systemu ubezpieczeń wzajemnych.
Minister Kowalczyk poinformował, że w tym tygodniu do KPRM trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Zapowiedział także wsparcie dla producentów świń i budowę systemu ubezpieczeń wzajemnych. pixabay.com/PublicDomainImages/zdjęcie ilustracyjne
30 stycznia 2022 roku w Warszawie odbył się VIII Kongres Rolnictwa RP, którego gośćmi byli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W trakcie spotkania poruszono tematy walki z ASF, cen nawozów, dopłat do loch i ustawy o emeryturach rolniczych.

- Będziemy robić wszystko, aby wieś była ostoją sukcesu, aby przyciągała innych – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie dla producentów świń

Z kolei minister Henryk Kowalczyk zapewnił, że producenci świń nie zostaną sami. Rząd podejmie działania, które nie dopuszczą do likwidacji hodowli z powodu niskich cen.

– Do końca marca obowiązuje pomoc w postaci dopłat do loch. Jeżeli ceny wieprzowiny nie wzrosną będziemy pewnie podejmować decyzję o przedłużeniu tej pomocy – zapowiedział wicepremier.

Dopłaty do nawozów, gotowa ustawa o emeryturach rolniczych

Szef rządu zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o możliwość dopłat do nawozów, które miałyby być wpisane jako produkt energochłonny.

To też może Cię zainteresować

Zmiany czekają również rolników, którzy pobierają emerytury rolnicze. Minister Kowalczyk zapowiedział, że w tym tygodniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafi gotowy projekt ustawy o emeryturach rolniczych. Przepisy regulują możliwość korzystania z emerytury bez konieczności zaprzestania działalności w gospodarstwie. Dodatkowo, MRiRW planuje zająć się ubezpieczeniami wzajemnymi.

– Budujemy system ubezpieczeń wzajemnych, bo to jest najlepszy system ubezpieczeń. Będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, w tym także suszy – poinformował Kowalczyk.

Walka z ASF

Na tapecie pojawił się również wątek ASF, z którym myśliwi i hodowcy zmagają się od wielu miesięcy. Bioasekuracja wprowadzana przez rolników przynosi efekty w postaci braku wirusa w hodowlach, jednak wciąż potrzebne są działania prewencyjne. Zwłaszcza ogniska dzików wymagają konkretnego zwalczania. Premier Morawiecki stwierdził, że w zwalczaniu choroby może pomóc odstrzał i zaapelował o poparcie projektu w Sejmie.

Wszystkie wspomniane problemy dotyczącą codzienności polskich gospodarstwa.

– Apeluję do Komisji Europejskiej - dajcie nam jak najszybciej zgodę, żebyśmy z naszych pieniędzy budżetowych mogli pomagać polskiemu rolnikowi – dodał Morawiecki.

Źródło: MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera