Emerytury rolnicze. Na pytania odpowiada ekspertka KRUS

LT
Podczas redakcyjnego dyżuru na pytania Czytelników odpowiadała Józefa Spychała, kier. Wydziału Świadczeń OR KRUS w Bydgoszczy.

1. Już dawno osiągnąłem wiek emerytalny. W KRUS-ie opłacałem składki przez 21 lat i kilka miesięcy, zaś przez 18 lat byłem ubezpieczony w ZUS-ie. Czy mam prawo do emerytury rolniczej po 1 października? I kto mi ją przyzna?

Prawo do emerytury rolniczej przysługuje ubezpieczonemu, urodzonemu po 31.12.1948 r., który ma co najmniej 25-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu. Pan tego wymogu nie spełnia, chociaż osiągnął wiek emerytalny, więc radzę udać się do ZUS-u, gdzie połączą te okresy składkowe. W przypadku emerytury z ZUS-u nie ma wymogu co najmniej 25 – letniego opłacania składek tylko w ZUS-ie, więc do emerytury doliczą także dodatek rolny.

2. Żona przez 21 lat była ubezpieczona w KRUS-ie. Chodzi o czas prowadzenia naszego gospodarstwa. Wcześniej, w latach 70-tych, pracowała w gospodarstwie moich teściów. Czy ten okres można doliczyć do okresu składkowego?

Przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej do wymaganego okresu pracy, zalicza się okres pracy w gospodarstwie rolnym pańskich teściów, po ukończeniu 16 roku życia, przed 1 stycznia 1983 r. Potrzebne będzie oświadczenie ubezpieczonego dotyczące wykonywanej pracy (składane pod odpowiedzialnością karną).

W oświadczeniu należy podać, czy i w jakim okresie ubezpieczona uczyła się w szkole ponadpodstawowej, w jakim systemie odbywała się nauka, czy prowadziła wspólne gospodarstwo domowe z rodzicami oraz czy praca powyższa stanowiła jej główne źródło utrzymania. Dołącza ponadto zaświadczenie w sprawie istnienia gospodarstwa rolnego w okresie świadczenia pracy, zaświadczenie potwierdzające opłacanie składek na Fundusz Emerytalny Rolników przez rodziców oraz poświadczenie zameldowania, na okres o zaliczenie którego ubiega się.

Emerytury rolnicze. Na pytania odpowiada ekspertka KRUS

3. Mąż prowadzi gospodarstwo rolne od 1980 roku. 2 stycznia skończy 60 lat. Przez 37 lat opłacał składki w KRUS. Czy będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę?

Niestety nie. Do końca br. kobiety (rolniczki), które ukończyły lub ukończą co najmniej 55 lat mogą przejść na tzw. wcześniejszą emeryturę. O wcześniejszą emeryturę rolniczą mogą ubiegać się ubezpieczeni rolnicy i ich małżonkowie, którzy do 31.12.2017 r. spełnią łącznie trzy warunki: osiągną wiek 55 lat kobieta lub 60 lat mężczyzna, posiadają co najmniej 30-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej. Niestety Pani mąż nie skończy 60 lat w tym roku, więc nie może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę.

4. Czy mogę w tym roku wystąpić o wcześniejszą emeryturę (spełniam wszystkie warunki), ale na razie jej nie pobierać? Póki co jestem na rencie.

Jest to możliwe. Od 1 stycznia 2018 r. wcześniejsza emerytura rolnicza nie będzie już przyznawana. Zatem może Pan złożyć wniosek w tym roku i wystąpić o zawieszenie tego świadczenia. Nie ma przeszkód, by je odwiesić np. po zakończeniu pobierania renty.

5. Chcę przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą. Czy dopiero w maju przyszłego roku mógłbym złożyć wniosek?

Owszem, wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą może zostać zgłoszony po 31.12.2017 r., ale do końca tego roku trzeba spełnić 3 warunki: 55 lat kobieta lub 60 lat mężczyzna, co najmniej 30-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej.

Emerytury rolnicze. Na pytania odpowiada ekspertka KRUS

6. Jeśli mam tzw. okresową emeryturę i niebawem skończę 60 lat, to czy będą mogła od 1 października przejść na zwykłą emeryturę rolniczą?

Od 1 października 2017 r. powszechny wiek emerytalny został obniżony i wynosi 60 lat dla kobiet. Wiek emerytalny dla rolników i osób zatrudnionych poza rolnictwem został określony na takim samym poziomie. Osobom, które mają co najmniej 25-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu, z urzędu, od 1 października 2017 r. okresowa emerytura rolnicza zostanie zamieniona na emeryturę rolniczą. W przypadku przyznania emerytury lub renty przez inny organ rentowy np. ZUS proszę niezwłocznie powiadomić o tym fakcie KRUS.

7. W przyszłym roku skończę 60 lat i będę chciała przejść na emeryturę. Jednak oprócz ponad 25-letniego okresu składkowego w KRUS, przez kilka lat opłacałam składki w ZUS-ie. Czy z ZUS-u dostanę też jakieś pieniądze?

Każdy organ emerytalny może przyznać odrębne świadczenie. Proszę jednak pamiętać, by mając dwa źródła dochodu rozliczać się z Urzędem Skarbowym!

8. Chcę przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą i dlatego zamierzam zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej. Czy – aby spełnić ten warunek – mogę wydzierżawić ziemię synowi?

Może Pan, ale musi to być dzierżawa na co najmniej 10 lat, sporządzona w formie pisemnej oraz zgłoszona w ewidencji gruntów i budynków. Potrzebne też będzie Pańskie pisemne oświadczenie, że nie będzie Pan prowadził działalności rolniczej na gruntach wydzierżawionych synowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Emerytury rolnicze. Na pytania odpowiada ekspertka KRUS - Gazeta Pomorska